Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku skończył dwadzieścia lat

źródło: LUTW
M.Kapela/archiwum
W 2022 roku Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził dwa jubileusze: 20- lecie powstania LUTW i 10-lecie powołania Stowarzyszenia pod nazwą Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku. To okazja, żeby przypomnieć historię tej świetnej inicjatywy, która otworzyła drogę do realizacji wielu projektów.

Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął działania sekcją przy Klubie Nauczyciela.

-W ciągu 20 lat stworzyliśmy ich ponad 10, gdzie obecnie podczas codziennych spotkań w godzinach do południa i po południu oferujemy szeroką gamę zajęć, wykładów, warsztatów oraz aktywności fizycznej

- mówi Alina Chyłek, członek LUTW.

- Celem naszej działalności jest edukacja i rozwój osób w wieku senioralnym. Zatrzymanie czasu, zachowanie i zwiększenie sprawności intelektualnej, psychicznej i fizycznej członków uniwersytetu, aktywizacja społeczna i odkrywanie nowych pasji.

Czytaj również:Lęborski UTW obchodził 20-lecie

Lęborski UTW stał się Stowarzyszeniem zarejestrowanym Krajowym Rejestrze Sądowym w 2012 roku z Logo opracowanym przez artystkę Annę Dajnowicz. W roku 2015 LUTW stał się organizacją pożytku publicznego. Program skierowany jest do osób w wieku senioralnym.

-Obecnie nasz Uniwersytet intensywnie pracuje cały rok, od tego roku również podczas wakacji

-mówi Alina Chyłek.

- Przyświeca nam hasło: „Z nami kulturalnie, radośnie, zdrowo i sportowo”. W poniedziałki odbywają się posiedzenia Zarządu LUTW i Komisji Programowej, o 14:00 mamy gimnastykę w stacji Kultura w sali udostępnionej nam przez Burmistrza Miasta Lęborka, gdzie nasza trenerka Adrianna Bomba od lat dba o naszą sprawność i kondycję fizyczną prowadząc gimnastykę rehabilitacyjno korekcyjną. Gimnastyka odbywa się także w środy i piątki. Po południu o godz.17:00 spotykają się nasi wspaniali brydżyści pod kierunkiem Tadeusza Kowalskiego. Spotkania odbywają się w Kawiarence Seniora. We wtorki Sekcja Malarska pozwala na rozwinięcie pasji artystycznych, wcześniej prowadzoną przez 8 lat przez naszą studentkę Danutę Zięć, a obecnie przez artystę ceramika Janusza Kreft. Poznajemy tam techniki malarskie na płótnie i płytkach ceramicznych, zgłębiamy wiedzę o sztuce, swoimi pracami wspieramy różne działania społeczne, m.in. Budowę Hospicjum Stacjonarnego. W środy odbywają się lektoraty językowe, w poprzednich latach studenci zgłębiali język niemiecki i angielski pod kierunkiem Anny Deręgowskiej, a od trzech lat język angielski pod kierunkiem Elżbiety Godderis. W środy również pracuje Sekcja Artystystczna GT (Grupa Twórcza) i Sekcja Sudoku prowadzona przez Grażynę Gałek.
W środy też odbywają się zajęcia ruchowe Nordic Walking prowadzone przez Ewę Głombiewską. Od 2017 roku organizujemy projekt dotowany przez powiat lęborski „Rajd Seniorów Powiatu Lęborskiego”, w tym roku po raz szósty.
W czwartki odbywają się warsztaty piosenki angielskiej prowadzone przez Elżbietę Godderis i piosenki polskiej prowadzone przez Elżbietę Ciupa. Grupa „Coolturalnie Zakręceni” aktywnie uczestniczy w życiu społecznym miasta, powiatu i województwa występując w licznych projektach na wielu scenach, często wyjeżdża na koncerty i spektakle.
W czwartki po południu na Zebraniach Ogólnych wszystkich studentów oraz w „Kawiarence Seniora” odbywają się wykłady tematyczne o architekturze, sztuce, historii, warsztaty integracyjne dotyczące podróżowania, nowych pasji, dbania o zdrowie, spotkania z ciekawymi ludźmi, wernisaże i spotkania z muzyką. Kawiarenka Seniora prowadzona jest przez Grażynę Grabowską i Krystynę Pujszę. W piątki odbywały się Warsztaty Komputerowe prowadzone pod kierunkiem Grażyny Pieńkowskiej przez 10 lat. Obecnie nowi studenci posiadają już wiedzę komputerową i sekcja ta od nowego roku akademickiego zamieni się na „Spotkanie z muzyką”. W piątki odbywają się również „Warsztaty pozytywnego myślenia”, tak potrzebne po okresie pandemii.

Zagospodarowane są także weekendy dając studentom LUTW szeroką gamę możliwości rozwijania zainteresowań i pasji. Lęborski UTW współpracuje z Politechniką Wielu Pokoleń, która organizuje wykłady i zajęcia na Politechnice Gdańskiej.
Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku wyróżnia się współpracą między pokoleniową i międzynarodową.

- Dzielimy się z młodszym pokoleniem życiowym doświadczeniem, uczymy się pozbywać ksenofobii, czerpiemy od nich energię i radość życia

- mówi Alina Chyłek.

- Od lat cieszymy się, że nasze imprezy uświetniają młodzi, zdolni trębacze szkół muzycznych Filip Kościelski i Oskar Kunkel z K&K Trumpet Brass oraz wolontariusze z różnych krajów w ramach Korpusu Solidarnośći. Dzięki temu, że pozyskujemy środki zewnętrzne, możemy rozwijać się wielokierunkowo. Podczas naszej aktywności zrealizowaliśmy szereg projektów dofinansowywanych przez Powiat Lęborskiego, Fundusz Akumulator Społecznego i Województwo Pomorskie.

W projektach uczestniczą również seniorzy z Choczewa z powiatu wejherowskiego oraz z Potęgowa z powiatu słupskiego.

-Z okazji 10 rocznicy Stowarzyszenia LUTW uruchomiliśmy dwie nowe sekcje „Sudoku” i „Brydż”, na które otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach Konkursu Aktywizacja społeczna seniorów z Powiatu Lęborskiego

- informuje Alina Chyłek.

- Uczestnictwo w warsztatach sudoku i brydżowych, podobnie jak w innych projektach jest metodą na wyjście z domu, walkę z osamotnieniem i powrotem do normalności po pandemii, nawiązanie nowych relacji i przyjaźni.

W ubiegłym realizowany był również Projekt Sztaluga LUTW dofinansowany w ramach Funduszu Akumulator Społeczny, a także Projekt Aktywizacja seniorów poprzez malowanie na płytkach z zajęciami Nordic Walking, a dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W warsztatach malarskich brały udział osoby zainteresowane poznaniem i rozwijaniem swoich zdolności malarskich pod kierunkiem profesjonalnych artystów malarzy Karoliny Gołębiowskiej i Janusza Kreft.
Wszystkie projekty nadal są kontynuowane. Zarząd i członkowie Komisji Rewizyjnej uczestniczą w wielu konferencjach i szkoleniach, reprezentując nasze środowisko walczą o lepszą przyszłość dla Seniorów powiatu lęborskiego.
Elżbieta Godderis Prezes LUTW jest członkiem Pomorskiej Rady ds. Polityki Senioralnej i międzypokoleniowej, Małgorzata Bresler członek Zarządu jest reprezentantem w Radzie Oświatowej powiatu lęborskiego a Ewa Głombiewska jest członkiem Rady Senioralnej w Lęborku.
LUTW zaprasza nowych studentów do LUTW, chętnych zapisujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12 w naszej siedzibie przy ul. Krzywoustego 1 pokój nr 205.
Działania uniwersytetu systematycznie wspierane są przez : senator RP Kazimierz Kleina, marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk, starosta lęborski Alicja Zajączkowska, burmistrz Miasta Lęborka Witold Namyślak.
Firmy: Wienerberger, Estu Invest Sp. z o.o., Lębork - Maria Van Es & Dirk Van Es, Vega Inwest Czesław Kukowski.

Tekst: Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto