MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy już wszystkich kandydatów na burmistrzów Lęborka i Łeby oraz wójtów gmin

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W czwartek 14 marca minął termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w wyborach samorządowych 2024.
W czwartek 14 marca minął termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w wyborach samorządowych 2024. Materiały kandydatów/Marcin Kapela
Znamy już wszystkich kandydatów na burmistrzów Lęborka i Łeby oraz gmin Nowa Wieś Lęborska, Cewice i Wicko. Troje kandydatów ubiega się o fotel burmistrza Łeby a tylko jeden o stanowisko wójta gminy Wicko. W Lęborku, gminach Nowa Wieś Lęborska i Cewice do pojedynku wyborczego stanie po dwóch kandydatów.

Minął termin zgłaszania kandydatów

W czwartek 14 marca minął termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w wyborach samorządowych 2024. Oznacza to, że znamy już pełne listy kandydatów. Wybory samorządowe zarządzone zostały 29 stycznia 2024 r. przez prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska na 7 kwietnia. Druga tura odbędzie się 21 kwietnia.

W Lęborku siódma kadencja Namyślaka lub pierwsza Litwina

Do walki o stanowisko burmistrza Lęborka stanie dwóch kandydatów. To 64-letni Witold Namyślak, kandydat Koalicji Obywatelskiej, obecnie rządzący Lęborkiem. Jeśli zostanie wybrany, będzie to 7 kadencja w ratuszu (w tym jedna niepełna). Po raz pierwszy rządził miastem w kadencji 1993-1998. Po wyborach samorządowych w 2002 roku powrócił na urząd burmistrza. W 2006 roku skutecznie ubiegał się o reelekcję. W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskał mandat poselski z listy Platformy Obywatelskiej. W wyborach samorządowych w 2010 roku ponownie został wybrany, w związku z czym utracił mandat poselski. Wygrywał wybory w 2014 r. i w 2018 r.

Jedynym kontrkandydatem starającego się o reelekcję burmistrza będzie 36-letni Jarosław Litwin, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Litwina "Czas Na Zmiany". Litwin to w obecnej kadencji przewodniczący Rady Miejskiej. Mandat radnego sprawuje trzecią kadencję. Po raz pierwszy został wybrany w 2010 r., zostając najmłodszym radnym w historii miasta.

Troje kandydatów na burmistrza Łeby

Do walki o fotel burmistrza Łeby stanie troje kandydatów. To 67-letni Andrzej Strzechmiński, kandydat KWW Andrzeja Strzechmińskiego. Łebą rządzi od 2010 r., to zatem może być czwarta kadencja.

74-letnia Halina Klińska jest kandydatką KWW Haliny Klińskiej. W latach 1990-1994 była przewodniczącą Rady Miasta Łeby. Po raz pierwszy burmistrzem Łeby była w latach 1995-1998, następnie w kadencjach 2002-2006 i 2006- 2010.

O pierwszą kadencję burmistrza Łeby powalczy 44-letnia Agnieszka Derba, kandydatka KWW Agnieszka Derba. To radna obecnej kadencji. Pierwszy raz została wybrana do Rady Miasta na kadencję 2014-2018.

W Nowej Wsi Lęborskiej reelekcja Chojnackiego albo pierwsza kadencja Medaliona

Wyborczą walkę o stanowisko wójta gminy Nowa Wieś Lęborska stoczy dwóch kandydatów. To 68-letni Zdzisław Chojnacki z Mostów, kandydat KWW Zdzisława Chojnackiego. Jest wójtem od października 2021 r., kiedy został wybrany w II turze przedterminowych wyborów, wymuszonych śmiercią Ryszarda Wittke, który kierował gminą przez 20 lat.

Kontrkandydatem Chojnackiego jest 37-letni Szymon Medalion, kandydat KWW Inicjatywa Lokalna. Medalion to sołtys Pogorzelic.

W Cewicach reelekcja Bańki albo pierwsza kadencja Górskiego

Wybory na wójta gminy Cewice mają dwóch kandydatów. To 58-letni Jerzy Bańka z Siemirowic, kandydat KWW Inicjatywa Samorządowa Gminy Cewice, który powalczy o reelekcję. Wcześniej, w kadencjach 2010-2014 i 2014-2018, był radnym Rady Gminy.

Jedynym kontrkandydatem jest 34-letni Jacek Górski z Bukowiny, kandydat KWW Dla Dobra Wspólnego. Od 2013 r. mieszka w Bukowinie, jest absolwentem Akademii Morskiej i Politechniki Gdańskiej.

W Wicku jeden kandydat

Wybory na wójta gminy Wicko mają jednego kandydata. To 47-letni Dariusz Waleśkiewicz z Wicka, kandydat KWW Dariusza Waleśkiewicza. Gminą Wicko rządzi od 2008 r.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto