Setki nowych książek trafily do lęborskich szkół średnich w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

red.
fot.starostwo powiatowe
Udostępnij:
Szkoły z Powiatu Lęborskiego uzyskały wsparcie finansowe w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021 - 2025. Na wzbogacenie bibliotecznych księgozbiorów w lęborskich szkołach średnich przeznaczono 30 tys. zł.

Wysokość pozyskanego wsparcia z MEN uzależniona była od liczby uczniów szkoły i wyniosła po 12 tys. zł dla Technikum nr 3 w Zespole Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu oraz dla II Liceum Ogólnokształcące w Lęborku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lęborku. Wsparcie Powiatu wyniosło 6 tys. zł dla obu szkół. Łącznie na realizację programu wykorzystano 30 tys. zł.

"Rolniczak" wzbogacił się o 331 nowych tytułów

W Technikum nr 3 w Zespole Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu przeprowadzono konsultacje zakupów nowych książek, a zgłoszone w ich wyniku propozycje zostały przeanalizowane, biorąc pod uwagę przede wszystkim aktualny stan księgozbioru, potrzeby czytelników oraz profile klas w szkole. Ostatecznie zakupiono 331 tytułów, w tym najnowsze powieści, lektury szkolne oraz audiobooki. Nowością w tym roku była możliwość zakupienia z projektu elementów wyposażenia biblioteki, dzięki czemu uczniowie mogą korzystać już z kącika czytelniczego, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Oprócz dwóch sof, czterech puf i stolika, zakupiono też do niego zabudowę na ścianę-regały i szafki. Biblioteka pozyskała także półkę na audiobooki, dwa fotele i czytnik kodów kreskowych.

W szkole na rok szkolny 2021/22 zaplanowano mnóstwo ciekawych zadań promujących czytelnictwo i zachęcających do wypożyczania książek m.in. - warsztaty literackie dla uczniów, świąteczną loterię biblioteczną, akcję „Podziel się książką”, szkolny tydzień czytania w języku angielskim, konkursy - pięknego czytania w języku niemieckim, „Opowiedz mi swoją książkę” na recenzję tej ulubionej, na najlepszego czytelnika szkoły czy poetycki. Część z nich już się odbyła, a pozostałe przeprowadzone zostaną w kolejnych miesiącach.

W LO nr 2 zorganizowano bicie rekordu w czytaniu

W II Liceum Ogólnokształcącym w Lęborku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lęborku ze środków przeznaczonych na realizację programu zakupiono 187 tytułów, w tym 61 tytułów będących lekturami. Biblioteka zyskała nowości wydawnicze, bestsellery oraz nowe wyposażenie – regały, stoliki, kanapy. Młodzież zaangażowała się w propagowanie czytelnictwa. Przygotowano gazetki - wystawy tematyczne. Uczniowie i nauczyciele przygotowali i przeprowadzili konkurs twórczości patrona Szkoły – Karola Wojtyły. Wykonano zakładki do książek oraz obwoluty. Sporządzono krótkie recenzje książek i zamieszczono je na zakładkach.
Uczniowie i pracownicy szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji - "Przerwa na czytanie. Bicie rekordu w czytaniu na przerwie". W czasie długiej pauzy zagłębiono się w lekturę biografii, kryminałów, reportaży, poradników, powieści fantasy i obyczajowych, a także dzieł noblistów i twórców mangi. Była to także doskonała okazja, by poznać wspólne zainteresowania czytelnicze oraz polecić sobie ciekawe tytuły. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz ukazanie uczniom, że każde miejsce jest dobre na lekturę. NPRC wsparł działania biblioteki szkoły w propagowaniu wartości, jaki daje czytanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Spora przewaga PiS nad KO - sondaż

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie