Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Hospicjum w Pogorzelicach będzie gotowe za rok. Fundacja Biedronki dokłada 5 mln zł do budowy [WIDEO]

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jednym gestem Fundacja Biedronki skróciła o dwa lata oczekiwanie pacjentów na otwarcie hospicjum stacjonarnego w Pogorzelicach. Pięć milionów złotych, które przekazuje Fundacja Biedronki dla Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne pozwoli na dokończenie tego obiektu już w 2024 roku.

Jeszcze niedawno Agata Kozyr, prezeska Fundacji lęborskie Hospicjum Stacjonarne podczas sesji rady powiatu lęborskiego na której radni zdecydowali się przekazać na budowę hospicjum 150 tys. zł wyrażała nadzieję, że uda się wybudować hospicjum stacjonarne w Pogorzelicach w ciągu roku. Teraz ma już pewność, że hospicjum przyjmie pierwszych pacjentów na koniec 2024 roku. Kropkę nad "i" stawia Fundacja Biedronki, która przekaże na ten cel 5 mln zł.

-Hospicjum w Pogorzelicach miało powstać najwcześniej w 2026 roku, przy założeniu, że do tego czasu udałoby się zebrać wystarczające fundusze. Wsparcie ze strony naszego głównego fundatora skraca ten czas aż o dwa lata, a jednocześnie kończy siedem lat ciężkich zmagań w pozyskiwaniu środków na to, aby powstało hospicjum, które jest nam bardzo potrzebne

- mówi Agata Kozyr, prezeska Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.

-Dzień 20 października br., w którym doszło do spotkania z przedstawicielami Fundacji Biedronki, jest dniem, w którym dla mnie, całego zespołu i wszystkich darczyńców materializuje się marzenie o hospicjum stacjonarnym w naszej okolicy. To dzień, który zapoczątkowuje myślenie o nowych działaniach związanych już z uruchomieniem samej placówki. Dziękuję Fundacji Biedronki za dostrzeżenie i uznanie doniosłości tego przedsięwzięcia i za docenienie ogromu starań wszystkich nas, którzy tak bardzo zabiegamy o powstanie hospicjum w Pogorzelicach.

– podkreśla.

Drugie hospicjum Biedronki

To już drugie hospicjum, które otrzymało środki z Fundacji Biedronki.

– 1,5 roku temu, dzięki naszemu wsparciu, uruchomiono Hospicjum Fundacji Proroka Eliasza na Podlasiu. Zobaczyliśmy na własne oczy, jak potrzebne i ważne są tego typu miejsca, poznaliśmy historie pacjentów, ale też wyzwania z jakimi wiąże się tak ogromna inwestycja. Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne ujęła nas determinacją, rozsądnym planowaniem i umiejętnością budowania silnej społeczności wokół hospicjum, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć budowę placówki

– tłumaczy Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Nowotwory w Polsce

Choroby nowotworowe stanowią w Polsce drugą najczęstszą przyczynę zgonów. W hospicjach w całej Polsce brakuje miejsc. W powiecie lęborskim, liczącym ponad 66 tys. mieszkańców, brakuje hospicjum stacjonarnego. Na wolne miejsce w hospicjach, znajdujących się w odległości 50-80 km od Lęborka, chorzy oczekują nawet po 3-4 tygodnie. Wielu z nich, ze względu na terminalne stadium choroby, nie doczekuje tego wsparcia. Jeżeli rodzinie i bliskim szczęśliwie uda się znaleźć miejsce, kolejnym utrudnieniem dla nich jest odległość. Zamiast spędzać ostatnie chwile z osobą chorą, zwykle najbliżsi tracą cenny czas na pokonywanie dziesiątek kilometrów w aucie lub pociągu na dojazd do i z hospicjum.

Nowe hospicjum w Pogorzelicach

Hospicjum stacjonarne w Pogorzelicach będzie kolejnym miejscem na mapie Polski w zakresie całodobowej opieki hospicyjnej i paliatywnej. Usytuowane jest w odległości 7km od Lęborka, blisko trasy przelotowej S6 na odcinku Słupsk-Gdańsk, na pięknej działce o powierzchni 0,9 ha, podarowanej fundacji 30 stycznia 2020 roku przez prywatnych darczyńców z Gdyni. Projekt budynku powstał dzięki zaangażowaniu pro bono lokalnego biura architektonicznego i projektantów branżowych. Przy wsparciu bardzo dużej liczby darczyńców: osób prywatnych i firm, oraz dzięki środkom pozyskanym częściowo z budżetu państwa i od samorządów lokalnych Fundacja Lęborskie.
Hospicjum Stacjonarne we własnym zakresie pozyskała łącznie prawie 7 mln złotych. Budowa hospicjum w Pogorzelicach ruszyła w marcu 2021 roku.
Dzięki hospicjum w Pogorzelicach ok. 130 tysięcy mieszkańców regionu (powiatu lęborskiego i gmin sąsiadujących) uzyska dostęp do profesjonalnej opieki hospicyjnej w trybie stacjonarnym. Uwzględniając średni czas pobytu w hospicjum, między 18 a 30 dni, rocznie placówka pomoże średnio 200-250 chorym u kresu życia. Pobyt w hospicjum, zgodnie z fundamentalnymi założeniami ruchu hospicyjnego, będzie bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto