Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ambasador Łotwy złożył kwiaty na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej [ZDJĘCIA]

Redakcja
fot.Bartłomiej Zambrzycki, Muzeum w Lęborku
Ambasador Łotwy złożył wieniec na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej w związku z 75. rocznicą (17.03.1944) podpisania memorandum podziemnej Centralnej Rady Łotwy. Dyplomata odwiedził powiat lęborski na zaproszenie senatora Kazimierza Kleiny. Wizytę zakończyło spotkanie w zakładzie spółki NFM Production, która od wielu lat współpracuje z łotewską armią i przedsiębiorcami.

Edgars Bondars złożył wieniec na Cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej, gdzie znajduje się miejsce spoczynku Konstantinsa Čakste – stojącego w latach 1941 - 1944 na czele łotewskiego ruchu oporu w czasie okupacji niemieckiej, jednego z sygnatariuszy memorandum, który pod koniec wojny jako więzień KL Stutthof zmarł w trakcie Marszu Śmierci w okolicach Lęborka. W 2009 roku Memorandum zostało wpisane na Łotewską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć świata”.

- Memorandum Centralnej Rady Łotwy powstało 17 marca 1944 roku. Zostało podpisane przez 189 działaczy politycznych oraz kulturalnych Łotwy i deklarowało konieczność bezzwłocznego odnowienia suwerenności Republiki Łotewskiej i utworzenia rządu Łotwy. Dokument ten jest bardzo ważnym poświadczeniem politycznego ruchu oporu w walce o wolne i niepodległe państwo – tłumaczył, dziękując jednocześnie samorządowcom i lokalnej społeczności za opiekę nad miejscem pamięci.

Wizytę na grobie łotewskiego bohatera narodowego poprzedziło spotkanie ambasadora z senatorem Kazimierzem Kleiną i Andrzejem Strzechmińskim, burmistrzem Łeby.

- Dzięki tej wizycie zawsze pojawiają się nowe możliwości współpracy między samorządami i przedsiębiorcami powiatu lęborskiego z partnerami na Łotwie. Warto zwrócić uwagę na to, że Łeba jest pierwszą gminą w naszym powiecie, która współpracuje z łotewskim miasteczkiem turystycznym. Od ubiegłego roku nasz nadmorski kurort i miasto Pāvilosta łączy umowa partnerska, a w tym roku planowany jest przyjazd delegacji z tego miasta. Podczas spotkania rozmawialiśmy o problemach rybołówstwa bałtyckiego i problemach rybaków w Łebie, które zresztą są bardzo podobne do tych, z którymi zmagają się rybacy na Łotwie – podkreślił senator RP.
Po uroczystości Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska zaprosił gości do urzędu. Po krótkim kurtuazyjnym spotkaniu delegacja udała się na zaplanowaną wizytę w lęborskim ratuszu. W spotkaniu uczestniczyli: senator Kazimierz Kleina, Witold Namyślak, burmistrz Lęborka oraz Alicja Zajączkowska, starosta lęborski.

Ambasadorowi podczas wizyty w powiecie lęborskim towarzyszyła małżonka. Pani Daiga Bondare odwiedziła lęborskie muzeum, poznając wystawę stałą placówki.

Na zakończenie wizyty łotewska delegacja udała się do lęborskiego zakładu NFM Production – norweskiego producenta specjalistycznej odzieży militarnej i osłon balistycznych, który od 12 lat współpracuje z łotewską armią i wspiera łotewski militarny przemysł tekstylny.
- To były owocne spotkania, na których omówione zostały mozliwości nawiązania dalszej współpracy – powiedział ambasador, podsumowując całą wizytę przed wyjazdem do Warszawy.
Konstantins Čakste był synem prezydenta Łotwy Jānisa Čakste.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto