Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Oddali hołd Sybirakom. Burmistrz Lębork wyróżniony za zasługi dla Sybiraków

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W przeddzień przypadającego na 17 września Światowego Dnia Sybiraka, rocznicy sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR, lęborczanie zebrali się przy pomniku Zesłańcom Sybiru w alei Sybiraków. Głównymi bohaterami uroczystości byli Sybiracy. Przewodniczący Związku Sybiraków w Słupsku za zasługi dla związku wyróżnił burmistrza Lęborka.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Hymnu Narodowego. Potem głos zabrał burmistrz Lęborka Witold Namyślak, który ogłosił symboliczną minutę ciszy za wszystkich poległych na wojennych frontach. Następnie przemówił Józef Lisiecki - przewodniczący Związku Sybiraków w Słupsku. Decyzją prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków "Złotą Odznakę Honorową Za Zasługi dla Związku Sybiraków" otrzymał Witold Namyślak, burmistrz Lęborka.

- W Lęborku dzięki pomocy władz Sybirakom dobrze się żyje. To pomoc władz powoduje, że jesteśmy przy naszym pomniku, który jest świadectwem dla następnych pokoleń

- powiedział Jerzy Lisiecki, przewodniczący Związku Sybiraków w Słupsku.

Po przyjęciu odznaki burmistrz Lęborka przywołał osobę Witolda Bań, wieloletniego prezesa Związku Sybiraków w Lęborku, który ze względu na stan zdrowia nie mógł wziąć udziału w uroczystości.

W uroczystości wzięła udział starosta lęborski Alicja Zajączkowska, wicestarosta lęborski Edmund Głombiewski, burmistrz miasta Lębork Witold Namyślak, sekretarz miasta Lęborka Marian Kurzydło, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół podstawowych (SP5 i SP8) i ponadpodstawowych (LO1, ZSGŻiA, ZSM-I)m przedszkolaki z Przedszkola nr 6, wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, przedstawiciele CECH-u Lębork.

Inauguracja Światowego Dnia Sybiraka odbyła się w 2004 r. Rangę oficjalnego święta państwowego w Polsce na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zyskał w 2013 r. W uchwale, którą przyjęto przez aklamację, zapisano chęć upamiętnienia Polaków, którzy zginęli w odległych zakątkach Związku Sowieckiego, ale również „tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość”

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto