MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Edycja morska Akademii Ratowniczej SAREX po raz trzeci w Łebie

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Po raz trzeci w Łebie zorganizowana została Akademia Ratownicza, której celem jest promocja i przybliżenie tematu szeroko pojętego ratownictwa jako składowej części bezpieczeństwa.
Po raz trzeci w Łebie zorganizowana została Akademia Ratownicza, której celem jest promocja i przybliżenie tematu szeroko pojętego ratownictwa jako składowej części bezpieczeństwa. Marcin Kapela
Po raz trzeci w Łebie zorganizowana została Akademia Ratownicza SAREX w edycji morskiej, której celem jest promocja i przybliżenie tematu szeroko pojętego ratownictwa jako składowej części bezpieczeństwa. Były pokazy, warsztaty, stoiska, prezentacje i konkursy. W wydarzeniu uczestniczyli wicewojewoda pomorski Emil Rojek i gen. dywizji Maciej Klisz, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Edycja morska Akademii Ratowniczej SAREX - 24 w Łebie

Po raz trzeci w Łebie zorganizowana została Akademia Ratownicza, której celem jest promocja i przybliżenie tematu szeroko pojętego ratownictwa jako składowej części bezpieczeństwa. Podczas wydarzenia była okazja zobaczyć różnej rodzaje służb.

- Jesteście gotowi nieść pomocy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bardzo dziękuję, że szkolicie się, że dbacie o to, żeby być przygotowanymi w krótkim czasie ruszyć do interwencji i udzielić pomocy - podkreślił Emil Rojek, wicewojewoda pomorski. - My jesteśmy dysponentami budżetu, ale to od was muszą wychodzić informacje, czego wam jeszcze brakuje. Zawsze jestem otwarty na wasze potrzeby.

Czas na wizytę w Łebie znalazł gen. dywizji Maciej Klisz, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Jednym z moich zadań jest przewodniczenie Radzie SAR, rady całego systemu poszukiwania. Na wczorajszej radzie dyskutowaliśmy z dyrektorem Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Sebastianem Kluską o wielu poważnych wyzwaniach. Cieszy, że mogliśmy połączyć to z dzisiejszym wydarzeniem. Piknik bezpieczeństwa to spotkanie ludzi, którzy zajmują się wszystkimi jego aspektami. Kwestia obronności to nie tylko sprawa żołnierzy czy służb mundurowych, ale przede wszystkim ochotnicy, którzy poświęcają swój czas, żeby nieść ratunek ludziom w potrzebie.

Płk Marcin Szafraniec, szef oddziału ratownictwa lotniczego i morskiego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przybliżył na czym polegają działania Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego.

- Jesteśmy bliźniaczą służbą, ukierunkowaną na udzielanie pomocy statkom powietrznym, które uległy katastrofie lub awarii i osobom poszkodowanym w ich wyniku. Z uwagi na swój potencjał wojskowo-cywilny współpracujemy z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego. Skupiamy siły głównie wojskowe, czyli śmigłowce ratownicze i samoloty poszukiwawcze, które są koordynowane z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Na co dzień dyżury poszukiwawczo - ratownicze pełni 7 stałych jednostek.

W rejonie nadmorskim są to jednostki w Darłowie, Gdyni Oksywiu i samolot poszukiwawczy w Siemirowicach.

Ratownicy służby SAR - BSR Łeba, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Wodnej Służby Ratowniczej oraz grupy GPR Nocny Tropiciel - Renegade/Sarex wzięli udział w wspólnych ćwiczeniach z zakresu ratownictwa morskiego. Działania odbywały się w południowej części Morza Bałtyckiego, kilka mil morskich od portu.

Patronat honorowy nad akademią objęli Władysław Kosiniak - Kamysz - Minister Obrony Narodowej i Marcin Kierwiński - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto