Zmagał się z rywalami i infekcją. Wspaniały sukces Mateusza Buśko w mistrzostwach młodzików

Marcin Kapela
UKS Ekoludek Szczenurze
W sobotę (12.09) we Włocławku Kujawsko - Pomorski Związek Lekkiej Atletyki był organizatorem lekkoatletycznych Międzywojewódzkich Mistrzostwa U16. Do rywalizacji w biegu na 1000 m stanął Mateusz Buśko. Reprezentujący UKS Ekoludka Szczenurze 14-latek mimo infekcji srebrny medal przegrał tylko o 0,07 z Kacprem Jaszewskim z UKS Olimpijczyka Skorzewo. Na najwyższym stopniu podium stanął Stanisław Chlebicki z AZS-AWFiS Gdańsk.

W sobotę (12.09) we Włocławku Kujawsko - Pomorski Związek Lekkiej Atletyki był organizatorem lekkoatletycznych Międzywojewódzkich Mistrzostwa U16. Do rywalizacji w biegu na 1000 m stanął Mateusz Buśko z UKS Ekoludka Szczenurze. Mimo infekcji uległ tylko dwóm rywalom i to ze starszego rocznika. Czas wychowanka Witolda Krużyckiego to 2:51.41. Najszybszy Stanisław Chlebicki przeciął linię mety po 2:40.97. Drugi Kacper Jaszewski miał czas 2:51.34.

- Plan taktyczny przewidywał, że Mateusz ma trzymać się Kacpra Jaszewskiego, który posiada zbliżony rekord życiowy

- mówi Witold Krużycki.

- Na przedostatniej prostej obaj zaatakowali z dobrym skutkiem pozycję wicelidera. Na finiszu Mateusz gonił Kacpra, ale zabrakło 0.07. Zwycięzca Stanisław Chlebicki od razu nadał mocne tempo i rozgrywał swój bieg na poziomie 2:40.

Utalentowany zawodnik jest obecnie w trakcie przygotowań do Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego, czyli mistrzostw Polski młodzików w Słupsku. Do tych zawodów kwalifikuje się 30 najlepszych biegaczy z rankingu krajowego.

- Mateusz nadal jest w rankingu ogólnopolskim najszybszym biegaczem na 1000 m w roczniku 2006

- podkreśla Witold Krużycki.

Przypomnijmy, że 22 sierpnia w mistrzostwach okręgu pomorskiego młodzików w Chojnicach Buśko zdobył srebrny medal w biegu na 1000 m w kategorii U-16. O 8 sekund poprawił też rekord życiowy. Na mecie uległ nieznacznie o rok starszemu Jaszewskiemu z Olimpijczyka Skorzewo.

Buśko to dwukrotny zwycięzca „Czwartków Lekkoatletycznych” w Łodzi i zdobywca 3 miejsca. Po zwycięstwach w rywalizacji klas IV i V zawodnik z Wicka zajął 3 miejsce wśród trzynastolatków.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani