Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bal studniówkowy maturzystów I LO im. Stefana Żeromskiego w Lęborku. Pięknie zatańczyli poloneza na rozpoczęcie imprezy w Kistonie | FOTO

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Trwa czas balów studniówkowych. Zanim tegoroczni maturzyści czterech klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Lęborku staną przed egzaminem, który pozwoli przekroczyć symboliczny próg dojrzałości, dziś bawią się na balu studniówkowym w Kistowie, oddalonym około 40 kilometrów od Lęborka.
Trwa czas balów studniówkowych. Zanim tegoroczni maturzyści czterech klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Lęborku staną przed egzaminem, który pozwoli przekroczyć symboliczny próg dojrzałości, dziś bawią się na balu studniówkowym w Kistowie, oddalonym około 40 kilometrów od Lęborka. Marcin Kapela
Piątek 13 stycznia maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Lęborku zapamiętają na długo. Zanim staną przed najważniejszym egzaminem, który pozwoli przekroczyć symboliczny próg dojrzałości, to dziś bawią się na balu studniówkowym w hotelu Kiston w Kistowie. Swoich uczniów przywitała dyrektor dr Katarzyna Wach, życząc udanej zabawy. Licznie stawili się nauczyciele oraz rodzice uczniów. Specjalne podziękowania i upominki otrzymali wychowawcy klas maturalnych.

STUDNIÓWKA 2023. MATURZYŚCI I LO ROZPOCZĘLI ZGODNIE Z TRADYCJĄ

Trwa czas balów studniówkowych. Zanim tegoroczni maturzyści czterech klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Lęborku staną przed najważniejszym egzaminem, który pozwoli przekroczyć symboliczny próg dojrzałości, dziś bawią się na balu studniówkowym w położonym w gminie Sulęczyno Kistowie, oddalonym około 40 kilometrów od Lęborka. To właśnie hotel Kiston wybrali na miejsce swojej imprezy. To tam, w piątek 13 stycznia 2023 o godzinie 18 kilkadziesiąt par zatańczyło poloneza otwierającego imprezę. Oficjalnego otwarcia dokonała dyrektor szkoły, dr Katarzyna Wach.

- Nadchodzi czas podsumowania jednego z najważniejszych etapów Waszego życia. Koniec nauki w liceum zbliża się do Was wielkim krokami. Zakończył się pierwszy semestr nauki w czwartej, tak ważnej klasie. Drugi zakończy się egzaminem maturalnym. Nie wątpię, że pomyślnym dla każdego a przecież nie tak dawno przekroczyliście progi I Liceum Ogólnokształcącego. Związane z tą szkołą przeżycia zawsze będą z Wami obecne. Pierwsza miłość, pierwsza porażka, pierwszy bal, pierwszy ważny egzamin życiowy. Póki co, odrzućmy jednak smutek i melancholię, bawmy się, a symboliczny toast niech pozwoli zapomnieć o trudach dnia codziennego. Bawmy się, bo życie nabiera sensu, gdy umiemy się nim cieszyć i czynimy je piękniejszym dla drugiego człowieka.

SPECJALNE PODZIĘKOWANIA

Na specjalne podziękowania mogły liczyć obie panie dyrektor dr Katarzyna Wach i wicedyrektor Anita Niedziela, pedagog szkolny Aneta Okoń - Naczk, a także wychowawcy czterech klas maturalnych:

  • Aldona Korzeniewska - wychowawca klasy 4 DP (nauczyciel historii i hit, wos),
  • Beata Majko - Tutak - wychowawca klasy 4 CP (nauczyciel języka angielskiego),
  • Karolina Sawicz - wychowawca klasy 4 BP (nauczyciel wychowania fizycznego),
  • Robert Apanowicz - wychowawca klasy 4 AP (nauczyciel wychowania fizycznego i informatyki).

Wśród podziękowań wymieniono także Zuzannę Wilmont jako główną organizatorkę ze strony maturzystów.

Studniówka 2023. Kiedy się odbywa?

Jak sama nazwa wskazuje, studniówka to impreza, która odbywa się na sto dni przed maturą. Organizowana jest przez szkołę oraz Radę Rodziców. Ze względu na to, że matury co roku odbywają się w maju, bale odbywają się zazwyczaj w styczniu i lutym.

Nie ma konkretnego terminu, w którym każda szkoła obchodzi swoją studniówkę, jednak wszystkie utrzymują tradycję organizowania jej na około 100 dni przed planowaną maturą. Dlaczego akurat 100 dni? Teorii jest kilka.

Studniówka. Dlaczego sto dni?

Jedna z teorii głosi, że 100 dni to idealny czas, w którym można powtórzyć cały materiał potrzebny do zaliczenia matury. Bal studniówkowy ma więc być ostatnim "powiewem wolności" przed trzymiesięcznym maratonem nauki.

Istnieje również żartobliwe przekonanie, że studniówka jest tak huczną imprezą, że uczeń będzie potrzebował aż stu dni, aby dojść do siebie przed egzaminem dojrzałości.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest jednak fakt, że jako ludzie mamy zamiłowanie do okrągłych liczb, a sto dni przed maturą wypada w sam środek karnawału.

ZOBACZ TEŻ: Studniówka 2020 maturzystów lęborskiego "Rolniczaka" w słupskim Aureusie [ZDJĘCIA,WIDEO]

Studniówka. Dawniej i dziś

Studniówka to pewnego rodzaju "rytuał przejścia". Jest to pierwszy oficjalny bal nastolatków, którzy stają się młodymi dorosłymi. Po maturze, każdy z uczniów pójdzie własną drogą ku dorosłości. Nawet jeżeli wybierze on drogę studencką, nie powróci już nigdy do szkoły, jaką znał do tej pory. Istotę tego wydarzenia rozumiano i podkreślano już w latach 70.

Wiele lat temu, studniówki były przygotowywane w sposób mniej profesjonalny, jednak dopisywano im dużo większe znaczenie. Bale odbywały się w budynku szkoły, a konkretnie w salach gimnastycznych przystrojonych przez uczniów i nauczycieli.

Na stołach pojawiały się dania przygotowane przez rodziców. Podczas części oficjalnej, oprócz poloneza, prezentowano różnego rodzaju spektakle, skecze i teatrzyki. Potem oczywiście huczna impreza przy dźwiękach zespołu grającego muzykę na żywo.
DZIENNIK BAŁTYCKI w GOOGLE NEWS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto