Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łeba wybuduje pierwsze budynki w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej [WIDEO]

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Wideo
od 16 lat
Łeba razem z Lęborskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego planuje budowę budynków wielorodzinnych z mieszkaniami pod wynajem z możliwością dojścia do własności. Na razie wydano pozwolenie na budowę dwóch bloków, w każdym będzie po 14 mieszkań. Na trzy kolejne Łeba ma już przygotowane projekty.

Łeba, która stała się udziałowcem LTBS, przekazała na ten cel uzbrojoną działkę przy ul. Nowęcińskiej. Powstaną na niej budynki w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Na początek dwa, ale w planach są kolejne trzy budynki.

-Otrzymaliśmy pozwolenie na budowę dwóch nowych budynków, w każdym po czternaście mieszkań. Pozwolenie mamy na dwa budynki, ale chcemy zobaczyć jak nam to zadziała -

mówi Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby

. - Otrzymujemy sygnały o tym, że jest bardzo duże zainteresowanie ludzi, którzy mieszkają w okolicach Łeby a teraz chcą do niej przeprowadzić jeśli będzie możliwość wynajęcia mieszkania z prawem dojścia do własności. Będziemy to realizować z Lęborskim TBS-em w którym gmina miejska Łeba objęła część udziałów.

Burmistrz Łeby podkreśla, że jeśli zainteresowanie budownictwem w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w przyszłości będzie równie duże, to gmina przeznaczy pod budownictwo mieszkaniowe kolejne tereny. Na październikowej sesji rady miejskiej w Łebie ma także zostać uchwalony regulamin na podstawie którego zastaną przyznawane lokale. Andrzej Strzechmiński podkreśla, że zależy mu na przyciągnięciu do Łeby młodych ludzi. Łeba przestaje być miastem żyjącym tylko z turystyki. Wkrótce powstaną tam bazy serwisowe dla Morskich Farm Wiatrowych, w których zatrudnienie może znaleźć kilkaset osób i nowe mieszkania będą budowane także z myślą o nich.

Czym są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe?

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to program realizowany za pośrednictwem TBS-ów w którym Skarb Państwa, gminy i zainteresowani partycypują w kosztach budowy mieszkań. W proponowanym w SIM-ach montażu finansowym Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa dofinansowuje gminie do 10 proc. wartości inwestycji, może też pozyskać grant z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości do 35 proc. wartości inwestycji oraz preferencyjny 30-letni kredyt SBC od BGK w wysokości do 80 proc. wartości inwestycji. 

To program skierowany do mieszkańców, których nie stać na komercyjny kredyt. Lokatorzy mieszkań po okresie kredytowania, które normalnie w banku wynosiłoby 20-30 lat, będą mogli zostać właścicielami mieszkania w SIM-ach, a czynsz będzie stanowił rozliczenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto