Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Les Femmes przedstawił oratorium "Trzy Marie" w Lęborku

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku był w niedzielę 10 marca miejscem spektaklu „Trzy Marie” w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Les Femmes z Trójmiasta, z towarzyszeniem grupy orkiestrowej.
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku był w niedzielę 10 marca miejscem spektaklu „Trzy Marie” w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Les Femmes z Trójmiasta, z towarzyszeniem grupy orkiestrowej. Marcin Kapela/Janusz Częstkowski
Spektakl „Trzy Marie” w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Les Femmes z Trójmiasta obejrzała publiczność w niedzielny wieczór w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku. Oratorium było darem dla budowanego w Pogorzelicach hospicjum.

Niezwykły spektakl w kościele w Lęborku. Dla hospicjum

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku był w niedzielę 10 marca miejscem spektaklu „Trzy Marie” w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Les Femmes z Trójmiasta, z towarzyszeniem grupy orkiestrowej. Władze Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne rozdawały materiały oraz kwestowały na rzecz budowy hospicjum w Pogorzelicach.

Gości spektaklu przywitał ks. Andrzej Żur, proboszcz parafii NMP Królowej Polski. Zapowiadając oratorium powiedział:

- To swego rodzaju sakramentalium, czyli przywołanie znaków, gestów, słów, które dają możliwość doświadczenia Boga. Uczestniczymy w Misterium, w wydarzeniu, które pozwoli nam pogłębić przesłanie Wielkiego Postu a zwłaszcza Triduum Paschalnego. Zgodnie z tekstem świętego Jana trzy Marie wytrwały do końca przy Jezusie Chrystusie.

Oratorium “Trzy Marie” opowiada historię kobiet towarzyszących Jezusowi w jego męce i zmartwychwstaniu: Marii - Matki Bożej, Marii Magdaleny i Marii Kleofasowej. "Dziś „schodzą z ołtarza”, by po pięciuset latach zabrać głos i stać się niezwykłą „wizytówką” sztuki wyższej, a przez swój europejski rodowód przekroczyć granicę państw. Widowisko, choć głęboko zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej, posiada na wskroś uniwersalne przesłanie. Kobiety z Ołtarza wołają o nadzieję i radość życia. Ten spektakl to misterium estetyki piękna i ogólnoludzkich wartości."

Teksty utworów to fragmenty Starego i Nowego Testamentu, dawne pieśni kościelne, wiersze współczesnych polskich poetów, fragmenty z Dzienniczka Siostry Faustyny. W warstwie wizualnej scena spod Golgoty ożywa dzięki niesamowitym kostiumom Małgorzaty Wasik z pracowni “Emwudesign” oraz scenografii Cypriana Amadeusza Wieczorkowskiego i nawiązuje wprost do postaci z poliptyku. Uniwersalność tematyki „Trzech Marii” daje możliwość wykonywania utworu nie tylko w okresie Wielkiego Postu, ale podczas całego roku kalendarzowego.

Do współpracy nad zamysłem „Trzech Marii” zaproszona została kompozytorka Anna Rocławska - Musiałczyk. "Dzieło Trzy Marie w sposób integralny i nieprzypadkowy łączy tradycję - teksty i pieśni dawne, ludowe - z nowoczesnością - odpowiedni język kompozytorski - harmonika, aspekt brzmieniowy, współczesne środki techniki kompozytorskiej; sacrum - pieśni i teksty religijne z profanum - teksty ludowe)."

“Trzy Marie” miały swoją premierę 13 września 2020 r. w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu Gdańskim. W świątyni, z której pochodzi antwerpski ołtarz “Ukrzyżowanie”, będący inspiracją do powstania spektaklu. Przez wieki ołtarz stanowił centralne miejsce kościoła, a dziś znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Les Femmes:

  • Emilia Osowska (mezzosopran) - Maria Matka Jezusa
  • Joanna Sobowiec – Jamioł (sopran) - Maria Magdalena
  • Natalia Krajewska – Kitowska (sopran) - Maria Kleofasowa
  • Anna Rocławska – Musiałczyk – kompozytor
  • Piotr Jamioł – kierownik muzyczny

Skład zespołu instrumentalnego:

  • Hanna Chylińska - skrzypce I
  • Aleksandra Kowacz - skrzypce II
  • Anna Prusińska - altówka
  • Maria Szagżdowicz - wiolonczela
  • Mateusz Kot - kontrabas
  • Jakub Musik - klarnet
  • Alicja Garczarek - harfa
  • Paweł Nowicki - perkusja
  • Małgorzata Wasik – kostiumy
  • Cyprian Wieczorkowski – scenografia

Główny ciężar kosztów organizacji wydarzenia w Lęborku wzięła na siebie parafia NMP Królowej Polski. Wsparcia udzielił Powiat Lęborski i Gmina Miasto Lębork.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto