Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lęborku coraz bliżej do kształcenia kadr dla Morskiej Energetyki Wiatrowej

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Celem tego przedsięwzięcia jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby branży elektroenergetycznej z dziedziny energetyki odnawialnej (wiatrowej) i przeszkolenie uczestników.
Celem tego przedsięwzięcia jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby branży elektroenergetycznej z dziedziny energetyki odnawialnej (wiatrowej) i przeszkolenie uczestników. Marcin Kapela
W Starostwie Powiatowym w Lęborku odbyła się konferencja otwierająca realizację projektu utworzenia i wsparcia w funkcjonowaniu Branżowego Centrum Umiejętności. Ta placówka jako jedyna z ponad stu w Polsce będzie kształciła przyszłe kadry do pracy przy Morskich Farmach Wiatrowych. Powiat Lęborski jest liderem tego projektu a na zasadzie partnerstwa przystąpili do niego ORLEN SA, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej Windhunter Academy Sp z o.o. Budżet projektu wynosi 12 mln zł.

Partnerzy otworzyli realizację strategicznego projektu

W Starostwie Powiatowym w Lęborku odbyła się dziś konferencja otwierająca realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania nadmorskiego Branżowego Centrum Umiejętności z dziedziny energetyki odnawialnej (wiatrowej) realizującego koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs)”. Celem tego przedsięwzięcia jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby branży elektroenergetycznej z dziedziny energetyki odnawialnej (wiatrowej) i przeszkolenie uczestników.

Liderem tego projektu jest Powiat Lęborski, a partnerami Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej i Windhunter Academy Sp z o.o. jako liderzy szkolący oraz ORLEN SA jako wiodący podmiot w projekcie powstania farmy wiatrowej i bazy serwisowej w Łebie.

- To projekt bardzo ciekawy a zarazem trudny, bo to nowa branża i nie ma dużych doświadczeń, jeśli chodzi o programy nauczania, podstawę programową, ale jesteśmy gotowi do działania

- powiedziała otwierając konferencję Alicja Zajączkowska, starosta lęborska.

Wstępny plan zakłada powstanie BCU z wdrożeniem programu nauczania do 30 czerwca 2026 roku. Do maja 2026 przeszkolonych ma zostać 200 pracowników - 40 osób młodych, 140 dorosłych i 20 nauczycieli. Budżet projektu wynosi 12 mln zł i jest podzielony na trzy zadania: utworzenie BCU - budowa budynku jako zaplecza i wyposażenie (rola powiatu), wsparcie funkcjonowania Centrum - sfinansowanie szkoleń i kursów (rola partnerów), zarządzanie projektem - zatrudnienie kadry do obsługi projektu i jego promocja (w części rola powiatu).
- Będziemy odpowiadać za utworzenie Centrum wraz z wpisaniem do systemu oświaty. Wyposażymy Centrum i będziemy szkolić uczniów i studentów oraz dorosłych, nauczycieli, którzy dostaną instrumenty, żeby wprowadzali młodych ludzi. Zostanie wdrożona platforma zdalnego uczenia się w dziedzinie energetyki odnawialnej. To będzie nowy instrument - powiedziała koordynator projektu ze strony starostwa Michalina Makurat.

Branżowe Centrum Umiejętności powstanie przy Centrum Kształcenia Zawodowego w Lęborku, prowadzonym przez Powiatowe Centrum Edukacyjnym. Przy ulicy Wojska Polskiego powstanie nowy budynek na potrzeby BCU.

Przedstawiciele partnerów w realizacji tego ważnego przedsięwzięcia mówili podczas konferencji, jaką rolę mają do odegrania. Karolina Jastrzębska reprezentwoała Windhunter Academy Sp z o.o., największy w Polsce, pierwszy ośrodek szkoleniowy dla branży energetyki wiatrowej.

- To projekt, który w znaczący sposób zmieni i rozwinie system kształcenia zawodowego w Polsce. Od 10 lat szkolimy osoby, które instalują i serwisują turbiny wiatrowe. Edukacja, kompetencje, budowanie kadry to temat, który pojawia się na każdej konferencji. Ten projekt pozwoli nam po 24 latach, razem z partnerami, stworzyć po raz pierwszy zawód technika turbin wiatrowych i nadać ścieżkę rozwoju. Będziemy szkolić też osoby dorosłe i nauczycieli kształcenia. To kadra nauczycielska potrzebuje wiedzy, którą otrzyma od branży, która przez ostatnie 24 lata trzymała to bardzo mocno w swoich rękach przez ośrodki specjalistyczne czy firmy branżowe. Dziś przez BCU będziemy mogli podzielić się tą wiedzą. Nauczyciele będą mogli przekazywać tę wiedzę. Budowa BCU w Lęborku będzie bardzo ważnym filarem dla tworzenia nowej kadry dla energetyki wiatrowej.

Spółkę Orlen Neptun reprezentował Robert Nowicki, prezes zarządu.

- Dziś Lębork jest tym miejscem, w którym chcemy, żeby nie tylko młodzi ludzie, ale całe spektrum ludzi zaangażowanych zarówno w proces dydaktyczny, jak i proces kształcenia utworzyło instytucję, która ma za zadanie budować kadry dla realizacji strategicznych zamierzeń prowadzonych przez grupę Orlen, jako państwo polskie. Ta luka kompetencyjna musi zostać wypełniona.

Podkreślił, że BCU to nie może być miejsce, gdzie realizowane jest tylko to kształcenie podstawowe, ale musi być kształcenie ustawiczne, które pozwoli na zdobywanie coraz to nowszych kompetencji.

W konferencji uczestniczył Mariusz Witoński, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej. To stowarzyszenie od 2009 roku koncentruje swoją działalność na promowaniu morskiej energetyki wiatrowej, zrzeszając obecnie ponad 100 polskich i zagranicznych przedsiębiorców różnej wielkości.

- Aby w pełni wykorzystać szansę zagospodarowania olbrzymiego inwestycyjnego poligonu, jaki się tutaj pojawi, to Musimy kształcić specjalistów nie tylko na wysokich szczeblach menedżerskich, ale wreszcie uruchomić szeroką platformę kształcenia zawodowego techników wykonawców instalatorów. Przygotować kompetentne zasoby ludzkie, krajowych specjalistów dla morskiej energetyki wiatrowej.

BCU powstanie przy Powiatowym Centrum Edukacyjnym im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

- To jest poważne wyzwanie i zadanie, które będzie nas mocno absorbować, ale jest też dużą szansą na promocję szkoły, kierunku kształcenia

- podkreślił dyrektor PCE Artur Obolewski.

- To coś nowego, innowacyjnego nie tylko w skali miasta, ale kraju. W projekcie jest dwóch partnerów szkolących kadry, w tym kadry nauczycielskie. Oni będą przekazywać wiedzę uczniom w kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Najprawdopodobniej zostanie złożona propozycja nowego kierunku technik energetyki wiatrowej. Projekt przewiduje pierwsze szkolenia na przełomie lat 2024/2025. Pierwszy etap to rozbudowa CKZ, gdzie powstaną sale wykładowa, dydaktyczne i pracownie i to jest perspektywa 2025 roku, kiedy rozpoczną się szkolenia.

Młodzież będąca uczniami PCE będzie przechodzić dodatkowe szkolenie z zakresu energetyki wiatrowej, z programu opracowanego w ramach realizacji projektu.
- Zostaliśmy wytypowani jako zespół do utworzenia jednego z ponad stu Branżowych Centrów Umiejętności, ale w tej branży jesteśmy jedyni. To dla nas początek bardzo wymagającego projektu, ale mamy znakomitych partnerów, czyli dużą spółkę Skarbu Państwa i dużą firmę, która prowadzi szkolenia w zakresie energetyki wiatrowej oraz jedną z nielicznych organizacji, które było niezbędne w tym projekcie - zaznacza starosta Alicja Zajączkowska.

Obecnie każdy z realizatorów projektu przystąpi do realizacji swojego zadania.

- Ogłosimy przetarg na realizację w trybie "zaprojektuj i wybuduj" budynku Centrum przy CKZ przy ulicy Wojska Polskiego

- zapowiada starosta Alicja Zajączkowska..

- My też będziemy koordynowali działania partnerów, czyli tworzenie programu kursów kształcenia zawodowego i wsparcie w naborze do szkolenia. W 2026 roku powinny być gotowe dokumenty. To ciekawy kierunek, który da dobrze płatną pracę, możliwości rozwoju. To będą rozchwytywani fachowcy na rynku pracy.

Koordynatorem projektu ze strony starostwa jest Michalina Makurat. Przedstawiła cel powstania BCU w Lęborku i zarys działania. Projekt powstał w Referacie Programów Pomocowych, którego kierownikiem jest Hanna Kowalska

BCU jako ogólnopolskie placówki integrujące edukację z biznesem mają przyczynić się do przygotowania i rozwoju kadr w 120 dziedzinach gospodarki. Ich indywidualny charakter polega na zaangażowaniu przedstawicieli branż, szkolnictwa zawodowego i szkolnictwa wyższego we wspólne działania na rzecz rozwoju umiejętności uczniów, studentów, nauczycieli zawodu, wykładowców i pracowników firm w konkretnych dziedzinach.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto