Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysty capstrzyk przy pomniku gen. Sosabowskiego w przeddzień Święta Niepodległości [WIDEO]

opr.Rog.
Wideo
od 16 lat
W przeddzień 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości harcerze z 7. Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego zorganizowali uroczysty capstrzyk przy pomniku patrona drużyny.

Tradycją capstrzyku stało się wspólne odśpiewanie hymnu Polski oraz popularnych pieśni patriotycznych. Nie zabrakło również sygnału „Śpij Kolego” zagranego na trąbce przez studenta I roku Akademii Muzycznej w Gdańsku, współpracującego z hufcem od roku 2018 - Igora Ropelę.
Tegoroczny capstrzyk stał się okazją do wyróżnienia pamiątkowym medalem 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów dwóch harcerzy: Marka Bułkę oraz Marcina Szkibiela. Podczas uroczystości harcmistrz Krzysztof Siwka wręczył Igorowi Ropeli oraz Marcinowi Szkibielowi (w imieniu żony) pamiątkowe ryngrafy.
Po odczytaniu apelu pamięci, i wręczeniu odznaczeń, harcerze ułożyli ze zniczy biało-czerwoną flagę pod pomnikiem gen. Sosabowskiego. W siedzibie Komendy Hufca obejrzeć można było wystawę okolicznościową poświęconą 40-letniej działalności Hufca.
Gen. Stanisław Sosabowski był twórcą i dowódcą Samodzielnej Brygady Spadochronowej, jednym z uczestników operacji „Market Garded” (największej operacji z udziałem wojsk powietrznodesantowych, przeprowadzonej przez aliantów we wrześniu 1944 roku na terytorium okupowanej Holandii) i uczestnikiem walk o Arnhem. Był działaczem niepodległościowym, członkiem ruchu strzeleckiego i skautingu. Uczestniczył w obu wojnach światowych, a w czerwcu 1944 r. otrzymał awans na generała brygady. Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego. Za zasługi wojenne doceniony również odznaczeniami i orderami Rumunii, Królestwa Serbów Chorwatów i Słoweńców, Holandii oraz wieloma odznaczeniami brytyjskimi.

- Generał Sosabowski całe życie poświęcił dla dobra ojczyzny

- mówi

hrm Krzysztof Siwka, z 7 Harcerskiej Drużyny im. gen Stanisława Sosabowskiego.[/b
] - Po wojnie nie mógł przyjechać do Polski z emigracji, ale całym sercem był tutaj w Polsce. Był jednym z twórców Związku Spadochroniarzy Polskich, dbał o swoich spadochroniarzy, którzy rozsiali się po całym świecie. Po śmierci jego prochy zostały sprowadzone do Polski i został pochowany na Powązkach. Nasz drużyna jest nie tylko najstarszą drużyną harcerską, ale też organizacją w Polsce, która nieprzerwanie od 40 lat nosi imię Stanisława Sosabowskiego. Od 25 czerwca 1983 roku.

W harcerskim święcie uczestniczyli samorządowcy: Edmund Głombiewski, wicestarosta lęborski, Danuta Mikołajczyk, sekretarz Powiatu Lęborskiego, burmistrz Lęborka Witold Namyślak z zastępcą Teresą Ossowską-Szarą oraz przedstawiciele wojska i zaprzyjaźnionych z harcerzami organizacji.


Wkrótce materiał wideo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto