MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej odwiedziła Łebę na zakończenie roku szkolnego[MATERIAŁ WIDEO]

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wyjątkowa oprawa i ogólnopolska ranga towarzyszyła zakończeniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Łebie im. Adama Mickiewicza. Młodzież, która udaje się na wakacyjny odpoczynek żegnała minister Barbara Nowacka. -Marzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz planem jest to, żeby młodzież do szkół chodziła z chęcią - podkreśliła ministra edukacji narodowej.

To pierwsza uroczyste zakończenie roku szkolnego w Łebie o takiej randze. Przypomniał o tym Kazimierz Kleina, senator RP, łebianin, który uczęszczał do tej samej szkoły, która teraz odwiedziła minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka. Ministra edukacji podkreśliła, że jej celem jest szkoła przyjazna uczniom i nauczycielom.

-Marzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz planem jest to, żeby młodzież do szkół chodziła z chęcią. Żebyście się czuli w każdej polskiej szkole dobrze i bezpiecznie a od swoich nauczycieli i nauczycielek uzyskiwali to, po co przychodzicie do szkoły: wiedze na najwyższym poziomie, ale też opiekę i troskę -podkreśliła Barbara Nowacka.

Nowacka: poprawa wynagrodzeń to jeden z elementów odbudowy prestiżu nauczyciela

Ministra edukacji za sukces uznała podwyżki dla nauczycieli.

-Cieszę się, że jedną z rzeczy, które wydarzyły się na początku tego roku była poprawa wynagrodzeń nauczycieli. Udało nam się podnieść w bardzo szybkim tempie wynagrodzenia nauczycieli początkujących o 30-33 proc. Ich płaca oscylowała w granicach płacy minimalnej - mówiła Nowacka.- Ale to tylko jeden z elementów odbudowy prestiżu nauczyciela. Szkoła jest dla uczniów. Żeby tu poznawali nowa wiedze, uczyli się również relacji społecznych i kontaktów międzyludzkich. Żeby otwierał się przed nimi świat pełen wyzwań i przyszłości.

-Nie ma szkoły bez nauczycieli -zaakcentowała Barbara Nowacka.

-Warto podkreślić jak gigantyczną pracę wykonuje każdy nauczyciel i nauczycielka. Wiem, że przed wami wiele pracy, wyzwania i przygotowania do kolejnego roku. Wiem też, że znajdziecie czas dla siebie. Na pomyślenie o tym, o czym my wiemy: jesteście solą polskiej edukacji i dla nas, dla ministerstwa, absolutnym priorytetem -mówiła szefowa MEN.

Ministra edukacji nawiązała do zmian w kuratorium oświaty.

- Cieszę się, że kuratorium w Gdańsku otwiera się na dialog i wspiera a nie karze i wymaga - podkreśliła Barbara Nowacka. - Ale wiem też, że trwa dialog z młodzieżą, który jest dla nas niezbędny i szalenie ważny. Bo to dla was, dzieci i mlodzieży, mamy zbudować przyszłość. I zachęcam was do aktywności, do spojrzenia co można zmienić w waszej szkole. Przyszłość jest w waszych rękach.

Barbara Nowacka wspomniała także o efektach odchodzenia programu nauczania i zniesienia obowiązku prac domowych.

-Dajemy rodzicom czas na spędzenie większego i intensywniejszego czasu z dziećmi, nawet na rozmowie o szkole czy o książkach, ale niekoniecznie na pracy, którą i tak młodzież wykonuje w szkole i wykonuje ją najlepiej, bo jest pod najbardziej fachową opieką dobrych nauczycielek i nauczycieli - mówiła Barbara Nowacka.

Ministra edukacji przypomniała także, że od września 2025 r. do polskich szkół zostaną wprowadzone dwa nowe przedmioty: edukacja zdrowotna oraz edukacja obywatelska. Ta ostatnia ma zastąpić w programie nauczania historię i teraźniejszość. - Podstawowym założeniem edukacji obywatelskiej jest to, by młodzież mogła w sposób atrakcyjny poznać funkcjonowanie samorządu czy instytucji państwowych i zapoznać się z konstytucją.
Poza Barbarą Nowacką, ministrą Edukacji Narodowej do Łeby przyjechali m.in. przedstawiciele władz województwa pomorskiego, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, a także przedstawiciele spół Polskie Elektrownie Jądrowe i dyrektor Narodowego Muzeum w Gdańsku. Nie zabrakło Agnieszki Derby, burmistrz Łeby i Tomasza Litwina, starosty lęborskiego. Maciej Barański, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie podziękował nauczycielom, uczniom, rodzicom i instytucjom zaangażowanym w rozwój szkoły w Łebie.

-Szkoła to nie bezludna wyspa. To raczej okręt z kapitanem, marynarzami. Czy ten okręt gotowy jest przezwyciężać spiętrzone fale mórz i oceanów? Uwierzcie, że nie zawsze. aby osiągać cele szkoły przyszłości, potrzebujemy pomocy osób i instytucji, które nas wspierają - zaznaczył Maciej Barański.

Jedną z niespodzianek była informacja, że szkoła w Łebie jako pierwsza na Pomorzu placówka weźmie udział w projekcie "Innowacyjna Szkoła" realizowanym przez CCT Poland Google for Education, który wprowadza technologię cyfrową do szkół.
Podczas uroczystości zakończeniu roku do rąk uczniów trafiły statuetki i dyplomy za osiągnięcia naukowe i sportowe. Każda klasa miała okazję sfotografować się z ministrą Barbarą Nowacką "na ściance". Na zakończenie minstra Barbara Nowacka odpowiadała na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej dotyczącej ostatniego półrocza pracy Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Szczegóły konferencji w osobnym materiale

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto