Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bal studniówkowy maturzystów lęborskiego "Rolniczaka". W Kistonie rozpoczęli tradycyjnie

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W ostatni piątek stycznia w hotelu Kiston w Kistowie na balu studniówkowym spotkali się maturzyści Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu. To ważne wydarzenie rozpoczął zgodnie z tradycją polonez.
W ostatni piątek stycznia w hotelu Kiston w Kistowie na balu studniówkowym spotkali się maturzyści Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu. To ważne wydarzenie rozpoczął zgodnie z tradycją polonez. Marcin Kapela/Mare Bibliw
Trwa sezon imprez studniówkowych. W ostatni piątek stycznia w hotelu Kiston w Kistowie na balu studniówkowym spotkali się maturzyści Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu. To ważne wydarzenie rozpoczął zgodnie z tradycją polonez. Następnie uczniowie zatańczyli popularną "belgijkę". Maturzyści podziękowali kwiatami swoim wychowawcom, pozostałym nauczycielom i dyrekcji a także rodzicom.

STUDNIÓWKA MATURZYSTÓW "ROLNICZAKA" W KISTONIE

Na miejsce swojego balu studniówkowego tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu wybrali hotel Kiston w oddalonym niemal 40 kilometrów od Lęborka Kistowie. W ostatni piątek stycznia to ważne wydarzenie rozpoczął zgodnie z tradycją polonez. Następnie uczniowie zatańczyli popularną "belgijkę".

Uczestników balu przywitali przedstawiciele maturzystów.

- Dzisiejszy wieczór jest wyjątkowy, bo uświadamia nam, że już za sto dni staniemy przed najważniejszym w życiu egzaminem, który pozwoli nam przekroczyć symboliczny próg dojrzałości. Tak niedawno przekraczaliśmy próg naszego technikum, przeżywaliśmy wzloty i upadki.

PODZIĘKOWANIA DLA NAUCZYCIELI I RODZICÓW

Uczniowie podziękowali kwiatami wychowawcom klas maturalnych - Gabrieli Kęsik, Lidii Labudda, Paulinie Wilczyńskiej - Sasim, Krzysztofowi Piwce, pozostałym nauczycielom i dyrektor szkoły Hannie Janczak.

- Dziękujemy za wyrozumiałość, cierpliwość, za każdą przekazaną porcję wiedzy. To dzięki Wam poznawaliśmy tajemnice, zmienialiśmy swe poglądy i zapatrywania na otaczający nas świat

.

Szczególne podziękowania otrzymał nauczyciel Robert Palczewski, który przygotował maturzystów do poloneza.

Uczniowie podziękowali także rodzicom. Za pomoc w organizacji studniówki Wiktor Andrzejczak podziękował swojej mamie Annie Rudnickiej oraz rodzicom dwóch innych maturzystów.

- Na wasze wsparcie i pomoc mogliśmy zawsze liczyć. Staraliście ustrzec nas przed popełnianiem błędów i właściwie rozumieć słowo "dorosłość".

CIEPŁE SŁOWA OD PANI DYREKTOR

Dyrektor szkoły Hanna Janczak skierowała do uczniów nie tylko słowa powitania.

- To wyjątkowy bal, kiedy maturzystki w sukniach wieczorowych a maturzyści w garniturach dostojnym krokiem poloneza symbolicznie wkraczają w nowy okres w swoim życiu. (...) Nasze serca rozpiera duma, kiedy patrzymy pełni nadziei na uosobione w was - uczniach, wychowankach i dzieciach - piękno, radość i młodość. To ogromna przyjemność móc dziś z wami dzielić tę wyjątkową chwilę.

TO JUŻ PRZEDOSTATNI BAL TEGOROCZNYCH MATURZYSTÓW

Przypomnijmy, że 13 stycznia także w Kistonie swój bal studniówkowy mieli maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Lęborku. Sezon studniówek rozpoczęło 5 stycznia Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Lęborku. Uczniowie tej szkoły bawili się w hotelu Faltom w Rumi. 14 stycznia w "Perle" w Lęborku imprezę mieli maturzyści II Liceum Ogólnokształcącego. W lutym bawić się będą maturzyści Zespołu Szkół Mechaniczno - Informatycznych.

Studniówka 2023. Kiedy się odbywa?

Jak sama nazwa wskazuje, studniówka to impreza, która odbywa się na sto dni przed maturą. Organizowana jest przez szkołę oraz Radę Rodziców. Ze względu na to, że matury co roku odbywają się w maju, bale odbywają się zazwyczaj w styczniu i lutym.

Nie ma konkretnego terminu, w którym każda szkoła obchodzi swoją studniówkę, jednak wszystkie utrzymują tradycję organizowania jej na około 100 dni przed planowaną maturą. Dlaczego akurat 100 dni? Teorii jest kilka.

Studniówka. Dlaczego sto dni?

Jedna z teorii głosi, że 100 dni to idealny czas, w którym można powtórzyć cały materiał potrzebny do zaliczenia matury. Bal studniówkowy ma więc być ostatnim "powiewem wolności" przed trzymiesięcznym maratonem nauki.

Istnieje również żartobliwe przekonanie, że studniówka jest tak huczną imprezą, że uczeń będzie potrzebował aż stu dni, aby dojść do siebie przed egzaminem dojrzałości.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest jednak fakt, że jako ludzie mamy zamiłowanie do okrągłych liczb, a sto dni przed maturą wypada w sam środek karnawału.

Studniówka. Dawniej i dziś

Studniówka to pewnego rodzaju "rytuał przejścia". Jest to pierwszy oficjalny bal nastolatków, którzy stają się młodymi dorosłymi. Po maturze, każdy z uczniów pójdzie własną drogą ku dorosłości. Nawet jeżeli wybierze on drogę studencką, nie powróci już nigdy do szkoły, jaką znał do tej pory. Istotę tego wydarzenia rozumiano i podkreślano już w latach 70.

Wiele lat temu, studniówki były przygotowywane w sposób mniej profesjonalny, jednak dopisywano im dużo większe znaczenie. Bale odbywały się w budynku szkoły, a konkretnie w salach gimnastycznych przystrojonych przez uczniów i nauczycieli.

Na stołach pojawiały się dania przygotowane przez rodziców. Podczas części oficjalnej, oprócz poloneza, prezentowano różnego rodzaju spektakle, skecze i teatrzyki. Potem oczywiście huczna impreza przy dźwiękach zespołu grającego muzykę na żywo.

Skąd polonez na studniówce?

Ile trwa taniec otwierający bal maturalny i do jakiej muzyki tańczymy poloneza? Wyjaśniamy.

Uroczysty taniec korowodowy, który swoje początki ma prawdopodobnie w ludowych tańcach sprzed XVII wieku. Możliwe, że jest jedynym tańcem o tak długiej tradycji, który wciąż uświetnia współczesne wydarzenia, jak np. studniówki.

Nazwa polonez pochodzi od francuskiego polonaise (co oznacza „polski”). Jak podaje Wikipedia na podstawie „Literatury mieszczańskiej w Polsce XVII wieku” Karola Badeckiego, w dawnej Polsce, w zależności od regionu kraju, w którym był tańczony, występował pod różnymi nazwami, takimi jak:

  • „taniec polski”,
  • „chodzony”,
  • „pieszy”,
  • „łażony”,
  • „wolny”,
  • „powolny”,
  • „powolej”,
  • „okrągły”,
  • „starodawny”,
  • „staroświecki”,
  • „chmielowy”,
  • „gęsi”

Tańcom chodzonym przypisuje się także określenia występujące w XVI i XVII-wiecznej literaturze: gęsi, świeczkowy, polski, wielki, sugerując jednocześnie, że miały one rytmikę czteromiarową – czytamy w największej internetowej encyklopedii.

Długość tańca zależy od ilości wybranych figur, jednak zazwyczaj trwa od około 7 do 15 minut. W czasach największej świetności poloneza (czyli za Polski Szlacheckiej) poloneza tańczono nawet pół godziny.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto