Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bawili się na góralską nutę. 125 osób na XXIII Balu Bezalkoholowym w Krywaniu w Ługach

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Marcin Kapela/Paweł Mazur
Dwór Góralski Krywań był miejscem sobotniego, zorganizowanego już po raz 23 Balu Bezalkoholowego, którego patronem jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Bal otworzyli organizatorzy Aleksandra i Paweł Mazurowie, którzy kontynuują dzieło wieloletnich organizatorów Krystyny i Andrzeja Konkolów. Zabawie pobłogosławił o. Kamil Średnicki z Diecezjalnego Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła. Gościem imprezy był burmistrz Witold Namyślak z żoną. Nie zabrakło tradycyjnego "Poloneza", był wybór króla i królowej balu, a także konkurs ciast. W bezalkoholowej imprezie bawiło się ok. 125 osób. Zabawę poprowadził DJ Szymon Medalion.

Karnawałowy Bal Bezalkoholowy im. Ks. Franciszka Blachnickiego odbył się już po raz 23. Idea balu czerpie przede wszystkim z dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, założonego w latach 50 XX wieku przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Głównym celem krucjaty było podjęcie przez jego członków dobrowolnej abstynencji od alkoholu, aby sprzeciwić się szerzącej pladze alkoholizmu.

- Pierwszy bal był spontanicznie zorganizowany przez właściwie jednego człowieka ze wspólnoty przy kościele Królowej Polski

- wspomina Andrzej Konkol, organizator wraz z żoną 16 bali i współorganizator pozostałych.

- Tradycja zawsze była ta sama. Głównym motywem był bal bez alkoholu. Pierwsze bale miały też charakter charytatywny i były zbierane pieniądze na różne cele, jak dofinansowanie budowy kościoła Serca Jezusa, wyjazdów. Zmieniało się też miejsce balu. Pierwszy był w remizie, gdzie teraz siedzibę ma OSP w Lęborku. Później w kawiarni przy ZWAR. Później w szkole w „Budowlance”, 6-7 razy w internacie przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym. Potem w Betlejem, w Salinie, w Piaskowej. Zaczynało się od 60 osób, były bale, na których było 50 osób, bo była mała sala. Największy był 20 bal w „Mechaniku”. Tam było około 160 osób.

- Nasze serca przepełnione są radością, że 23 bal bezalkoholowy gromadzi nas w tak wielkiej liczbie, w tak pięknym gronie i w takim ciekawym miejscu

- przywitała gości Krystyna Konkol.

- Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie postać Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego. Jest to człowiek bardzo zasłużony dla naszego kraju, dla tego, co zrobił dla Polaków. Te dzieła, które powstały dzięki Franciszkowi Blachnickiemu trwają, a my jesteśmy na to dowodem.

- Witamy Państwa na już 23 karnawałowym balu bezalkoholowym imieniem księdza Franciszka Blachnickiego

- przywitał gości ze swojej strony Paweł Mazur.

- Witamy pana burmistrza miasta Lębork wraz z małżonką, witamy ojca Kamila z parafii św. Jakuba w Lęborku. Przede wszystkim drodzy goście witamy Was. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, że wśród nas jest dziś tak wielu górali prawdziwych. Brawa dla Was wszystkich. W tym roku organizatorem balu jest Stowarzyszenie Kreativ Sport, jest to Domowy Kościół, Krucjata Wyzwolenia Człowieka. To wszystko dzieje się przy wsparciu miasta Lębork, za co serdecznie dziękujemy.

Aleksandra Mazur:

- Ten bal jest wyjątkowy, ponieważ bawimy się bez alkoholu, czyli promujemy ideę księdza Franciszka Blachnickiego, życia w trzeźwości. Myślę, że dzięki temu będziemy się jeszcze lepiej bawić.

Zanim zabawa rozpoczęła się na dobre pobłogosławił jej o. Kamil Średnicki.

- Pobłogosław Panie Boże nas, nasze rodziny, te ciasta, wszystkie dania, ten bal. Spraw, abyśmy potrafili dzielić się każdego dnia z innymi ludźmi tym, co mamy. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Przypomniał historię z życia księdza.

- Trwa proces beatyfikacyjny księdza Blachnickiego. Jego postać jest mi bliska, bo prawie ksiądz Blachnicki został franciszkaninem. Był w Niepokalanowie, zachwyciła go duchowość franciszkańska, ale jeden z ojców powiedział, że ma być księdzem diecezjalnym i został księdzem.

Organizatorzy balu to: Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Stowarzyszenie KREATIVSPORT, Miasto Lębork, Diecezjalne Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Lęborku.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto