MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzięki tym mieszkańcom rzeka Łeba w Lęborku będzie czystsza. Akcja LOT Ziemia Lęborska - Łeba

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Uczestnicy rozdzielili się na trzy grupy, sprzątając rzekę Łebę z kajaków i wzdłuż brzegu oraz rzekę Okalicę.
Uczestnicy rozdzielili się na trzy grupy, sprzątając rzekę Łebę z kajaków i wzdłuż brzegu oraz rzekę Okalicę. Marcin Kapela
Kilkadziesiąt osób spotkało się w sobotni poranek przy przystani kajakowej w Lęborku, żeby wziąć udział w organizowanej od 2008 roku przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemia Lęborska - Łeba akcji czyszczenia rzeki Łeby.

Akcja czyszczenia rzeki Łeby w Lęborku

Od 2008 roku Lęborska Organizacja Turystyczna Ziemia Lęborska - Łeba organizuje akcję czyszczenia rzeki Łeby pn. "Błękit rzeki dobrem Krainy". W sobotni poranek 20 kwietnia przy przystani kajakowej spotkało się kilkadziesiąt osób, które miało do wyboru sprzątać rzekę Łebę z kajaków lub na pieszo wzdłuż brzegu oraz rzekę Okalicę.

- Zebraliśmy w Lęborku dużo odpadów wykonując kawał dobrej roboty - podsumował Konrad Chmiel, prezes LOT. - Przez wszystkie lata udało się nam zarazić akcją nowe osoby. Dziś zobaczyliśmy, że śmieci jest o wiele mniej niż to było w poprzednich latach. Akcja jest szczytna i zachęcam wszystkich, od najmniejszych mieszkańców.

W ramach tegorocznej edycji, stanowiącej składową ogólnopolskiej akcji "Operacja Czysta Rzeka", porządkowany jest odcinek rzeki liczący łącznie około 70 km - od Łęczyc aż do ujścia do jeziora Łebsko. Na zasadzie tzw. czynu społecznego rzekę czyszczą głównie strażacy z jednostek ochotniczych straży pożarnych, członkowie lęborskich kół zrzeszonych w PTTK oraz wędkarze z lokalnych kół wędkarskich. Co roku akcja przynosi wymierne efekty - łącznie zebrano około 20,5 t nieczystości, średnio około 1 t podczas każdej z nich.

Akcja wpisuje się w harmonogram działań realizowanych przez Starostwo Powiatowe z zakresu ochrony środowiska i ma dofinansowanie. Organizatorzy zapewnili worki na odpady i rękawiczki jednorazowe.

Porządkowana jest także sąsiednia rzeka Łupawa przez podmioty z terenu gminy Główczyce, pod nadzorem Gminnego Ośrodka Kultury, jak i Potęgowo (funkcję koordynatora pełni Urząd Gminy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto