Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal kultury kaszubskiej w Lęborku. Zaproszenie

Edyta Litwiniuk
22 czerwca w Lęborku odbędzie się mini festiwal kultury kaszubskiej

W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie na Mini-Festiwal Kultury Ziemi Lęborskiej, który rozpocznie się 22 czerwca 2013 r., Plac Pokoju w Lęborku (obok tzw. Belwederu), godz. 15.30!

Spotkanie z Piotrem Piekarskim (foto)

Rozdanie nagród w konkursie plastycznym Powiatu Lęborskiego "Powiat Lęborski - moja mała ojczyzna" odbędzie się po godz. 17 (przedszkola i szkoły podstawowe) i po godz. 18 (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne).
Tegoroczna, druga edycja Mini Festiwalu Kultury Ziemi Lęborskiej rozpocznie się dnia 22 czerwca 2013 r. (sobota) o godzinie 15.30 na Placu Pokoju obok tzw. Belwederu. Uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzenia centrum Lęborka z przewodnikiem turystycznym PTTK oraz podziwiania ze sceny wykopalisk archeologicznych.

Najmłodszymi uczestnikami Festiwalu będą przedszkolaki z Przedszkola nr 6 w Lęborku (dyr. Teresa Cygan). Dzieci przygotowane przez Panią Jolantę Rybińską zatańczą, zaśpiewają i wyrecytują wiersze kaszubskie.

Kolejnymi wykonawcami będą uczniowie szkół, w których prowadzona jest nauka języka kaszubskiego w formie zajęć dydaktycznych i zajęć w terenie (wycieczki, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi – twórcami ludowymi i lokalnymi zespołami regionalnymi). Warsztaty obejmują takie zanikające rzemiosła jak lepienie z gliny, malarstwo na szkle, haft kaszubski, instrumenty ludowe. Szkoły organizują wycieczki związane z wychowaniem regionalnym, których celem jest zapoznanie uczniów z kulturą, tradycjami, historią Kaszubów. Uczniowie odwiedzili takie miejsca związane z Kaszubami jak: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Lęborku, Skansen we Wdzydzach Kiszewskich, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, Zamek krzyżacki w Bytowie, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie, Słowiński Park Narodowy, tzw. Kraina w Kratę - Swołowo k. Słupska.

Uczniowie aktywnie uczestniczą w Konkursie Recytatorskim Literatury Kaszubskiej ,,Rodnô Mòwa” zdobywając co roku nagrody na etapie powiatowym. Warto zaznaczyć, iż w tym roku Julia Pioch z SP 8 (opiekun: Teresa Szczypior) zdobyła I miejsce w kategorii klas IV-VI w finale konkursu w Chmielnie. Poprzednio taki sukces osiągnął w 2004 r. uczeń ZSGŻiA Jakub Lange.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Olimpijczyków Polskich (dyr. Mariola Małecka) prowadzi naukę języka kaszubskiego od 2009 r. Obecnie Barbara Król i Anna Sobótka uczą 47 dzieci. W tym roku szkolnym Barbara Król założyła z uczniów szkoły Zespół Pieśni i Tańca „Lãbòrsczé zwónczi” (Lęborskie dzwonki).
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Mikołaja Kopernika (dyr. Daniel Nadworski) prowadzi naukę języka kaszubskiego od września 2012 r. Nauczycielka Teresa Szczypior uczy 14 dzieci. Sukcesem jest ww. zwycięstwo Julii Pioch w konkursie recytatorskim.
Społeczna Językowa Szkoła Podstawowa przy LTO (dyr. Alina Szyjut) prowadzi naukę języka kaszubskiego od 2010 r. Chlubą szkoły jest istniejący od 2011 r. Zespół Taneczny ,,Lãbòrsczé słunuszka” (Lęborskie słoneczka) prowadzony przez Bożenę Siutę.

Zespół Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu (dyr. Ewa Gębarowska) prowadzi naukę języka kaszubskiego od 2011 r. Obecnie Bożena Lenart uczy języka 41 dzieci. W 2012 r. p. Lenart założyła 24-osobowy Zespół Taneczno-Muzyczny „Modroczi” (Chabry).
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Główczycach (dyr. Danuta May) prowadzi naukę dla 36 uczniów. Język kaszubski nauczany jest w szkole od września 2012 r. przez nauczycieli Agnieszkę Łuczkę i Jerzego Horbacza.
Zespół Szkół w Stowięcinie (dyr. Andrzej Godnicz) również prowadzi naukę języka kaszubskiego od obecnego roku szkolnego. Naukę języka kaszubskiego dla 39 dzieci prowadzą Mirosława Karolewska i Renata Lemik.
Zespół Szkół w Pobłociu (dyr. Jolanta Żmuda) prowadzi naukę języka kaszubskiego od 2012 r. Obecnie Magdalena Czarnowska-Mikulak uczy języka 38 dzieci ze SP. W 2013 r. naukę rozpoczną uczniowie gimnazjum.

Pchli targ już w niedzielę

Obok zespołów szkolnych na scenie Mini-Festiwalu wystąpią zespoły popularyzujące od wielu lat kulturę kaszubską mające duże doświadczenie sceniczne:
Zespół Pieśni i Tańca „ZIEMIA LĘBORSKA” pod kierownictwem Reginy Szczupaczyńskiej i Renaty Hopy
Kaszubski Zespół Regionalny „LEVINO” pod kierownictwem Franciszka Okunia
Zespół "KASZËBSKÔ RODZËZNA" z Lini pod kierownictwem Marii Osmańskiej
Zespół Folklorystyczny „NADOLANIE” z Zespołem Tanecznym „MALI NADOLANIE” z Nadola – pod opieką Jadwigi Warmbier, Ilony Kowalczyk i Doroty Więckowskiej

Kulturę taneczną dawnych wieków zaprezentuje Zespół Tańca Dawnego działający w ramach zajęć tanecznych prowadzonych przez Teresę Szczepańską w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku. W programie zajęć oprócz poznania techniki tańca modern, jazz modern, disco dance, hip-hop obowiązkowo znajdują się podstawy tańców narodowych oraz tańce dawne XVI - XVIII wieku.

Kolejnym punktem programu Mini-Festiwalu będzie rozdanie nagród w konkursie Powiatu Lęborskiego "POWIAT LĘBORSKI - MOJA MAŁA OJCZYZNA", które zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Lęborku oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Pradolina Łeby.
Serdecznie zapraszamy!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto