MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończenie roku w Szkole Podstawowej w Łebie z udziałem, Barbary Nowackiej, ministry Edukacji Narodowej

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Wyjątkowa oprawa i ogólnopolska ranga towarzyszyła zakończeniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Łebie im. Adama Mickiewicza. Młodzież, która udaje się na wakacyjny odpoczynek żegnała minister Barbara Nowacka. -Marzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz planem jest to, żeby młodzież do szkół chodziła z chęcią - podkreśliła ministra Edukacji Narodowej.

To pierwsza uroczyste zakończenie roku szkolnego w Łebie o takiej randze. Przypomniał o tym Kazimierz Kleina, senator RP, łebianin, który uczęszczał do tej samej szkoły, która teraz odwiedziła minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka. Ministra Edukacji podkreśliła, że jej celem jest szkoła przyjazna uczniom i nauczycielom.

-Marzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz planem jest to, żeby młodzież do szkół chodziła z chęcią. Żebyście się czuli w każdej polskiej szkole dobrze i bezpiecznie a od swoich nauczycieli i nauczycielek uzyskiwali to, po co przychodzicie do szkoły: wiedze na najwyższym poziomie, ale też opiekę i troskę -podkreśliła Barbara Nowacka.

Nowacka: poprawa wynagrodzeń to jeden z elementów odbudowy prestiżu nauczyciela

Ministra Edukacji za sukces uznała podwyżki dla nauczycieli.

-Cieszę się, że jedną z rzeczy, które wydarzyły się na początku tego roku była poprawa wynagrodzeń nauczycieli. Udało nam się podnieść w bardzo szybkim tempie wynagrodzenia nauczycieli początkujących o 30-33 proc. Ich płaca oscylowała w granicach płacy minimalnej - mówiła Nowacka.- Ale to tylko jeden z elementów odbudowy prestiżu nauczyciela. Szkoła jest dla uczniów. Żeby tu poznawali nowa wiedze, uczyli się również relacji społecznych i kontaktów międzyludzkich. Żeby otwierał się przed nimi świat pełen wyzwań i przyszłości.

-Nie ma szkoły bez nauczycieli -zaakcentowała Barbara Nowacka.

-Warto podkreślić jak gigantyczną pracę wykonuje każdy nauczyciel i nauczycielka. Wiem, że przed wami wiele pracy, wyzwania i przygotowania do kolejnego roku. Wiem też, że znajdziecie czas dla siebie. Na pomyślenie o tym, o czym my wiemy: jesteście solą polskiej edukacji i dla nas, dla ministerstwa, absolutnym priorytetem -mówiła szefowa MEN.

Ministra Edukacji nawiązała do zmian w kuratorium oświaty.

- Cieszę się, że kuratorium w Gdańsku otwiera się na dialog i wspiera a nie karze i wymaga - podkreśliła Barbara Nowacka. - Ale wiem też, że trwa dialog z młodzieżą, który jest dla nas niezbędny i szalenie ważny. Bo to dla was, dzieci i mlodzieży, mamy zbudować przyszłość. I zachęcam was do aktywności, do spojrzenia co można zmienić w waszej szkole. Przyszłość jest w waszych rękach.

Barbara Nowacka wpomniała także o efektach odchodzenia programu nauczania i zniesienia obowiązku prac domowych.

-Dajemy rodzicom czas na spędzenie większego i intensywniejszego czasu z dziećmi, nawet na rozmowie o szkole czy o książkach, ale niekoniecznie na pracy, którą i tak młodzież wykonuje w szkole i wykonuje ją najlepiej, bo jest pod najbardziej fachową opieką dobrych nauczycielek i nauczycieli - mówiła Barbara Nowacka.

Ministra edukacji przypomniała także, że od września 2025 r. do polskich szkół zostaną wprowadzone dwa nowe przedmioty: edukacja zdrowotna oraz edukacja obywatelska. Ta ostatnia ma zastąpić w programie nauczania historię i teraźniejszość. - Podstawowym założeniem edukacji obywatelskiej jest to, by młodzież mogła w sposób atrakcyjny poznać funkcjonowanie samorządu czy instytucji państwowych i zapoznać się z konstytucją.
Poza Barbarą Nowacką, ministrą Edukacji Narodowej do Łeby przyjechli m.in. przedstawiciele władz województwa pomorskiego, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, a także przedstawiciele spół Polskie Elektrownie Jądrowe i dyrekotr Narodowego Muzeum w Gdańsku. Nie zabrakło Agnieszki Derby, burmistrz Łeby i Tomasza Litwina, starosty lęborskiego. Maciej Barański, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie podziękował nauczycielom, uczniom, rodzicom i instytucjom zaangażowanym w rozwój szkoły w Łebie.

-Szkoła to nie bezludna wyspa. To raczej okręt z kapitanem, marynarzami. Czy ten okręt gotowy jest przezwyciężać spiętrzone fale mórz i oceanów? Uwierzcie, że nie zawsze. aby osiągać cele szkoły przyszłości, potrzebujemy pomocy osób i instytucji, które nas wspierają - zaznaczył Maciej Barański.

Jedną z niespodzianek była informacja, że szkoła w Łebie jako pierwsza na Pomorzu placówka weźmie udział w projekcie "Innowacyjna Szkoła" realizowanym przez CCT Poland Google for Education, który wprowadza technologię cyfrową do szkół.
Podczas uroczystości zakończeniu roku do rąk uczniów trafiły statuetki i dyplomy za osiągnięcia naukowe i sportowe. Każda klasa miała okazję sfotografować się z ministrą Barbarą Nowacką "na ściance". Na zakończenie minstra Barbara Nowacka odpowiadała na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej dotyczącej ostatniego półrocza pracy Ministerstwa Edukacji.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto