Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spór mieszkańców Słonecznej ze starostą. Komentarz reprezentanta inwestora

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Archiwum
Mieszkańcy nieruchomości przy ulicy Słonecznej w Lęborku, w sąsiedztwie których budowane są obecnie trzy budynki mieszkalne w zabudowie szeregowej, złożyli skargę do wojewody pomorskiego w związku z decyzją starosty lęborskiego o pozwoleniu na ich budowę. Za pośrednictwem swojego reprezentanta do sprawy odniósł się inwestor.

SPÓR MIESZKAŃCÓW ZE STAROSTĄ PRZED WOJEWODĄ

Mieszkańcy nieruchomości przy ulicy Słonecznej w Lęborku, w sąsiedztwie których budowane są obecnie trzy budynki mieszkalne w zabudowie szeregowej, złożyli skargę do wojewody pomorskiego w związku z decyzją starosty lęborskiego o pozwoleniu na ich budowę.

Decyzją z 3 grudnia 2021 r. starosta lęborski zatwierdził projekt budowlany i wydał zgodę na budowę przy ulicy Słonecznej trzech budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych w zabudowie szeregowej. 28 grudnia 2021 r. mieszkańcy sąsiadujący z inwestycją złożyli wniosek o wznowienie postępowania administracyjnego z uwagi na to, że nie uczestniczyli w nim jako strony nie z własnej winy. 11 stycznia 2022 r. postępowanie administracyjne zostało wznowione. 10 czerwca 2022 r. starosta lęborski uchylił swoją decyzję z grudnia 2021 r. Mieszkańcy odwołali się do wojewody pomorskiego, który po rozpatrzeniu sprawy uchylił decyzję starosty w całości we wrześniu 2022 r. Wojewoda nakazał zbadać obszar oddziaływania inwestycji na sąsiednie nieruchomości. W wyniku postępowania starosta nie stwierdził ograniczeń w zjeździe na działkę drogową, ani ryzyka zacienienia. Nie stwierdzono też przesłaniania, bo według analizy będzie wynosić 7,7 m wobec dopuszczalnej wysokości 9,5 m. Zachowane zostały też odległości od działki skarżących sąsiadów. 6 lutego br. starosta odmówił uchylenia swojej decyzji z początku grudnia 2021 r., w którym zatwierdził projekt budowlany i pozwolił na budowę trzech budynków.

KOMENTARZ INWESTORA

W tej sprawie głos za pośrednictwem swojego reprezentanta zabrał inwestor.

- Sąsiedzi zostali w przedmiotowej sprawie uznani za stronę bezzasadnie i bezpodstawnie. Na podstawie analizy zleconej na wniosek starostwa w listopadzie 2022 wykazano, że nie powinni być stroną, tj. nie powinni zabierać głosu i składać uwag do sprawy. Tym bardziej nie jest to zgodne z linią inwestora, który sobie nie życzy mieszania firmy w problemy tych osób. Wojewoda wykazał w decyzji, że zostali stroną w wyniku rażącego naruszenia przepisów KPA.

Reprezentant inwestora podkreśla, że budynek nie został w żaden sposób zmieniony na skutek decyzji wojewody.

- Jedyną zmianą jest sposób zagospodarowania działki poprzez poszerzenie pasa pieszego i wyłożenie go kostką brukową, której danych zabrakło w projekcie.

Reprezentant inwestora twierdzi, że sąsiedzi powoływali się nie nieistniejące przepisy, powoływali się na wpływy polityczne (inwestor twierdzi, że posiada kopię pisma kierowanego przez pewnego polityka do wojewody). Ponadto twierdzi, że przedłużali postępowanie niejednokrotnie przekraczając terminy wyznaczone przez organ w Lęborku.

Reprezentant inwestora podaje, że decyzją ze stycznia 2023 r. deweloper otrzymał informację o ostateczności i prawomocności decyzji z grudnia 2021 r.

- Zgodnie z aktualnym orzecznictwem pozwolenie na budowę z klauzulą ostateczności jest niezaskarżalne i niepodważalne. Inwestycja jest w trakcie budowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto