MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto lęborskich saperów. Medale Starosty Lęborskiego otrzymało 4 żołnierzy

opr.Rog.
starostwo powiatowe w Lęborku
W minioną sobotę świętowali lęborscy saperzy. Dzień Wojsk Inżynieryjnych ustanowiony został na dzień 16 kwietnia dla uczczenia ofiarności żołnierzy wojsk inżynieryjnych w działaniach zbrojnych II wojny światowej. Na datę dzienną wybrano kolejne rocznice forsowania Odry i Nysy Łużyckiej i udział w operacji berlińskiej, kończącej II Wojnę Światową. Tegoroczne spotkanie w Lęborku uświetniły odznaczenia przyznane przez Starostę Lęborskiego osobom najaktywniej działającym na rzecz środowiska wojskowego.

Święto Wojsk Inżynieryjnych, popularnie nazywane Dniem Sapera obchodzone jest od 1946 r. O historycznym znaczeniu w powodzeniu operacji wojennych i współczesnej roli saperów mówił m.in. ks. por. Andrzej Bawer kapelan wojskowy podczas mszy św. odprawionej w kościele garnizonowym pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Lęborku, w którym znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona właśnie saperom.
Mszy towarzyszyło wspomnienie i intencja modlitwy za ponad 30 zmarłych do tej pory żołnierzy służących we wszystkich jednostkach saperskich stacjonujących na terenie Lęborka. Poczty sztandarowe wystawiły: Koło nr 6 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany im. gen. Jerzego Jastrzębskiego. Obecnie na terenie Lęborka funkcjonuje Patrol Rozminowania Terenu. Po mszy, przy tablicy upamiętniającej wszystkie działające dotąd w Lęborku jednostki wojsk inżynieryjnych, w imieniu samorządu Powiatu Lęborskiego wiązankę kwiatów złożyli: starosta lęborski Alicja Zajączkowska i burmistrz Lęborka Witold Namyślak. Kwiaty złożyli także przedstawiciele środowisk wojskowych i czynni żołnierze.

Saperska służba to nie tylko rozbrajanie niewybuchów. Wojska inżynieryjne wielokrotnie walczyły z żywiołami w czasie pokoju. Akcje rozbijania zatorów lodowych na rzekach zagrażających urządzeniom hydrotechnicznym i mostom, organizowanie pomocy w razie powodzi, konstruowanie tymczasowych przepraw tam, gdzie żywioł je zerwał -to tylko część z potrzebnych saperskich działań wśród wielu innych prac wykonywanych na rzecz społeczeństwa i gospodarki.

Tegoroczne Święto Sapera obchodzone jest w 55 rocznicę powstania 58 Batalionu Saperów i 30 rocznicę powstania 19 Batalionu Saperów Ziemi Lęborskiej.

- W naszm gronie świętujemy Dzień Sapera już po raz dwudziesty pierwszy - mówił Kazimierz Kłos.- Cieszę się z obecności każdego z was, a także z obecności grupy czynnych żołnierzy z Patrolu Rozminowania Terenu, którzy na co dzień usuwają i niszczą niewybuchy pozostałe po II wojnie światowej. Czujcie się jak u siebie wśród starszych kolegów po fachu.

Starosta wyróżniła czterech żołnierzy Medalem Starosty Lęborskiego za szczególne zasługi w zakresie działalności na rzecz środowiska wojskowego oraz społeczności powiatu lęborskiego. Otrzymali je: Henryk Makowiecki, Jan Ścieżko, Mirosław Żydyk i Jerzy Turowski, w którego imieniu wyróżnienie odebrała żona.
Cztery medale wręczył również burmistrz Lęborka. Trzy z nich osobiście odebrali: Roman Łobaś, Grzegorz Krajewski i Szymon Zielonka - żołnierz w czynnej służbie.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto