Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bal studniówkowy maturzystów lęborskiego "Mechanika" w Betlejem w Leśnicach

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Na miejsce balu studniówkowego wybrali restaurację Betlejem w Leśnicach. Imprezę uczniów Zespołu Szkół Mechaniczno - Informatycznych zgodnie z tradycją rozpoczął polonez
Na miejsce balu studniówkowego wybrali restaurację Betlejem w Leśnicach. Imprezę uczniów Zespołu Szkół Mechaniczno - Informatycznych zgodnie z tradycją rozpoczął polonez Marcin Kapela
To już ostatni bal studniówkowy tegorocznych maturzystów lęborskich szkół ponadpodstawowych. Imprezę uczniów Zespołu Szkół Mechaniczno - Informatycznych zgodnie z tradycją rozpoczął polonez. Oficjalnie wydarzenie w restauracji Betlejem w podlęborskich Leśnicach otworzył dyrektor szkoły Grzegorz Popin.

"MECHANIK" ZAMYKA SEZON STUDNIÓWEK 2023

To już ostatni bal studniówkowy tegorocznych maturzystów lęborskich szkół ponadpodstawowych. Maraton studniówek kończą maturzyści czterech klas Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych.

Na miejsce balu studniówkowego wybrali restaurację Betlejem w pobliskich Leśnicach. Imprezę uczniów Zespołu Szkół Mechaniczno - Informatycznych zgodnie z tradycją rozpoczął polonez, do którego zostali przygotowani przez nauczycielkę Małgorzatę Gębarowską.

- Dzisiejszego wieczoru pragniemy odłożyć na bok wszelkie troski i zmartwienia, by naszym udziałem stała się dobra zabawa

- zadeklarowali prowadzący imprezę przedstawiciele maturzystów.

TO JUŻ NIE TYLKO SZKOLNA MŁODZIEŻ

Następnie oficjalnie wydarzenie otworzył dyrektor szkoły Grzegorz Popin. Powitał grono pedagogiczne, rodziców i przede wszystkim uczniów i osoby im towarzyszące.

- Gdy dziś na Was patrzę, to widzę już nie tylko szkolną młodzież, która niedawno rozpoczynała naukę, lecz pełnych nadziei wejść w dorosłe życie młodych ludzi w świat odpowiedzialnych zachowań i poważnych decyzji. Za symbolicznych sto dni staniecie do jednego z najważniejszych życiowych egzaminów. Życzę Wam powodzenia na egzaminach. Liczę, że czas do matury upłynie Wam w spokojnej atmosferze rzetelnej pracy.

Za przygotowanie balu studniówkowego dyrektor szkoły podziękował rodzicom uczniów i wychowawcom klas. Licznie reprezentowane było grono pedagogiczne na czele z wychowawcami klas maturalnych, którym uczniowie szczególnie podziękowali za czteroletni trud przekazując kwiaty - Iwona Czerwińska, Małgorzata Gębarowska, Agnieszka Labuda, Jarosław Renk.

Głos zabrała także Katarzyna Tabaka, przedstawicielka komitetu organizacyjnego imprezy ze strony rodziców.

- Mam nadzieję, że ten bal pozostanie wszystkim na długo w pamięci.

TO JUŻ OSTATNI BAL TEGOROCZNYCH MATURZYSTÓW

Przypomnijmy, że sezon studniówek rozpoczęło 5 stycznia Społeczne Liceum Ogólnokształcące. Uczniowie tej szkoły bawili się w hotelu Faltom w Rumi.13 stycznia w hotelu Kiston w Kistowie swój bal studniówkowy mieli maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. 14 stycznia w "Perle" w Lęborku imprezę mieli maturzyści II Liceum Ogólnokształcącego. Studniówki nie mieli maturzyści Powiatowego Centrum Edukacyjnego.

Studniówka 2023. Kiedy się odbywa?
Jak sama nazwa wskazuje, studniówka to impreza, która odbywa się na sto dni przed maturą. Organizowana jest przez szkołę oraz Radę Rodziców. Ze względu na to, że matury co roku odbywają się w maju, bale odbywają się zazwyczaj w styczniu i lutym.

Studniówka. Dlaczego sto dni?
Jedna z teorii głosi, że 100 dni to idealny czas, w którym można powtórzyć cały materiał potrzebny do zaliczenia matury. Bal studniówkowy ma więc być ostatnim "powiewem wolności" przed trzymiesięcznym maratonem nauki.

Istnieje również żartobliwe przekonanie, że studniówka jest tak huczną imprezą, że uczeń będzie potrzebował aż stu dni, aby dojść do siebie przed egzaminem dojrzałości.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest jednak fakt, że jako ludzie mamy zamiłowanie do okrągłych liczb, a sto dni przed maturą wypada w sam środek karnawału.

Studniówka. Dawniej i dziś
Studniówka to pewnego rodzaju "rytuał przejścia". Jest to pierwszy oficjalny bal nastolatków, którzy stają się młodymi dorosłymi. Po maturze, każdy z uczniów pójdzie własną drogą ku dorosłości. Nawet jeżeli wybierze on drogę studencką, nie powróci już nigdy do szkoły, jaką znał do tej pory. Istotę tego wydarzenia rozumiano i podkreślano już w latach 70.

Wiele lat temu, studniówki były przygotowywane w sposób mniej profesjonalny, jednak dopisywano im dużo większe znaczenie. Bale odbywały się w budynku szkoły, a konkretnie w salach gimnastycznych przystrojonych przez uczniów i nauczycieli.

Na stołach pojawiały się dania przygotowane przez rodziców. Podczas części oficjalnej, oprócz poloneza, prezentowano różnego rodzaju spektakle, skecze i teatrzyki. Potem oczywiście huczna impreza przy dźwiękach zespołu grającego muzykę na żywo.

Skąd polonez na studniówce?
Ile trwa taniec otwierający bal maturalny i do jakiej muzyki tańczymy poloneza? Wyjaśniamy.

Uroczysty taniec korowodowy, który swoje początki ma prawdopodobnie w ludowych tańcach sprzed XVII wieku. Możliwe, że jest jedynym tańcem o tak długiej tradycji, który wciąż uświetnia współczesne wydarzenia, jak np. studniówki.

Nazwa polonez pochodzi od francuskiego polonaise (co oznacza „polski”). Jak podaje Wikipedia na podstawie „Literatury mieszczańskiej w Polsce XVII wieku” Karola Badeckiego, w dawnej Polsce, w zależności od regionu kraju, w którym był tańczony, występował pod różnymi nazwami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto