Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puck. To był XXII Światowy Zjazd Kaszubów. Nasi Kaszubi też w nim uczestniczyli

Marcin Kapela
Marcin Kapela
LOT "Ziemia Lęborska - Łeba"
Nie udało się w roku jubileuszowym 2020, ale już nic nie stanęło na przeszkodzie, by w sierpniu 2021 roku Puck po raz drugi ugościł Kaszubów, którzy przyjechali z najdalszych zakątków regionu, województwa, a nawet spoza jego granic. Byli tam także przedstawiciele Kaszubów z Lęborka i powiatu lęborskiego. Członkowie lęborskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wzięli udział w uroczystym przemarszu, a pracownicy LOT "Ziemia Lęborska - Łeba" obsługiwali wspólne stoisko Powiatu Lęborskiego, Gminy Miejskiej Lębork, Gminy Cewice oraz Gminy Potęgowo.

Światowy Zjazd Kaszubów został zorganizowany po raz 22. Puck po raz drugi został jego gospodarzem.

Uczestnikami zjazdu byli, już tradycyjnie, przedstawiciele naszego regionu. Członkowie lęborskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wzięli udział w uroczystym przemarszu Kaszubów, zaś pracownicy LOT "Ziemia Lęborska - Łeba" obsługiwali wspólne stoisko Powiatu Lęborskiego, Gminy Miejskiej Lębork, Gminy Cewice oraz Gminy Potęgowo.

W lęborskim stoisku oferowane były mapy regionu, przewodniki turystyczne oraz pamiątkowe gadżety, ulotki i foldery. Udzielano informacji, można było też zdobyć wybijany na miejscu lęborski żeton kolekcjonerski.

Legendarny pociąg "Transcassubia" dotarł na pucki dworzec w sobotę, 21 sierpnia o godz. 10:21. Następnie barwny pochód przybyłych Kaszubów pod przewodnictwem motocyklistów z Klubu Turystycznego „Wanożnik” powędrował ulicami Pucka w kierunku Głównego Rynku.
Po drodze zatrzymał się w parku przy Urzędzie Miasta, gdzie odbyło się uroczyste oddanie nowej fontanny. Uroczystego przecięcia czarno-żółtej wstęgi dokonali marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, starosta pucki Jarosław Białk, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński, a także burmistrzowie miast partnerskich.

- Zatrzymaliśmy się tutaj, by odsłonić oficjalnie swoistą pamiątkę po tegorocznym zjeździe, Fontannę Kaszubską

- mówiła burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.

- Fontanna, którą za chwilę uruchomimy, upamiętniać będzie tegoroczny zjazd, tak jak znajdujący się tu obelisk z roku 2010, który przypomina 12. Zjazd Kaszubów w Pucku.

Następnie wydarzenie przeniosło się na Rynek Główny, gdzie na scenie przybyłe sztandary ZKP, Kaszubów, mieszkańców Pucka oraz innych gości powitali prowadzący Paulina Węsierska oraz Marek Czarnowski.

Odśpiewano hymn Polski oraz kaszubski. Zgromadzonych powitała gospodyni Zjazdu Hanna Pruchniewska inaugurując XXII Światowy Zjazd Kaszubów. Po burmistrzyni Pucka głos zabrali prezes ZKP Jan Wyrowiński, marszałek województwa Mieczysław Struk, który objął całe wydarzenie patronatem honorowym oraz starosta pucki Jarosław Białk.

Józef Roszman, znany i ceniony gawędziarz, animator kultury, znawcą regionu i popularyzator Kaszub z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej otrzymał od prezesa ZKP Jana Wyrowińskiego, jak i marszałka województwa Mieczysława Struka nagrodę specjalną marszałka za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego.

Na scenie występowały zespoły ludowe (m.in. Gdynia, Tuchlińskie Skrzaty, Redzianie, Kościerzyna, Bazuny), wspólna gra na akordeonach pod batutą Pawła Nowaka oraz bicie rekordu we wspólnym kaszubskim tańcu Wôltôk.

W ramach akcji “Ogrody Literatury” miłośnicy książek mogli spotkać się na placu obok biblioteki głównej z autorami nowych kaszubskich publikacji tj. Dariusz i Aleksandra Majkowscy, Tomasz Słomczyński czy Adam Hebel. W hali MOSiR w Pucku odbywał się turniej kaszubskiej Baśki, na zatoce zorganizowano tego dnia regaty (mistrzostwa Polski w klasach: Omega i Puck), a w porcie rybackim, ratuszu oraz Muzeum Ziemi Puckiej dostępne były dla zwiedzających bezpłatnie interesujące wystawy.

Na Zielonej Plaży również świętowano ten ważny dla Kaszubów dzień. Stanęły tam liczne stoiska artystów ludowych, którzy prezentowali swoje wyroby, tj. tabakierki, wiklinowe koszyki oraz liczne obrusy oraz garderobę z kaszubskimi wzorami. Nie zabrakło również namiotu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, gdzie można było znaleźć bogaty wachlarz regionalnych książek jak i również gier edukacyjnych oraz kaszubskich gadżetów.

Tutaj również znajdowała się druga scena, gdzie zabawę z publicznością rozpoczął wspólnym śpiewaniem po kaszubsku Tomasz Fopke. Następnie do salw śmiechu doprowadzili publiczność członkowie kabaretu Pùrtcë. Na scenie pojawiły się również zespoły Bliza oraz Colored, które zaprosiły swoją muzyką przybyłych gości do wspólnego tańca.

Na zakończenie przyszła występy gwiazd wieczoru Weroniki Korthals oraz Natalii Szroeder.
Natępny odbędzie się w Brusach, co przypieczętowało symboliczne przekazanie zjazdowej Klëki z rąk burmistrz Pucka Hanny Pruchniewskiej w dłonie burmistrza Brus Witolda Ossowskiego.

Źródło: Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto