Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie lęborskim coraz większa liczba uchodźców. Mają już wiele praw jak Polacy.

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Starostwo Powiatowe w Lęborku
Do 17 marca na teren powiatu lęborskiego przybyło oficjalnie 732 uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Zdecydowaną większość przyjęli pod swoje dachy mieszkańcy, za co otrzymują dodatkowe środki na ich utrzymanie. Uchodźcy mogą już wnioskować o nadanie numeru pesel i dzięki temu mogą korzystać z szeregu usług publicznych. Korzystają z opieki medycznej, z usług urzędu pracy, dzieci uczą się w szkołach. W wielu miejscach powiatu trwają zbiórki darów.

RADA POWIATU POTĘPIA AGRESJĘ ROSJI I WSPIERA UKRAINĘ
Na sesji Rady Powiatu Lęborskiego (17.03.2022) radni przyjęli uchwałę, w której potępili agresję Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę i poparli walkę Ukraińców. Opowiedzieli się także za udzielaniem wszelkiej pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
"Samorząd Powiatu Lęborskiego będzie dalej wspierać każde działanie mieszkańców naszego powiatu, którzy indywidualnie oraz we współpracy z administracją samorządową i rządową, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i podmiotami gospodarczymi przyjmują Ukraińców uciekających przed zbrodniczym rosyjskim agresorem i z otwartymi sercami udzielają im potrzebnej opieki." - czytamy we fragmencie uchwały.

ŁEBA I LĘBORK Z NAJWIĘKSZĄ LICZBĄ UCHODŹCÓW
Do 17 marca do powiatu lęborskiego przybyło 732 uchodźców. Do Łeby 245, do Lęborka 233, do gminy Wicko 119, do gminy Nowa Wieś Lęborska 106, do gminy Cewice 29.

Z zebranych przez starostwo informacji o przygotowanych miejscach dla kolejnych uchodźców wynika, że liczba miejsc na tymczasowy kwaterunek wynosi 150, na kwaterunek stały 150 (w ośrodku w Łebie), 44 miejsca zgłosiło Wicko, MOPS Lębork 20 miejsc.

- Zdecydowaną większość uchodźców przyjęli mieszkańcy powiatu do swoich domów. Należy się uznanie i szacunek dla tych wszystkich, którzy nie pytając, jakie będą dotacje i rozwiązania finansowe, przyjęli uchodźców pod swój dach. Trwają rozmowy z wojewodą pomorskim w sprawie przyjmowania grup zorganizowanych do ośrodków, które prowadzą działalność gospodarczą

- poinformowała na sesji starosta Alicja Zajączkowska.

- Próbujemy robić wszystko, co jest możliwe, żeby być przygotowanym na większą liczbę uchodźców. Jak minie ta pierwsza, społeczna pomoc, a będzie potrzebna pomoc dłużej, to musimy się na to przygotować, żeby móc pomóc instytucjonalnie.

Osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy otrzymają dodatkowe środki. Będzie to kwota 40 zł dziennie na osobę, czyli 1200 zł miesięcznie. Wsparcie będzie obowiązywało przez okres dwóch miesięcy.

SPECUSTAWA UŁATWIA ŻYCIE UCHODŹCOM
12 marca rząd przyjął specustawę dotyczącą pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską agresją na ich państwo. Jej zapisy umożliwiają legalny pobyt w naszym kraju obywatelom Ukrainy.

Na jej podstawie nadawany jest numer pesel, dzięki temu mogą korzystać z szeregu usług publicznych. W związku z tym obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., w związku z działaniami wojennymi, proszeni są o zgłaszanie się do urzędów gminy.

- W momencie okazania paszportu lub po otrzymaniu numeru pesel obywatele ukraińscy mają takie same prawa, jak Polacy. Mogą zgłaszać się do wszystkich naszych instytucji.

- podkreśliła starosta Alicja Zajączkowska.

Do 22 marca w Urzędzie Miejskim w Lęborku numer pesel przyznano 169 uchodźcom. Kolejka oczekujących liczy około 180 osób. Przez urzędników na dwóch stanowiskach obsługiwanych jest około 30 osób dziennie. Często jest zakładany także profil zaufany. Jak zapewniają urzędnicy sytuacja jest opanowana, petenci przychodzą na umówione godziny i nie ma kolejek.

UWAGA! W Lęborku obywatele Ukrainy, którzy ubiegają się o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie, mogą załatwić sprawę w Urzędzie Miejskim, wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty:
- telefonicznie pod numerem telefonu: 59 8637733 lub 59 8637734
- osobiście w Urzędzie Miejskim w Lęborku, ul. Armii Krajowej 14, pokój C3 oraz pokój C4

POMOC MEDYCZNA, EDUKACJA, PRACA
Jak poinformowała starosta na sesji, z pomocy na SOR skorzystało 10 osób. Trzy kobiety zgłosiły się do szpitala w celu prowadzenia ich ciąż. Do nocnej opieki zdrowotnej przyjęto 5 osób. Do POZ zgłosiły się 2 osoby. Dwoje dzieci było leczonych na oddziale pediatrycznym.

Powiatowy Urząd Pracy przygotował 287 ofert pracy, w tym 255 ofert dla kobiet. Zgłosiło się 28 osób.

Naukę w szkołach podjęło 106 uczniów, do przedszkoli zapisano 18 dzieci. W Lęborku jest 39 nowych uczniów, w Łebie 57, w Wicku 8, w Nowej Wsi Lęborskiej 5, w Cewicach 9. W Łebie organizowane są oddziały przygotowawcze, w Lęborku nowi uczniowie dołączani są do klas.

Do szkół ponadgimnazjalnych zgłosiło się 6 uczniów - 4 do I LO, 2 do SLO.

- Przygotowujemy się do tego, jak zająć się dziećmi, które są z klas technikalnych, klas zawodowych i tych, które będą chciały zdawać maturę w języku ukraińskim. Takie możliwości formalne są.

- powiedziała starosta Alicja Zajączkowska.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto