Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Byliśmy przy odbiorze. Tak wygląda punkt szczepień przy Szkole Podstawowej nr 8

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W przeddzień otwarcia, które nastąpi we wtorek, 27 kwietnia, zajrzeliśmy do utworzonego przy Szkole Podstawowej nr 8 Punktu Szczepień Powszechnych. Otrzymał odbiór i jest gotowy na przyjmowanie pacjentów. Szczepionek Pfizera zakontraktowanych jest na razie do końca maja.

Punkt Szczepień Powszechnych przy SP8 w Lęborku jest jednym z podobnych punktów, które powstają w całym kraju w ramach Narodowego Punktu Szczepień. Zorganizowany został przez samorząd miasta Lęborka we współpracy z podmiotem leczniczym, jakim jest SPS ZOZ w Lęborku. W poniedziałek były jeszcze wolne terminy na maj. Mogą rejestrować się osoby zgodnie z terminem swojego rocznika, codziennie po dwa roczniki.

- Szczepionki Pfizera mamy zakontraktowane do końca maja

- mówi Marian Kurzydło, sekretarz miasta.

- Wystarczy ich na około 2340 pacjentów. Osobom, które zostaną zaszczepione w tym punkcie zostanie wyznaczony drugi termin szczepienia. O ile będzie zwiększała się liczba szczepionek w Polsce, to będziemy zwiększać godziny pracy tego punktu. Nastawiamy się, że przez miesiąc zaszczepimy około 2300 ludzi. Jeżeli będzie więcej szczepionek, to jesteśmy w stanie zwiększyć liczbę godzin pracy personelu. Punkt otwarty jest w zależności od tego, jak rejestrują się pacjenci. Od 8 rano do nawet 18. Średnio 4-5 godzin dziennie. Jest to miejsce do którego trzeba się najpierw zarejestrować przez internet, przez infolinię bądź przez sms lub na numer telefonu 59 8633 000. Jeśli tam wybierzemy sobie ten punkt, to jesteśmy tu zarejestrowani i tu przychodzimy. Nie ma możliwości przyjścia z „ulicy”.

Jak długo będzie funkcjonować punkt szczepień przy SP8?

- W Lęborku jest 26520 mieszkańców powyżej 18 roku życia. Część jest już zaszczepiona. Trzeba pomnożyć tę liczbę, bo dwie dawki. Liczymy, że gdyby nie było opóźnień w szczepionkach i nieco zwiększona ich liczba, to bylibyśmy w stanie zaszczepić do końca roku wszystkich mieszkańców Lęborka. Pamiętajmy, że oprócz tego punktu, szczepią także cztery inne w Lęborku. Trzeba też wiedzieć, że ten punkt nie jest przeznaczony tylko dla mieszkańców Lęborka. Rejestracja jest przez ogólnopolską infolinię i osoby dobierają sobie, gdzie chcą być szczepione. Szacujemy, że do końca roku ten punkt będzie czynny.

Kto będzie szczepić w tym punkcie?

- Zgłaszając się do wojewody musieliśmy wskazać podmiot leczniczy. Tutaj ogromne podziękowania dla pani dyrektor szpitala Marty Frankowskiej i personelu szpitala. Lęborski szpital dysponuje na tyle przygotowaną kadrą, że możemy tutaj wykonać te szczepienia. Podzieliliśmy się zadaniami. Szpital stanął na wysokości zadania i wiele obowiązków wziął na siebie.

Kto ponosi koszt utworzenia takiego punktu?

- Jeśli chodzi o kwestię samego szczepienia, to są takie same, jak dla tych punktów, które szczepią, czyli w szpitalu czy u trzech naszych lęborskich lekarzy. To są stawki określone rozporządzeniem i jest to około 62 zł za jedno szczepienie. W ramach tego jest lekarz, pielęgniarki szczepiące, osoby w rejestracji, informatyk. Jest też kwestia związana z poniesieniem dodatkowych kosztów, dotycząca organizacji i przygotowania, jak ochrona obiektu, media, sprzątanie, dezynfekowanie. To był też zakup lodówki na szczepionki. Musi być też specjalny, specyficzny termometr. Na infrastrukturę dodatkową od wojewody otrzymamy 5 tys. zł. Koszty powyżej tej kwoty będą poniesione przez samorząd miasta Lęborka. Burmistrz nie zastanawiał się jednak ani minuty. Jest potrzeba zaszczepienia jak najszybciej jak największej liczby mieszkańców.

Dlaczego ta lokalizacja?

- Około miesiąca temu pojawiło się zapytanie wojewody o to, czy w Lęborku mógłby zostać uruchomiony Punkt Szczepień Powszechnych, jak brzmi obecna nazwa, w którym można byłoby zacząć szczepić większą liczbę mieszkańców. Lokalizacja punktu miała być jak najbliżej centrum miasta, przede wszystkim jak najbliżej szpitala, żeby w razie potrzeby karetka miała jak najkrótszy dojazd. Zostały postawione też wymogi innego typu związane z odpowiednią powierzchnią, lokalizacją toalet, osobnych dla personelu i pacjentów, z pomieszczeniem socjalnym, wydzielenia stref związanych z rejestracją czy szczepieniem, poczekalnią przed i po szczepieniu. Biorąc pod uwagę te wszystkie wymogi, to sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 8 została uznana za najbardziej odpowiednią.

Jak jest rola żołnierzy z 1.Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego?

- Trzeba kierować ruchem, pomóc wypełnić ankiety, poczekać z osobami po szczepieniu przez odpowiedni czas. Dostaliśmy do tego zadania 6 żołnierzy. Będą rozstawieni od wejścia do wyjścia, żeby pomagać.

Na szczepienia można zapisywać się na kilka sposobów: przez bezpłatną całodobową infolinię 989, przez e-rejestrację na pacjent.gov.pl oraz przez wysłanie sms na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.
Można też dzwonić na numer telefon 59 8633 000 lub w nagłych przypadkach do koordynator szczepień w szpitalu, np. w przypadku zmiany terminu z przyczyn zdrowotnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto