Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Złożą hołd przy rondzie "Inki" w Lęborku

Marcin Kapela
Marcin Kapela
1 marca mieszkańcy Lęborka spotkają się o godz. 16.30 przy rondzie przy ulicach Krzywoustego - Kaszubskiej, które od 2016 r. nosi nazwę Danuty Siedzikówny "Inki".
1 marca mieszkańcy Lęborka spotkają się o godz. 16.30 przy rondzie przy ulicach Krzywoustego - Kaszubskiej, które od 2016 r. nosi nazwę Danuty Siedzikówny "Inki". Archiwum/Marcin Kapela
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Lęborku mieszkańcy spotkają się przy rondzie Danuty Siedzikówny, ps. „Inka”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK, bohaterki podziemia antykomunistycznego, żeby oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Środowiska kombatanckie, organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat zabiegali o takie upamiętnienie.

Data nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym.

Oddadzą hołd przy rondzie "Inki" w Lęborku

1 marca mieszkańcy Lęborka spotkają się o godz. 16.30 przy rondzie przy ulicach Krzywoustego - Kaszubskiej, które od 2016 r. nosi nazwę Danuty Siedzikówny "Inki". Tam oddadzą hołd Żołnierzom Niezłomnym, zapalną znicze i złożą kwiaty.

Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku z 3 sierpnia 1946 r. Danuta Siedzikówna została skazana na dwukrotną karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Czekając na wykonanie wyroku, z więzienia karno - śledczego przy ul. Kurkowej w Gdańsku przekazała krewnym gryps: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Wyrok na niespełna osiemnastoletniej „Ince” wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Nastąpiło to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto