Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła Triduum Paschalne. W "Koronie" z obmyciem nóg

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 rozpoczęła przeżywanie Świętego Triduum Paschalnego w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to też msza ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa.
Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 rozpoczęła przeżywanie Świętego Triduum Paschalnego w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to też msza ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. Marcin Kapela
Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczęła Triduum Paschalne, najświętszy czas w Kościele Katolickim. To też msza ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. Z tej okazji księża parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski otrzymali życzenia od parafian.

WIELKI CZWARTEK. POCZĄTEK TRIDUUM PASCHALNEGO

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godz. 18.00 rozpoczęła przeżywanie Świętego Triduum Paschalnego w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to też msza ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia Eucharystii przez Jezusa Chrystusa.

Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przewodniczył wikariusz ks. Wiesław Dylewski.

- Rozpoczynamy najświętszy czas w ciągu roku kościelnego. Na początek Triduum Paschalnego przeżywamy to, że Jezus Chrystus zasiadł ze swoimi apostołami wokół jednego ołtarza. Potem będziemy przeżywać śmierć, mękę aż wreszcie zmartwychwstanie Chrystusa.

Rozpoczynając tę wyjątkową mszę św. ks. Wiesław nawiązał do sakramentu kapłaństwa.

- Tajemnicy naszego kapłaństwa nikt z nas nie jest w stanie zrozumieć i świętości powołania, do którego zostaliśmy wezwani. Prosimy serdecznie o modlitwę, abyśmy wytrwali w wierności temu powołaniu.

Koncelebrowali ją wszyscy księża tej parafii: ks. Andrzej Żur - proboszcz, pozostali księża wikariusze - Krzysztof Malczewski, Robert Dorau, Daniel Leszczyński oraz księża seniorzy Henryk Krenczkowski i Alfons Formela.

Mszę koncelebrował także pochodzący z Lęborka ks. prof. ucz. dr hab. Dariusz Kurzydło z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Homilia Wielkiego Czwartku

Ks. Wiesław Dylewski wygłosił homilię, w której mówił także o kapłaństwie.

- To porządne człowieczeństwo, umiejętność służby każdemu a to trudne. Bez was, bez waszej pomocy nie jesteśmy w stanie na drodze wiary wypełniać naszego powołania. To każdy z was nadaje sens tej posłudze.

Obmycie nóg jako wyraz pokory

Wielki Czwartek to także uroczysty obrzęd obmywania nóg, z łac. Mandatum. Odbywa się raz w roku, właśnie w Wielki Czwartek. Inaczej niż to miało miejsce w poprzednich latach, do przystąpienia do tego obrzędu zostali zaproszeni wszyscy chętni parafianie, w tym kobiety i dzieci. Jednym z tych, którzy przystąpili do obrzędu obmycia nóg przez ks. Wiesława Dylewskiego był także ks. proboszcz Andrzej Żur.

- Takie doświadczenie nie pozwoli wywyższać się ponad drugiego człowieka. Trzeba zrzucić krępujący nas wstyd i pozwolić sobie na prawdziwe doświadczenie Pana Jezusa. Kto tego doświadczy, to jego życie staje się inne

- mówił ks. Wiesław Dylewski.

To papież Franciszek obmywał nogi skazanym bez względu na płeć. W ślad za tym poszła korekta prawa liturgicznego w 2016 r. Dekret zniósł kryterium płci w doborze osób, wobec których sprawuje się Mandatum.

Życzenia parafian dla księży

Jako, że w Wielki Czwartek to też ustanowienie sakramentu kapłaństwa, to nie mogło zabraknąć życzeń i kwiatów dla wszystkich księży sprawujących liturgię. Życzenia składali przedstawiciele różnych grup działających przy parafii.

- Mamy przyjemność pracować w tej wspaniałej wspólnocie. Chrystus przygotował to miejsce na długo przed nami. Będziemy się temu poświęcali do końca naszego życia. Za każde wsparcie, życzliwe słowo, uśmiech z serca dziękujemy. Pamiętam każdego dnia o każdym z was. Myślę o tych, których z nami nie ma i modlę się za nich

- mówił ks. Wiesław Dylewski.

Komunia św. była dziś udzielana pod dwie postaciami. Na zakończenie nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do miejsca przechowania. Adoracja została zaplanowana do północy.

Wielki Piątek w Parafii NMP Królowej Polski

Od godz. 8.00 ciąg dalszy adoracji - Liturgia Godzin (Jutrzni i Godzina Czytań). O g. 12.00 Droga Krzyżowa. O 15.00 Godzina Miłosierdzia. O 18.00 Liturgia Męki Pańskiej. O 22.00 Gorzkie Żale. Zakończenie adoracji o godz. 24.00.

Ofiary składane przy grobie zostaną przeznaczone na Bazylikę Grobu Pańskiego.

W piątek obowiązuje ścisły post. W sobotę księża zachęcają do tzw. postu paschalnego - formy uszczuplenia ilości czy jakości pokarmu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto