Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lęborczanie włączyli się w Narodowe Czytanie. Czytali "Nad Niemnem" przy żabkach

Marcin Kapela
Marcin Kapela
"Nad Niemnem", najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, jest lekturą tegorocznej, 12. odsłony Narodowego Czytania pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Organizatorzy akcji w Lęborku zaprosili wszystkich chętnych na plac przy fontannie z żabkami.
"Nad Niemnem", najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, jest lekturą tegorocznej, 12. odsłony Narodowego Czytania pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Organizatorzy akcji w Lęborku zaprosili wszystkich chętnych na plac przy fontannie z żabkami. Marcin Kapela
Lęborczanie włączyli się w akcję Narodowego Czytania. W tym roku lekturą jest najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Wśród uczestników akcji była Teresa Ossowska-Szara, zastępca burmistrza Lęborka czy Ewa Burak, naczelnik Wydziału Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lęborku, radne Rady Miejskiej Małgorzata Bresler i Małgorzata Biela.

"Nad Niemnem" przy żabkach w Lęborku

"Nad Niemnem", najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, jest lekturą tegorocznej, 12. odsłony Narodowego Czytania pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Organizatorzy akcji w Lęborku zaprosili wszystkich chętnych na plac przy fontannie z żabkami.

Wydarzenie poprowadziła i jako pierwsza fragment "Nad Niemnem" odczytała Anna Gołębiowska - Rusak. Wśród kolejnych uczestników wydarzenia, którzy przybliżyli fragmenty najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej, była Teresa Ossowska-Szara, zastępca burmistrza Lębork, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym Ewa Burak, radne Rady Miejskiej w Lęborku Małgorzata Bresler i Małgorzata Biela.

Fragmenty powieści odczytywali uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu lęborskiego czy pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy Lwiątko w Lęborku.

Każdy, kto przyniósł egzemplarz "Nad Niemnem" otrzymał pamiątkową pieczęć z wydarzenia. Dodatkowo organizatorzy przygotowali grę terenową na platformie Action Track ze znajomości powieści dla uczniów szkół średnich i wszystkich zainteresowanych.

Organizatorami wydarzenia byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku, LOT Ziemia Lęborska - Łeba, Agencja Turystyczna "Przygoda", Urząd Miasta Lębork, Starostwo Powiatowe w Lęborku.

Najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej

"Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. "Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.

Narodowe Czytanie od 2012 roku

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano "Trylogię" Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, "Antologii Niepodległości" – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były "Nowele polskie" – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była "Balladyna" Juliusza Słowackiego, rok później "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto