Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy, ilu obecnie przebywa u nas uchodźców z Ukrainy. Najwięcej w Lęborku, niewiele mniej w Łebie.

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Marcin Kapela/UG Wicko
Po dwóch tygodniach od napaści Rosji na Ukrainę w powiecie lęborskim przebywa obecnie około 400 uchodźców, o których wiadomo oficjalnie, bo ich pobyt został zgłoszony do urzędów gmin. W zdecydowanej większości przebywają u mieszkańców powiatu lęborskiego, którzy z dobroci serc przyjęli ich pod swój dach. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym zostają włączane w system edukacji.

11 marca 2022 r. to 16. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według ONZ łączna liczba uchodźców z Ukrainy od 24 lutego przekroczyła 2,5 miliona osób. Straż Graniczna podała, że od 24 lutego jej funkcjonariusze odprawili na przejściach granicznych 1,52 mln osób, które wyjechały z Ukrainy do Polski. Tylko wczoraj było to 87 tys. osób. Na granicy polsko-ukraińskiej są tysiące uchodźców z Ukrainy.

Uchodźcy przyjeżdżają także do powiatu lęborskiego. Według stanu na dziś jest ich około 400. W zdecydowanej większości zostali przyjęci przez mieszkańców naszego powiatu pod swoje dachy. Zgodnie z wytycznymi Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego gminy są zobowiązane do przekazywania informacji o przyjętych uchodźcach z Ukrainy. Mieszkańcy, którzy przyjęli do siebie uchodźców, powinni bezzwłocznie przekazać informacje o liczbie przyjętych osób oraz adresie pobytu.

LĘBORK
Jak informuje sekretarz miasta Marian Kurzydło, jednocześnie jeden z koordynatorów akcji pomocowej w Lęborku, zgłoszonych zostało ok. 175 uchodźców z ok. 50 rodzin, w tym 22 dzieci.

- Niektóre rodziny to matka z dzieckiem, a inne to matka, córka i wnuczka. Przejściowo, doraźnie my zajmujemy się uchodźcami a potem trafiają do domów mieszkańców, do rodzin.

Część dzieci zostało już zapisanych do szkół.

- Do wczoraj zapisanych zostało 22 dzieci, do różnych klas, głównie klasy 3-7, w I klasie mamy jedno dziecko, w ósmej nikogo. Kilkoro dzieci trafiło do przedszkoli niepublicznych.

Lębork przygotowany jest na przyjęcie jeszcze wielu uchodźców.

- Czy to będzie 10,50, 100 czy 300 osób, to jesteśmy przygotowani na doraźne przyjęcie, także w nocy, jeśli będzie taka konieczność. Będą to hale i sale sportowe przy szkołach czy schronisko dla bezdomnych.

Osoby chcące przyjąć ukraińskich uchodźców pod swój dach, proszone są o kontakt telefoniczny z koordynatorami akcji – sekretarzem miasta Marianem Kurzydło: 608 092 518 lub Beatą Mozolewską - Winiarczyk: 606 874-292. Osoby, które już przyjęły do swoich domów uchodźców z Ukrainy, proszone są o informację pod wskazane wyżej numery telefonów.

ŁEBA
W Łebie zgłoszono pobyt 150 uchodźców, w tym jest 51 dzieci (13 w wieku przedszkolnym).

- Łebianie mają wielkie serca i przyjmują uchodźców pod swoje dachy. Zostali poinformowani, że na tę chwilę robią to w formie wolontariatu, dopóki nie pojawi się jakaś możliwość finansowania przez państwo. Burmistrz zdecydował także o przyjęciu 8 osób do swojej jednostki, Portu Jachtowego.

- informuje Krzysztof Król, zastępca burmistrza Łeby.

- Od poniedziałku zapisujemy dzieci do szkoły na wstępne, przygotowawcze nauczanie.

Rejestrację uchodźców prowadzi Barbara Kotkowska - Zarządzanie Kryzysowe, tel.: 504 247 588 lub 593 067 124. Rejestracja prowadzona jest osobiście w Urzędzie Miejskim w Łebie, ul. Kościuszki 90. W celu rejestracji należy zgłaszać się z dokumentem.

CEWICE
W gminie Cewice zgłoszono pobyt 23 uchodźców z 5 rodzin, w tym 15 to dzieci.

- Przebywają u osób prywatnych. Docierają do nas też informacje, że uchodźców przyjmują mieszkańcy naszej gminy, ale te osoby przebywają poza terenem naszej gminy, gdzie też mają mieszkania

- informuje Ewa Maszota, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Cewicach.

- Jeden z mieszkańców zadeklarował się, że może przyjąć osiem osób, ale nie na długi okres czasu. Nie każdy uchodźca chce trafić na wieś, raczej preferują większe miasta.

Informacje o możliwościach udzielania pomocy oraz potrzebach osób wymagających wsparcia przebywających na teren gminy Cewice można zgłaszać bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej w Cewicach. Deklaracje udzielenia pomocy z określeniem formy wsparcia można kierować na adres: [email protected] z dopiskiem POMOC UKRAINIE

Jeśli na terenie gminy są już obywatele Ukrainy, którzy przybyli w wyniku ewakuacji, to gmina prosi, aby przekazywać do Ośrodka Pomocy Społecznej w Cewicach informację o miejscach pobytu tych osób oraz ich liczbie. Osoby do kontaktu: Anna Wierzbowska, Lidia Pawska, tel. 59 8611467, 513480741

NOWA WIEŚ LĘBORSKA
W nowowiejskiej gminie zgłoszono w urzędzie pobyt 74 uchodźców z Ukrainy, w tym 40 to dzieci.

- Przebywają u osób indywidualnych na terenie naszej gminy, wielokrotnie tak jest, że są sprowadzani przez swoją rodzinę. Mamy też listę mieszkańców, którzy wyrażają jeszcze chęć przyjęcia uchodźców

- informuje Katarzyna Tabor, jedna z koordynatorek akcji pomocowej dla uchodźców z Ukrainy.

W Urzędzie Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej wyznaczone zostały osoby koordynujące pomoc uchodźcom z Ukrainy. Koordynatorzy dostępni są w godzinach pracy urzędu:
Katarzyna Tabor - tel. 598 612 428, wew. 42
Zbigniew Maksymiuk - tel. 598 612 428, wew. 44

Zgodnie z wytycznymi Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, gmina jest zobowiązana do przekazywania informacji o przyjęciu na swój teren uchodźców. W związku z tym, osoby, które już przyjęły lub chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, proszone są o kontakt z wymienionymi wyżej koordynatorami celem przekazania informacji o liczbie przyjętych i adresie pobytu uchodźców.

WICKO
Gmina Wicko informuje o 82 uchodźcach, tworzących 19 rodzin. Wszystkie osoby przebywają u mieszkańców gminy.

- Czasami zdarza się, że czekamy na kogoś, kto rezygnuje z przyjazdu do nas, bo woli w większym mieście. Od nas trzeba dojechać samochodem na przykład do pracy w Lęborku czy Łebie. Mamy zgłoszenia od mieszkańców gminy, że mogą przyjąć uchodźców. Zdarzają się przypadki, że zadzwoni mieszkaniec, że ktoś nie ma dachu nad głową, że przyjechało więcej rodzin niż było zapowiadanych i wtedy pomagamy znaleźć dach nad głową

- mówi Anna Stasiak, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Wicku.

Dzieci zapisywane są już do szkół.

- Ich opiekunowie, rodzice zgłaszają dzieci do szkół. Część dzieci rozpoczęła już naukę w szkole w Wicku, mogę też chodzić do szkoły w Szczenurzy.

Z ofertą pomocy mieszkańcy gminy Wicko powinni się zgłaszać telefonicznie - 601 306 317 lub 598611-119, 598663-483 lub mailowo - [email protected]
Takie osoby proszone są o wskazanie formy pomocy (np. dostarczenie żywności, kosmetyków, ubrania dla chłopca/dziewczynki według rozmiarów, pralka, lodówka, kanapa, zaoferowanie mieszkania), swoich danych osobowych oraz telefon kontaktowy.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto