Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lęborscy saperzy obchodzili Dzień Sapera. To pierwsze spotkanie po przerwie spowodowanej pandemią

opr.Rog.
Dzień Sapera, święto ustanowione w 1946 roku w rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej, przypada 16 kwietnia. W tym roku ten dzień wypadał w Wielką Sobotę, dlatego lęborscy saperzy spotkali się 23 kwietnia. Cykl tradycyjnych spotkań przerwanych przez pandemiczne obostrzenia w 2019 roku, wznowił Kazimierz Kłos który zwołał lęborską brać saperską i zorganizował obchody tego święta. Tegoroczne święto miało swoją dodatkową wymowę: w 2022 roku Dzień Sapera przypada w 45 rocznicę utworzenia batalionu saperów w Lęborku.

Tradycyjnie saperzy spotkali się najpierw na cmentarzu, gdzie odwiedzili groby nieżyjących kolegów. Następnie na terenie koszar w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata uczestniczyli wraz z władzami samorządowymi powiatu i miasta: starostą Alicją Zajączkowską i burmistrzem Witoldem Namyślakiem we mszy w intencji saperów, odprawionej przez kapelana Huberta Andrzejewskiego. Po mszy przedstawiciel saperów Jerzy Turowski oraz Małgorzata Murawska i Wiesława Sztando, żony niedawno zmarłych saperów, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową.

Po oficjalnych uroczystościach saperzy udali się na spotkanie towarzyskie, w którym uczestniczyło ponad 25 osób.
W Lęborku tegoroczny Dzień Sapera przypada w 45 rocznicę utworzenia 18. batalionu saperów
W uznaniu zasług w zakresie wieloletniej aktywnej działalności na rzecz środowiska wojskowego oraz powiatu lęborskiego Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska wyróżniła medalem „Za zasługi dla Powiatu Lęborskiego”: Tomasza Żamojdę oraz Zbigniewa Cybulę.
Za wieloletnią pracę na rzecz Miasta i lokalnej społeczności Witold Namyślak wyróżnił Medalem Burmistrza Miasta Lęborka: Kazimierza Kłosa, Marka Grochowskiego, Ireneusza Stosika oraz Mariusza Gustowskiego..
W garnizonie Lębork przez 38 lat (1963-2001) stacjonowały jednostki inżynieryjne, a do dnia dzisiejszego przy 1 batalionie zmechanizowanym funkcjonuje etatowy Patrol Rozminowania, który usuwa i niszczy tzw. niewybuchy i przedmioty niebezpieczne. Saperzy kojarzeni są z materiałami wybuchowymi, z wysadzaniem niewybuchów i zatorów lodowych, ale to tylko część z wielu zadań zabezpieczenia inżynieryjnego i prac wykonywanych na rzecz społeczeństwa i gospodarki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto