Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Domeny Publicznej 2024 z Medialabem Gdańsk. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza

OPRAC.:
Maja Czech
Maja Czech
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza IKM Gdańsk
Co roku do domeny publicznej przechodzą kolejne dzieła, wobec których wygasły prawa autorskie, czyli minęło 70 lat od śmierci twórcy. W 2024 roku jest to m.in. pierwotna postać Myszki Miki z 1928 roku. Od 1 styczna w domenie publicznej znalazły się także dzieła Juliana Tuwima, Kornela Makuszyńskiego czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Medialab Gdańsk zaprasza do odkrywania zasobów domeny publicznej i zabawy nimi. Tym razem w formie Minitranskribatonu poświęconemu transkrypcji pocztówek z dawnego Gdańska.

Dni Domeny Publicznej 2024 z Medialabem Gdańsk

- Jak co roku w styczniu chcemy pokazać co możemy zrobić z dziełami znajdującymi się w domenie publicznej. Zdigitalizowane i dostępne w bibliotekach cyfrowych archiwa z domeny publicznej są najłatwiej dostępnymi zasobami dla badaczy, studentów i kadry naukowej. Temat pracy z archiwami i transkrypcji rękopisów jest nam bardzo bliski. Łączy w sobie badania historyczne, językowe, przekład, genealogię, badania nad miastem i jego mieszkańcami i wiele innych. Dlatego w styczniu proponujemy udział w społecznościowym Minitranskribatonie polegającym na odszyfrowywaniu ręcznie napisanych pocztówek z dawnego Gdańska – opowiada Karina Rojek z Medialabu Gdańsk działającego w Instytucie Kultury Miejskiej.

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza IKM Gdańsk

Minitranskribaton – jak dołączyć?

Zabawa w odczytywanie odręcznych zapisków z kart pocztowych trwać będzie przez cały styczeń na profilu www.facebook.com/MedialabGdansk.

Co kilka dni publikowana będzie jedna ręcznie zapisana pocztówka z Gdańska. Dyskusja o tym „Co autor miał na myśli” toczyć się będzie pod postami. Rozszyfrowany tekst uzupełni metadane dzieła w bibliotece cyfrowej, z której pochodzi.

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza IKM Gdańsk

Wybrani twórcy, których dzieła weszły do domeny publicznej z 1 stycznia 2024

  • Julian Tuwim, poeta, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.

  • Kornel Makuszyński, prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych i najbardziej płodnych literacko polskich pisarzy.

  • Konstanty Ildefons Gałczyński, poeta najbardziej znany za sprawą paradramatycznej serii podszytych absurdem humoresek Teatrzyk Zielona Gęś, w której pojawiła się galeria postaci takich jak Osiołek Porfirion, Piekielny Piotruś, Hermenegilda Kociubińska czy Zielona Gęś.
  • Raoul Dufy, francuski malarz i grafik zaliczany do fowistów. Studiował na École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu. W pierwszym okresie życia tworzył pod wpływem impresjonizmu. Po I wojnie światowej stworzył jednak własny styl dekoracyjny. Charakteryzuje się on afirmacją życia, zmysłowością, czystymi barwami, finezyjną kreską. Używał akwareli. Zajmował się grafiką, malarstwem ściennym i sztuką użytkową.

  • Jan Sokołowski, malarz, taternik. Malował przede wszystkim pejzaże oraz portrety. Znaczna część jego twórczości łączy się z Zakopanem i Tatrami. W Warszawie stworzył zegar mozaikowy na Mariensztacie oraz plafon w Teatrze Narodowym. Kierował także pracami nad polichromią Rynku Starego Miasta.

  • Władysław Jahl, malarz, grafik, scenograf, od roku 1912 pracujący we Francji i Hiszpanii.

CZYTAJ TAKŻE: Na deskach Teatru Wybrzeże w ubiegłym roku odbyło się 410 spektakli. Znamy już plany na 2024!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dni Domeny Publicznej 2024 z Medialabem Gdańsk. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza - Dziennik Bałtycki

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto