Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parkowanie, alkohol, przekraczanie prędkości. O tym najczęściej alarmowaliście policję

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest jednym ze sposobów komunikowania się społeczeństwa z Policją. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i co ważne, skuteczna w przekazywaniu istotnych informacji o zagrożeniach. Dzięki niej każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest jednym ze sposobów komunikowania się społeczeństwa z Policją. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i co ważne, skuteczna w przekazywaniu istotnych informacji o zagrożeniach. Dzięki niej każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. KPP Lębork
Nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym, przekraczanie dozwolonej prędkości - zgłoszeń dotyczących tych wykroczeń otrzymała najwięcej policja w Lęborku do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2023 r. Dzięki tej aplikacji, bez potrzeby wychodzenia z domu, każdy może powiadomić policję o nieprawidłowościach w swojej okolicy.

Niemal pół tysiąca zgłoszeń od mieszkańców powiatu lęborskiego

W 2023 roku, mieszkańcy powiatu lęborskiego zaznaczyli na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa 473 zgłoszenia (476 w 2022 r.). Po weryfikacji mundurowi potwierdzili 323 zagrożenia, o 43 więcej niż w poprzednim roku i więcej też wyeliminowali (297 w 2023 roku, 274 w 2022 roku). Zdecydowana większość zgłoszeń, bo 156 dotyczyła sygnałów o nieprawidłowym parkowaniu.

- Sprawdziliśmy każdy sygnał, wyciągając konsekwencje prawne wobec sprawców wykroczeń

- mówi st. asp. Marta Szałkowska, rzecznik prasowy lęborskiej policji.

Wśród naniesionych na mapę zagrożeń pojawiło się również spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym - 113, o trzy więcej w stosunku do poprzedniego roku.

- Te zgłoszenia dzielnicowi uwzględnili w swoich planach priorytetowych jako zagrożenia do wyeliminowania.

Trzecią najczęściej powtarzającą się kategorią zgłoszeń było przekraczanie dozwolonej prędkości - 91 (o 24 mniej niż w roku poprzednim). Przy prowadzonych kontrolach drogowych policjanci uwzględnili miejsca wskazane na mapie. Wykonując podobną liczbę pomiarów prędkości do przeprowadzonych w 2022 roku, lęborscy policjanci zatrzymali 18 blankietów prawa jazdy za zbyt szybką jazdę na terenie zabudowanym. To mniejsza ilość niż w poprzednim roku, gdy prawo jazdy straciło 50 kierowców.

- Może to świadczyć o tym, że w powiecie lęborskim zwiększyła się świadomość kierowców na temat zagrożeń wynikających z niestosowania się do ograniczeń prędkości i więcej osób zwalnia w miejscach, gdzie jest to konieczne.

Zgłoszenia stanowią dla policjantów wskazówkę, obrazującą skalę i rodzaj zagrożeń na terenie powiatu. Mundurowi uwzględniają je podczas planowania służby i różnego rodzaju działań policyjnych.

- Warto też przy tym podkreślić rolę dzielnicowych, którzy nawet po wyeliminowaniu zagrożenia, monitorują poziom bezpieczeństwa we wskazanym rejonie.

Jak pokazują statystyki, sprawy wspólnego bezpieczeństwa nie są dla lęborczan obojętne.

- Mieszkańcy chcą mieć wpływ na to, co się dzieje wokół nich i chętnie wykorzystują narzędzie, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Bez potrzeby wychodzenia z domu, każdy może powiadomić Policję o nieprawidłowościach w swojej okolicy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto