Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Duda i Kaszubi z Lęborka byli na światowym zjeździe w Luzinie

Marcin Kapela
W sobotę (07.07) Luzino jako pierwsza gmina wiejska w historii była gospodarzem jubileuszowego, 20 Światowego Zjazdu Kaszubów. Po raz pierwszy zjazd gościł prezydenta Polski. - powiedział do uczestników zjazdu prezydent Andrzej Duda. Tego dnia spotkali się Kaszubi z tak odległych stron jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Ekwador. Wśród nich byli też Kaszubi z lęborskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, na czele z prezesem Ryszardem Wentą. W delegacji był syn urodzonego w Luzinie Stefana Fikusa, pierwszego prezesa oddziału w Lęborku.

Prezydent podziękował Kaszubom za trwanie przy wartościach.
- Dziękuję wam za to, że w tych wartościach trwacie. Dziękuję wam za to, że je przekazujecie, że jest z nami dzisiaj kolejne, najmłodsze pokolenie - znów w strojach kaszubskich, znów mówiące w waszym języku. To jest niezwykła wartość waszej kaszubskości, a zarazem waszej polskości.

Jubileuszowy zjazd społeczności kaszubskiej miał tym razem szczególny charakter, bo zbiegł się z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dwudziestoleciem wprowadzenia reformy samorządowej, dzięki której powstało województwo pomorskie, skupiające Kaszubów w jednej jednostce administracyjnej. Z tych powodów wśród honorowych gości byli prezydent Andrzej Duda i były premier Jerzy Buzek, którego rząd wprowadził reformę administracyjną.

Wielu uczestników wydarzenia przywiózł specjalny pociąg „Transcassubia”, który wczesnym rankiem wyruszył z Chojnic, zabierając po drodze Kaszubów m.in. z Brus, Kościerzyny, Gdańska czy Gdyni.
O godz. 11 na placu przed kościołem pw. św. Wawrzyńca biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej, ks. Zbigniew Zieliński odprawił w obecności głowy państwa mszę św. w intencji uczestników zjazdu.
Po mszy prezydent złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej „Marsz śmierci” więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof w czasie II wojny światowej.

Następnie pochód z prezydentem na czele przemaszerował na miejsce zjazdu, gdzie przy Szkole Podstawowej nr 2 im. prof. Gerarda Labudy Andrzej Duda odsłonił pamiątkową tablicę na kamieniu, poświęconą zmarłemu w 2010 r. wybitnemu historykowi, który właśnie w Luzinie rozpoczął edukację szkolną i tam jest pochowany.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto