W Lęborku była kiedyś olimpiada. Mnóstwo kibiców i komentował Dariusz Szpakowski

W 2004 r. Lębork był gospodarzem olimpiady. Olimpiady Sportów Piwnych jako kontynuacji wcześniejszych tzw. Turniejów Miast. Na placu przy Pływalni Miejskiej RAFA reprezentacje Lęborka, Chojnic, Bytowa i Kartuz zmierzyły się w Olimpiadzie Sportów Piwnych jako kontynuacji wcześniejszych tzw. Turniejów Miast. Lęborską drużynę reprezentowali: Sebastian Kustusz, Marek Kolasa i Tomasz Potrykus. Wspomagali ich Daniel Król i Dariusz Waszczuk. Wygrali bytowianie, którzy za pierwsze miejsce dostali czek o wartości 9 tys. 760 zł z przeznaczeniem na zakup sprzętu komputerowego dla szkół. Gospodarze finału zajęli zaszczytne, drugie miejsce.

Gospodarze finału zajęli zaszczytne, drugie miejsce, zdobywając 13 punktów. Na miejscu trzecim uplasowały się Chojnice z 10 punktami, a miejsce czwarte z taką samą liczbą punktów zajęły Kartuzy.

W przypadku jednakowej liczby punktów o kolejności poszczególnych zespołów decydowała ostatnia konkurencja - wyjaśniał wówczas kibicom prowadzący imprezę znany komentator Dariusz Szpakowski.

Za miejsca pozostałe miasta otrzymały czeki na 6 tys.100 zł, za które zakupiły sprzęt sportowy dla szkół. Puchar burmistrza miasta i nagrodę indywidualną otrzymał mistrz Olimpiady Sportów Piwnych, którym został Krzysztof Wiczkowski z Bytowa.

W pierwszej konkurencji - wypełniania kadzi wodą - pierwsze miejsce zdobył Bytów. Nie powiodło się gospodarzom, którzy znaleźli się na ostatniej pozycji. Bytów okazał się także najlepszy w napełnianiu worków zbożem i przenoszeniu ich na wagę. Udało się zebrać 223 kg. Miejsce drugie, przenosząc 209 kg, zajął Lębork. Trzecie ze 181 kg okazały się Kartuzy. Miejsce czwarte (171 kg) zajęły Chojnice.

W rzucie beczką bezkonkurencyjny okazał się Lębork, uzyskując ogólny wynik 38 m i 43 cm. Miejsce drugie zdobył Bytów, trzecie Kartuzy, czwarte natomiast Chojnice. Atrakcją wieczoru był występ zespołu Golden Life i Stachurskiego, a także pokaz sztucznych ogni.

Z historii turniejów

Olimpiada Sportów Piwnych była kontynuacją wcześniejszych tzw. Turniejów Miast. W pierwszym turnieju, który odbył się dwa lata wcześniej na Kaszubach, zwyciężył Lębork. Bytów triumfował po raz drugi - w turnieju poprzednim i w Lęborku. Sponsorem imprezy był piwo Specjal, a organizatorem Agencja Live.