Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W parafii Królowej Polski w Lęborku procesja z palmami na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Niedziela Palmowa upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy
Niedziela Palmowa upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy Marcin Kapela
W Kościele rozpoczyna się najważniejszy czas dla katolików. Dziś Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień. W czasie liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający Jego mękę i śmierć na krzyżu. Wierni na mszę przynoszą palmy, których zwyczaj święcenia pojawił się w XI wieku.

Dziś Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczyna również Wielki Tydzień, który jest dla katolików najważniejszym czasem w roku liturgicznym. Opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy na kilka dni przed świętem Paschy znajdujemy u czterech Ewangelistów.

Czytamy, że Chrystus siedział na osiołku, wypełniając tym samym proroctwo Zachariasza, który mówił, że mesjasz jako zbawiciel przyjdzie do swego ludu (Córy Syjońskiej, Córy Jerozolimskiej) "sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny - jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy" (Za 9,9).

W "Koronie" Suma Parafialna z procesją z palmami

W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku na każdej mszy św. sprawowany był obrzęd poświecenia palm. Sumę parafialną o g. 10.30 rozpoczęło błogosławieństwo palm i procesja wokół kościoła na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

Sumie przewodniczył ks. Andrzej Żur, proboszcz parafii. W mszy św. czynnie uczestniczyła Wspólnota Neokatechumenalna.

Niedziela Palmowa - kiedyś i dzisiaj

W Jerozolimie już w IV w. Patriarcha dosiadał oślicy i otoczony radującymi się tłumami wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta upamiętniając w ten sposób wjazd Jezusa. Zwyczaj ten wszedł do powszechnej praktyki na Zachodzie w wieku V i VI. Natomiast poświęcanie palm wprowadzono do liturgii dopiero w wieku XI.

Do reformy z 1955 r. istniał zwyczaj, że celebrans wychodził w Niedzielę Palmową przed kościół, a bramę świątyni zamykano. Kapłan uderzał w nią krzyżem trzykrotnie, wtedy dopiero brama otwierała się i kapłan z uczestnikami procesji wstępował do kościoła, aby odprawić mszę św. Symbol ten miał przypominać wiernym, że zamknięte niebo zostało nam otworzone dzięki zasłudze krzyżowej śmierci Chrystusa.

W Niedzielę Palmową w czasie mszy św. czytany jest opis Męki Pańskiej. Kapłan ma czerwone szaty, co ma zwrócić uwagę, że Chrystus wkracza do Jerozolimy, jako Król i Pan, odbierając spontaniczny hołd od jej mieszkańców.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w XI wieku. Zgodnie z tradycją przechowywane są przez cały rok. Powstałym z ich spalenia popiołem posypywane są głowy wiernych w Środę Popielcową.

Program Triduum Paschalnego w parafii NMP Królowej Polski

Wielki Czwartek
W Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 rozpoczyna się przeżywanie Świętego Triduum Paschalnego. Jest to msza ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. Następnie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do miejsca przechowania i adoracja do 24.00.

Wielki Piątek
Od godz. 8.00 ciąg dalszy adoracji - Liturgia Godzin (Jutrzni i Godzina Czytań); o g. 12.00 Droga Krzyżowa; o 15.00 Godzina Miłosierdzia; o 18.00 Liturgia Męki Pańskiej. O 22.00 Gorzkie – wszystkie części; zakończenie adoracji o godz. 24.00.

Ofiary składane przy grobie na Bazylikę Grobu Pańskiego. W piątek obowiązuje ścisły post. W sobotę Kościół zachęca do tzw. postu paschalnego, formy uszczuplenia ilości czy jakości pokarmu.

Wielka Sobota
Adoracja przy grobie Pańskim od g. 8.00 – Liturgia Godzin (Jutrzni i Godziny Czytań); o 15.00 Godzina Miłosierdzia. Poświęcenia pokarmów na stół świąteczny: g. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00.

Uwaga! Od 16.30 do 18.00 kościół zamknięty na przygotowania do celebracji nocnej.

Wigilia Paschalna, czyli msza św. Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 21.00. Na liturgię parafianie proszeni są o przyniesienie świec.

Niedziela Zmartwychwstania

W Niedzielę Zmartwychwstania pierwsza msza św. o g. 9.00, następne według porządku niedzielnego z wyjątkiem g. 20.00 (tej nie będzie).

W Poniedziałek Wielkanocny msze św., jak w niedzielę z wyjątkiem g. 20.00, a kolekta na szkolnictwo katolickie i KUL. W oba dni nie będzie Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto