Wielki sukces lęborczanina. W Malezji Dariusz Gabrynowicz mistrzem i wicemistrzem świata

W Kuala Lumpur w Malezji Dariusz Gabrynowicz wywalczył złoty medal na lewą rękę i srebrny na prawą rękę w Mistrzostwa Świata w Armwrestlingu. fot. FB/Maria Juroszek/Archiwum rodzinne Dariusza Gabrynowicza
58-letni Dariusz Gabrynowicz z Lęborka spełnił swoje wielkie, sportowe marzenie. W Kuala Lumpur w Malezji wywalczył złoty medal na lewą rękę i srebrny na prawą rękę w Mistrzostwa Świata w Armwrestlingu. Wyjazd i udział w zawodach w Kuala Lumpur w Malezji był możliwy dzięki zbiórce pieniędzy na opłacenie kosztów, w którą włączyło się wiele osób. To na ten cel zbierał także Robert Kujawski, kapral z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego, który w 30 dni przebiegł 30 ultramaratonów.

Tak spełnia się sportowe marzenia

W Kuala Lumpur w Malezji dobiegają dziś końca rozgrywane od 25 września Mistrzostwa Świata w Armwrestlingu - IFA World Armwrestling Championships 2023.

Jednym z reprezentantów Polski jest w nich 58-letni Dariusz Gabrynowicz z Lęborka, mający już w dorobku wielkie, międzynarodowe sukcesy. W Kuala Lumpur w Malezji sięgnął po mistrzostwo świata na lewą rękę i srebrny medal na prawą rękę. Tym samym poprawił swoje osiągnięcia z ubiegłego roku, kiedy w Mistrzostwach Świata w Dieppe we Francji został wicemistrzem świata na lewą i prawą rękę w kategorii Disabled Sitting Men +86 kg.

Wyjazd i udział w mistrzostwach globu w Malezji był możliwy dzięki wsparciu licznego grona osób. Koszt takiej eskapady to łącznie 10 tys. zł za przelot i hotel, co przekraczało możliwości finansowe siłacza, bo jako osoba z niepełnosprawnością, poruszającą się głównie na wózku, utrzymuje się ze skromnej renty. Potrzebował wsparcia, tym bardziej, że do Malezji musiał lecieć z opiekunem, w tym przypadku z żoną. Przypomnijmy, że to dla Dariusza Gabrynowicza 30 ultramaratonów w w 30 dni pokonał Robert Kujawski, kapral z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego.

- Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogłem przyjechać tu do Malezji i brać udział w Mistrzostwach Świata.

Przed sobotnim finałem siłacz z Lęborka doznał kontuzji zerwania przyczepu łokciowego, co czasowo wykluczy go z treningu.

58-letni Dariusz Gabrynowicz z Lęborka to utytułowany zawodnik w armwrestlingu, od lat odnoszący sukcesy na skalę krajową i międzynarodową. W tym roku wywalczył już złoty medal w siłowaniu na prawą rękę oraz srebrny medal na lewą rękę IFA European Armwrestling Championship 2023, czyli w Mistrzostwach Europy w Laukaa w Finlandii. Osiągnięcia lęborczanina przyczyniły się do zdobycia pierwszego miejsca w klasyfikacji drużynowej niepełnosprawnych przez Reprezentację Polski. W swojej karierze ponad dziesięć razy zdobył tytuł mistrza Polski. Jest wicemistrzem świata w 2022 r., mistrzem i wicemistrzem Europy, dwukrotnym zdobywcą Pucharu Świata.

Dariusz Gabrynowicz urodził się 7 lutego 1965 roku w Lęborku. Przez przedwczesne urodzenie się doznał dziecięcego porażenia mózgowego kończyn dolnych. Całe dzieciństwo spędził w szpitalach. Przeżył wtedy zanik mięśni, spastyczne porażenie mięśni, miał przecinane ścięgna Achillesa i ścięgna przywodzicieli. W walce z chorobami zawsze pomagał mu sport. Pływał, grał w piłkę nożną, grał w tenisa stołowego, ale te wszystkie sporty nie pochłonęły go tak bardzo jak armwrestling. Gdy uporał się z chorobami i wrócił do Lęborka po ukończeniu szkoły zaczął pracować w Spółdzielni Inwalidów. Tam zapisał się do sekcji sportowej, gdzie wyciskał sztangę, grał w badmintona, jeździł na wózku wyczynowym i uprawiał inne sporty.

Przygoda z armwrestlingiem zaczęła się 20 lutego 2000 roku. W I Złotym Turze w Gdyni w klubie Tornado w kategorii niepełnosprawnych zajął 1 miejsce. Poznał tam Igora Mazurenko, który oznajmił mu, że po tych zawodach może reprezentować Polskę na X Mistrzostwach Europy, właśnie w klubie Tornado. Zdobył w nich brązowe medale na lewą i prawą rękę w kategorii OPEN niepełnosprawnych.