18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Ulgi w podatku dla inwestorów w strefie ekonomicznej

Robert Gębuś
Lębork. Ulgi w podatku od nieruchomości dla inwestorów w lęborskiej podstrefie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Rada Miejska w Lęborku przyjęła uchwałę o zwolnieniu z podatku od nieruchomości budynki znajdujące się na terenach położonych w Lęborku w podstrefie „Lębork” Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zwolnienie od podatku nie będzie przysługiwało firmom, których pomoc „de minimis” w ciągu trzech lat podatkowych przekroczyła 200 tys. euro, a dla firm transportowych 100 tys. euro. Radny Włodzimierz Klata wnioskował, by w formie autokorekty wprowadzono takie zapisy jak uzależnienie zwolnienia od podatku nie tyle od powstania samych budynków w strefie, co od zatrudnienia w nich ludzi.
- Chodzi o to, by wiązało się to z realna korzyścią, jaką jest tworzenie miejsc pracy i nie było traktowane jedynie jako lokata kapitału - uzasadniał Włodzimierz Klata.
Według propozycji Klaty w budynkach o powierzchni do 2 tys. m.kw. musiałoby pracować minimum 3 osoby, od 2 tys. do 4 tys. od 4 do 10 osób a na powierzchni od 4 tys. m.kw. do 10 tys. powyżej 20 osób. Jednak autokorekta nie została uwzględniona. - Wnioskowaliśmy, żeby przygotować taka zmianę, jednak prośba nie została uwzględniona. W opinii skarbnik powinno być to ujęte przy przygotowywaniu uchwały - mówi Włodzimierz Klata. Ostatecznie uchwała została przyjęta w niezmienionej formie, a podstawowym warunkiem otrzymania jest wybudowanie w strefie.Lęborska podstrefa Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstała na początku bieżącego roku, choć dyskutowano o niej już przed dwunastu laty. Wówczas na przeszkodzie stanął brak planów zagospodarowania miasta w tym rejonie. Później dyskusję o strefie wstrzymała burza wokół ustalaniu wariantu przebiegu trasy S-6, a kiedy rada miejska przyjęła uchwałę intencyjną o stworzeniu w Lęborku SSSE, powstały opóźnienia w uzbrojeniu gruntów Osiedla-Wschód. Uzbrojenie działek było warunkiem koniecznym, by “zainstalować” w Lęborku strefę.

Czytaj również: Miasto zapłaci za wywłaszczenia

Pomysł stworzenia w Lęborku podstrefy wrócił kiedy uchwalono plan zagospodarowania miasta dla obszaru Osiedla-Wschód i pojawiła się informacja o przedłużeniu działalności stref do 2016 roku. Łącznie w lęborskiej podstrefie znalazło się ponad 19 ha gruntów przy Osiedlu-Wschód, choć nie brakuje głosów, że to o dziesięć lat za późno, bo Lębork mógł należeć do Słupskiej Strefy Ekonomicznej już od dawna.

Czytaj również: Stacja Kultura nazwana imieniem Stefana Fikusa

Władze miasta zapewniają, że są już chętni do inwestowania w strefie, w tym zakłady, które już działają na terenie Lęborka. - Liczymy na to, że wcielenie gruntów Osiedla Wschód do SSSE spowoduje napływ inwestorów do Lęborka - mówiła Alicja Zajączkowska, doradca burmistrza Lęborka. - Tacy już się na horyzoncie pojawili

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto