Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trenuj jak żołnierz. W Lęborku 29 ochotników rozpoczęło dwutygodniowe szkolenie

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Projekt „Trenuj jak żołnierz” to najnowszy projekt szkoleń Ministerstwa Obrony Narodowej dla każdego, kto ukończył 18 lat i ma obywatelstwo polskie. Celem projektu jest szerokie przeszkolenie uczestników oraz budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego.
Projekt „Trenuj jak żołnierz” to najnowszy projekt szkoleń Ministerstwa Obrony Narodowej dla każdego, kto ukończył 18 lat i ma obywatelstwo polskie. Celem projektu jest szerokie przeszkolenie uczestników oraz budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego. Marcin Kapela
W poniedziałkowy poranek 17 lipca, 29 ochotników rozpoczęło w 1. Lęborskim Batalionie Zmechanizowanym dwutygodniowe szkolenie w ramach programu "Trenuj jak żołnierz" Ministerstwa Obrony Narodowej. Zebranych na placu apelowym powitał dowódca batalionu ppłk Michał Pietrzak. Po zakończeniu intensywnego szkolenia jego uczestnicy złożą przysięgę wojskową.

Drugi etap "Trenuj jak żołnierz" w Lęborku

Projekt „Trenuj jak żołnierz” to najnowszy projekt szkoleń Ministerstwa Obrony Narodowej dla każdego, kto ukończył 18 lat i ma obywatelstwo polskie. Celem projektu jest szerokie przeszkolenie uczestników oraz budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego.

Szkolenie składa się z dwóch etapów. Etap organizacyjnym, dwudniowy odbył się w Lęborku w weekend 13-14 maja. Teraz przyszedł czas na zasadniczą część szkolenia, w której ochotnicy są przez dwa tygodnie (16-29 lipca) skoszarowani na terenie lęborskiej jednostki. W niedzielę 16 lipca, dzień przed oficjalnym rozpoczęciem drugiego etapu szkolenia, zostały przeprowadzone sprawy formalne, jak zapisy, komisja lekarska, zdjęcia, zakwaterowanie na terenie jednostki. W poniedziałkowy poranek 29 ochotników - kobiet i mężczyzn - zostało powitanych na placu apelowym przez dowódcę batalionu ppłk Michała Pietrzaka.

- Wykorzystajcie dobrze ten czas intensywnego szkolenia, bo będzie co robić. Zdobyte wiedza i doświadczenie przydadzą się wam. Poczujecie na własnej skórze, że to nie jest taki łatwy kawałek chleba, jak się niektórym wydaje. Życzę powodzenia i żebyśmy w tym samym składzie spotkali się na przysiędze.

Przedstawicielom ochotników dowódca batalionu osobiście przekazał broń.

- Wręczenie broni jest ważnym i wymownym elementem służby wojskowej. To, co definiuje żołnierza, to to, że ma broń. Bezbronne państwo jest pogardzane przez swoich sąsiadów, kończy swoją państwowość, jak Rzeczpospolita pod koniec XVIII wieku, która podległa rozbiorom właśnie dlatego, że była bezbronna. Broń należy szanować i dbać o nią. To najważniejszy atrybut żołnierza.

Projekt skierowany jest dla osób bez przeszkolenia wojskowego, które nie składały wcześniej przysięgi wojskowej. Plan szkolenia zakłada nabycie podstawowych umiejętności związanych bezpieczeństwem i obronnością - posługiwanie się bronią i strzelanie, przetrwanie, walkę wręcz, podstawy musztry. Po zakończeniu dwutygodniowego szkolenia odbędzie się przysięga jego uczestników.

Jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie, a każdy uczestnik otrzyma za szkolenie wynagrodzenie jako szeregowy żołnierz rezerwy, czyli 130 zł za dzień szkolenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto