Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie żagli przeciwsłonecznych na placu Pokoju w Lęborku

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W tym roku jedynym odrzuconym przez Zespół Weryfikacyjny projektem okazał się pomysł autorstwa Alicji Walkusz, która chciałaby montażu żagli przeciwsłonecznych na placu Pokoju.
W tym roku jedynym odrzuconym przez Zespół Weryfikacyjny projektem okazał się pomysł autorstwa Alicji Walkusz, która chciałaby montażu żagli przeciwsłonecznych na placu Pokoju. Alicja Walkusz/Archiwum Polska Press
Z 12 wniosków, które złożyli lęborczanie do Budżetu Obywatelskiego na 2024 r., do głosowania dopuszczono 11 projektów. Negatywnie zweryfikowany został projekt Alicji Walkusz na montaż żagli przeciwsłonecznych na placu Pokoju. Budżet Obywatelski na 2024 rok wynosi 500 tys. zł.

Dwanaście projektów w Budżecie Obywatelskim na 2024 rok

Przez cały marzec mieszkańcy Lęborka mogli zgłaszać projekty do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. W ramach naboru do 11 edycji BO wpłynęło 12 projektów w dwóch kategoriach. Ostatecznie dopuszczono do głosowania 11 projektów - 8 projektów jako zadanie nieinwestycyjne (do 10.000 zł) i 3 duże projekty inwestycyjne (do 200.000 zł).

Żagle przeciwsłoneczne nie przeszły weryfikacji

Mieszkaniec zgłaszający projekt podaje szacunkowe koszty brutto z uwzględnieniem wszystkich części składowych projektu. Obowiązkowymi pozycjami w kosztorysie są koszty opracowania projektu, zakupu oraz montażu materiałów czy robocizny. Mieszkaniec podaje kosztorys wstępny, o którego ostatecznym kształcie decyduje Zespół Weryfikacyjny oceniający wniosek. Koszty szacunkowe weryfikowane są na podstawie doświadczenia zawodowego i wiedzy osób z merytorycznych komórek organizacyjnych Miasta Lębork. Po ogłoszeniu wyników weryfikacji projektów nie ma już możliwości ingerowania we wnioski.

Na składanie poprawek do projektów wnioskodawcy mieli czas do 20 kwietnia. W tym roku jedynym odrzuconym przez Zespół Weryfikacyjny projektem okazał się pomysł autorstwa Alicji Walkusz, która chciałaby montażu żagli przeciwsłonecznych na placu Pokoju. To popularne wśród mieszkańców i turystów miejsce w centrum Lęborka, gdzie chętnie spędzają czas. Autorka projektu przekonuje, że wielokrotnie słyszała od mieszkańców, że przeszkadza im brak cienia w tym miejscu. Jednocześnie twierdzi, że drzewa nie sprawdziłyby się, bo pod nawierzchnią znajduje się wiele sieci instalacyjnych. Żagle dałyby cień za dnia a ich biała struktura, gdy będzie w nocy podświetlona na różne kolory, miałaby szansę wraz z fontanną stać się atrakcją dla mieszkańców.

Uzasadniając negatywną decyzję, Zespół Weryfikacyjny podał argument, że z powodu braku danych nie może ocenić projektu, bo wnioskodawca nie dokonał w nim zmian w wyznaczonym terminie.

- Oczekiwania wynikające z zapytania i termin były nierealne. Samo zrobienie zestawienia stali oraz obliczenia, jak głęboko należałoby się wkopać, by utrzymać stabilność wraz z uzyskaniem informacji o ilości betonu, wielkości wykopu zajmie kilka dni oraz sporo konsultacji z innymi branżami. To trochę zbyt skomplikowane oczekiwania Komisji jak na ten etap.

- komentuje odrzucenie projektu architekt Alicja Walkusz.

Większość to zadania do 10 tys. zł

Z 12 zgłoszonych projektów 8 to zadanie nieinwestycyjne, czyli takie, których koszt realizacji jest do 10 tys. zł:

  • Hala na tip top

Autorem projektu jest Marcin Dawidowski. Projekt zakłada zakup specjalistycznego sprzętu sportowego potrzebnego do szkolenia sportowego dzieci i młodzieży trenującej w Hali Miejskiej.

Planowany zakup urządzeń dotyczy Master Attack - przyrządu do nauki ataku w piłce siatkowej, który posiada innowacyjny system ładowania piłek oraz "BlazePod" - przenośnego systemu do treningu czasu reakcji i szybkości.

  • Dzień dziecka z Pogonią Lębork. Propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży

Autorem projektu jest Łukasz Hrycyk. Projekt zakłada organizację imprezy z okazji Dnia Dziecka na Stadionie Miejskim w Lęborku. Będzie ona miała charakter otwarty, a więc będą mogły z niej skorzystać wszystkie dzieci, które tego dnia pojawią się na miejscu. Przewidziane są różnego rodzaju atrakcje, konkursy i gry o charakterze sportowym - ogólnorozwojowym.

  • Terenowe gry miejskie po Lęborku z wykorzystaniem lokalizacji GPS z uwzględnieniem tras "Średniowieczny Lębork" i "Trasa Nipkowa"

Autorem projektu jest Konrad Chmiel. Uczestnik gry, biorąc udział w licznych quizach, questach czy multimedialnych grach typu "check - in", pozna atrakcje turystyczne Lęborka. Gra ma charakter edukacyjny, przez zabawę uczestnicy poznają historię Lęborka. W czasie gry na uczestników będą czekały: zagadki, quizy, wirtualne nagrody i puzzle. Do gry będzie wykorzystywany telefon komórkowy. Gry mogą być indywidualne oraz zespołowe.

  • Doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w defibrylator AED oraz parawan ochronny

Autorem projektu jest Mateusz Wołocznik. Celem projektu jest zakup defibrylatora AED oraz parawanu do zasłaniania osób poszkodowanych dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Lęborku. Wnioskowany sprzęt usprawni przeprowadzanie akcji ratowniczych. Zwiększy możliwości szybkiego udzielania pomocy poszkodowanym oraz rozszerzy zakres pomocy ludności zamieszkującej na terenach naszego miasta i powiatu.

  • Lęborski Aquapark

Autorami projektu są Radosław Zimnowoda i Bożena Pobłocka. To ma być dodatkowa atrakcja na lęborskiej pływalni. W związku ograniczonymi środkami finansowymi możliwy jest zakup tylko jednej z części, która w przyszłości może być rozbudowywana o kolejne, aby razem utworzyć pneumatyczny (dmuchany) park wodny. Projekt zakłada zakup zjeżdżalni z PVC - wymiary po napompowaniu: maks. 3,5m x 2,0 x 1,9m (dł. x szer. x wys.).

  • Doposażenie Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” z Lęborka. Zakup instrumentu muzycznego

Autorem projektu jest Renata Hopa. Projekt zakłada zakup instrumentu ludowego, jakim jest akordeon. Instrument jest niezbędny do prowadzenia prób wokalno - tanecznych oraz podczas występów zespołu. Zespół prezentując kulturę kaszubską promuje miasto oraz region w kraju i zagranicą.

  • Mozaika miejska - warsztaty dla dzieci/młodzieży

Autorką projektu jest Alicja Walkusz. Celem projektu (koszt 5 tys. zł) jest wykonanie mozaiki, w zamyśle autorki podobnej do tej zrobionej na murze w podwórku przy Kossaka 100, ale w tym przypadku na murze w Parku Michalskiego. Planowana jest zmiana niezbyt estetycznego i zniszczonego fragmentu miasta w ciekawe dzieło sztuki.

  • Kwiatki, bratki i stokrotki - lęborskie łąki miododajne

Autorką projektu jest Alicja Walkusz. Celem projektu jest zwiększenie bioróżnorodności na terenie miasta, przeciwdziałanie przesuszaniu się gleby, zmniejszenie emisji CO2. Łąki należy posiać w miejscach, które ze względów estetycznych nie wymagają eleganckiego trawnika.

Kolejnym etapem jest kampania informacyjna - rozdanie tzw. Flower BOBM, by zwiększyć świadomość mieszkańców, że łąki są sadzone celowo, a nie jest to zaniedbanie koszenia. Każdy otrzyma nasiona do zasadzenia w dowolnie wybranym miejscu.

CZTERY DUŻE PROJEKTY A KAŻDY ZA 200 TYS. ZŁ

Do najnowszej edycji BO mieszkańcy zgłosili cztery duże projekty inwestycyjne, każdy za 200 tys. zł. Oto one:

  • Remont szatni, pomieszczenia socjalnego, toalet i natrysków w budynku klubowym oraz wymiana boksów dla zawodników na stadionie miejskim w Lęborku

Autorem projektu jest Łukasz Hrycyk. Projekt zakłada całkowity remont szatni, umywalni, pomieszczenia z natryskami, toalet oraz pomieszczenia socjalnego mieszczących się w budynku klubowym na stadionie miejskim w Lęborku. W projekcie uwzględniono również wymianę boksów (ławek rezerwowych) na głównej płycie boiska.
Remont ma zdecydowanie poprawić warunki sanitarno - higieniczne.

  • Przygotowanie i wykonanie ścieżki dydaktyczno - edukacyjnej na terenie Parku im B. Chrobrego

Projekt ma trzech autorów - Konrada Chmiela,**Jakuba Rutkiewicza i Marcina Krzciuka**. Przedmiotem projektu jest wykonanie ścieżki edukacyjno - przyrodniczo - historycznej na terenie Parku im. B. Chrobrego, podkreślającej unikalne cechy i właściwości przyrodnicze Lęborka oraz promującej niezwykłe eksponaty na wystawie muzealnej w budynku Wieży Ciśnień. Ścieżka zostanie oznakowana i uatrakcyjniona stosownymi tablicami w drewnianym obramowaniu (opatrzonymi kodami QR).

  • Bezpieczne osiedle Sportowa. Założenie monitoringu na osiedlu

Autorką projektu jest Bożena Pobłocka. Założenie monitoringu miejskiego na osiedlu sportowa zwiększyć ma bezpieczeństwo mieszkańców.

Harmonogram konsultacji Budżetu Obywatelskiego

Losowanie kolejności projektów na listach do głosowania nastąpi 15 maja o godz. 9.00 na Sali Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku.

  • do 31 maja 2023 r. – publikacja listy projektów poddanych pod głosowanie
  • 10 - 23 czerwca 2023 r. – głosowanie mieszkańców na projekty
  • do 30 czerwca 2023 r. – ogłoszenie listy projektów do realizacji
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto