Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Wdowa po wnuku generała Sosabowskiego podziwia i dziękuję lęborskim harcerzom

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W rocznicę wybuchu II wojny światowej na nowo wybudowanym rondzie przy ulicy Wojska Polskiego i Dworcowej symbolicznie odsłonięto tablice z nazwą „Cichociemnych Spadochroniarzy AK”. Po południu przy rondzie, które nosi swoją nazwę z inicjatywy 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. generała Stanisława Sosabowskiego, pojawili się sami harcerze. Odczytany został list z podziękowaniami od Doroty Sosabowskiej z Portugalii, wdowie po wnuku generała Sosabowskiego.

Nazwę nowemu rondu w dniu 3 lipca 2020 r. nadała uchwałą Rada Miejska w Lęborku. Za nadaniem właśnie tej nazwy ok. 700 podpisów zebrali harcerze. I we wtorek, 1 września spotkali się przy rondzie, żeby wysłuchać treści listu z podziękowaniami od wdowy po wnuku generała Sosabowskiego. Treść odczytała phm. Agnieszka Stenka, komendantka.

W liście Dorota Sosabowska w imieniu rodziny generała dziękuję za "wieloletnią, niestrudzoną pracę i zaangażowanie w upamiętnianiu 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, wszystkich Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i postaci Waszego patrona gen. Stanisława Franciszka Sosabowskiego".

Dziękuje harcerzom za ich inicjatywy, jak nadanie sztandaru drużynie, budowę pomnika czy nadanie nazwy ulicy, a teraz też ronda.

Wcześniej głos zabrał hm. Krzysztof Siwka.

- Spotkaliśmy się przy naszym rondzie. Dziękuję wam wszystkim za zebranie prawie 700 podpisów poparcia od mieszkańców Lęborka pod wnioskiem, żeby to rondo nazwać imieniem Cichociemnych. W latach 80-tych część z nas uczestniczyła w spotkaniach Cichociemnych na warszawskich Powązkach przy pomniku Brygady Spadochronowej Cichociemnych. Tam mieliśmy zaszczyt i honor spotkać się z tymi bohaterami. Pamiętam ich jako bardzo skromne osoby. I tak naprawdę misję wypełniliśmy chyba w 100 procentach, bo mamy w Lęborku ulicę generała Sosabowskiego, pomnik naszego patrona, a dziś też rondo.

Podziękowanie od Doroty Sosabowskiej otrzymali również:

1. Witold Namyślak, Burmistrz Miasta Lęborka

Za wieloletnie wsparcie lęborskich harcerzy w przywracaniu pamięci i popularyzacji historycznej prawdy o generale Stanisławie Sosabowskim i Cichociemnych Spadochroniarzach Armii Krajowej poprzez zaangażowanie i pomoc w organizacji m. in.:
nadania sztandaru 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. generała Stanisława Sosabowskiego 07.10.2007 r.;
Lęborskiego Tygodnia Pamięci o generale Stanisławie Sosabowskim 17-23.09.2012;
Harcerskich Capstrzyków Niepodległości pod pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego 2017, 2018, 2019;
Lęborskich Dni Pamięci o gen. Stanisławie Sosabowskim 2017;
budowy pomnika generała Stanisława Sosabowskiego

oraz pomocy w sfinansowaniu wyjazdu 25 harcerzy z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. generała Stanisława Sosabowskiego z Lęborka na obchody 70 Rocznicy Bitwy pod Arnhem w Holandii w dniach 17-22.09.2014 i 70 osobowej reprezentacja lęborskich harcerzy i instruktorów na obchody 75 rocznicy Market Garden do Holandii w dniach 19-22.09.2019r.

2. Jarosław Litwin – Przewodniczący Rady Miejskiej w Lęborku

Podziękowanie dla Rady Miasta Lęborka za zrozumienie i przychylność w rozpatrzeniu trzech wniosków lęborskich harcerzy dotyczących:
– nadania ulicy nazwy generała Stanisława Sosabowskiego (2007r.),
– udostępnienia miejskiego terenu pod pomnik generała Stanisława Sosabowskiego (2017r.),
– nadaniu rondu nazwy Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej (2020r.)

3. hm. Krzysztof Siwka - za ponad ćwierć wieku pracę wkładaną w wychowanie młodych pokoleń Polaków i w odkrywaniu prawdy historycznej i upamiętnianiu 1 SBS, Cichociemnych i generała Stanisława Sosabowskiego.

My harcerze i instruktorzy stawiamy sobie wyzwania i realizujemy je nie licząc na podziękowania, traktujemy naszą pracę, jako służbę. Ale te podziękowania płynące od osób nam szczególnie bliskich, bo związanych z naszym patronem są dla nas wyjątkowe. W codziennej pogoni za sprawami doczesnymi pozwalają na zatrzymanie i chwilę refleksji, że chyba wspólnie nie zmarnowaliśmy tego czasu, kształtując przez lata siebie i innych.

- Dziękujemy Pani Doroto i wspominamy chwile dla nas bardzo wzruszające, kiedy trzy lata temu razem z weteranem brygady Strzelcem Alfonsem Trockim odsłoniła Pani pomnik generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto