Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lęborku oddali hołd zesłanym przez Sowietów na Syberię

Marcin Kapela
Marcin Kapela
10 lutego przypada 84 rocznica pierwszej z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir przez Sowietów, którzy po ataku na Polskę 17 września 1939 r. okupowali wschodnie tereny II Rzeczypospolitej.
10 lutego przypada 84 rocznica pierwszej z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir przez Sowietów, którzy po ataku na Polskę 17 września 1939 r. okupowali wschodnie tereny II Rzeczypospolitej. UM Lębork/Starostwo Powiatowe w Lęborku
Dziś przypada 84. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir przez Sowietów. W przeddzień rocznicy kilkunastu członków Związku Sybiraków oraz władze samorządowe powiatu lęborskiego i miasta spotkali się przy pomniku poświęconym zesłańcom, żeby oddać im hołd.

Dziś 84 rocznica pierwszej z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir

10 lutego przypada 84 rocznica pierwszej z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir przez Sowietów, którzy po ataku na Polskę 17 września 1939 r. okupowali wschodnie tereny II Rzeczypospolitej. W głąb Związku Radzieckiego wywieziono, według szacunkowych danych, podczas lutowej deportacji od 150 do 200 tysięcy ludzi. Wywożeni trafiali w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej i urzędników - sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, właścicieli ziemskich.

Sybiracy i samorządowcy oddali hołd w Lęborku

W Lęborku byli Sybiracy zrzeszeni są w oddziale Związku Sybiraków. W kolejne rocznice zsyłek spotykają się przy pomniku "W Hołdzie Sybirakom" w alei Sybiraków w parku im. M. Michalskiego na uroczystościach patriotycznych.

Sybiracy i władze samorządowe oddały hołd w piątek, w przeddzień 84 rocznicy zsyłek. Burmistrz Lęborka Witold Namyślak zaapelował o minutę ciszy ku pamięci Sybiraków, którzy odeszli w ostatnim czasie. W imieniu samorządu powiatowego wiązankę kwiatów złożyli: Edmund Głombiewski - Wicestarosta Lęborski, Ryszard Wenta - członek Zarządu powiatu i Danuta Mikołajczyk - Sekretarz Powiatu.

- To ważne, by o wydarzeniach, które odcisnęły w historii naszego narodu niezatarte piętno pamiętać i przypominać. Ważne, by z historią oswajać też kolejne pokolenia, ponieważ nauki wypływające z doświadczeń minionych lat mogą sprawić, że unikniemy w przyszłości powielania historycznych błędów

- powiedział wicestarosta Edmund Głombiewski.

- Pamiętać należy także o trwającej w zesłańcach Sybiru woli wytrwania w polskości i przywiązania do narodowych wartości, które w wielu z nich pozwoliły przetrwać czasy zesłania. To postawa, którą trzeba propagować i dzisiaj, kiedy nierzadko odczuć można ciężar napięć narastających między Rosją a krajami Europy. Te napięcia dotyczą nie tylko ekonomii i dążeń do narzucenia swojej woli innym narodom, jak to się dzieje wobec walczącego o wolność Narodu Ukraińskiego. To również próba sił systemów wartości i próba dominacji systemu oligarchicznego nad europejską demokracją, której dokonań musimy strzec ponad wszystko.

W skład delegacji władz miasta weszli burmistrz Witold Namyślak, zastępca burmistrza Teresa Ossowska - Szara oraz sekretarz miasta Marian Kurzydło.

Następne wywózki Sowieci przeprowadzili w kwietniu i na przełomie czerwca i lipca 1940 roku oraz na przełomie maja i czerwca 1941. Celem deportacji była depolonizacja Kresów Wschodnich i sowietyzacja ludności mieszkającej na terenach zagrabionych Polsce po sowieckiej agresji na nasz kraj 17 września 1939 r. Zesłańców transportowano w nieludzkich warunkach. Wiezieni w bydlęcych wagonach umierali z wyczerpania, głodu i zimna. To jednak był zaledwie początek tragedii zesłańców. Katorżnicza praca w syberyjskiej tajdze przy sięgającym kilkudziesięciu stopni mrozie, powszechnym głodzie i chorobach zabijała wielu z nich. Była to przemyślana i planowo przeprowadzana zbrodnia na polskim narodzie, usankcjonowana paktem Ribbentrop - Mołotow, przyzwalająca Sowietom na aneksję wschodnich terenów Polski. Według szacunków emigracyjnych władz RP, w latach 1940–41 do syberyjskich łagrów trafiło około miliona osób cywilnych, choć radzieckie dokumenty określają tę liczbę na 320 tys. wywiezionych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto