Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krwiobus zaparkował koło leborskiego starostwa. Chętnych do podzielenia się darem życia nie brakowało [ZDJĘCIA]

Robert Gębuś
Robert Gębuś
fot.starostwo powiatowe Lębork
Pod lęborskim starostwem zaparkował krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku. To kontynuacja trwającej współpracy pomiędzy RCK i powiatem lęborskim. Tym razem wśród krwiodawców znaleźli się również pracownicy urzędu.

Tym razem w szlachetnej akcji dzielenia się bezcennym lekiem, wzięli również udział pracownicy lęborskiego starostwa, w tym Krzysztof Król, sekretarz powiatu lęborskiego, który choć niedawno dopiero zaczął „przygodę” z krwiodawstwem, szczerze zachęca do udziału w podobnych przedsięwzięciach w kolejnych edycjach akcji nie tylko pracowników urzędu, ale wszystkich zdrowych i chętnych do dzielenia się darem życia, mieszkańców powiatu lęborskiego.

A okazji ku temu nie zabraknie, ponieważ krwiobus pod starostwem pojawi się jeszcze cztery razy w bieżącym roku: 03 września, 01 października, 05 listopada i 03 grudnia. By móc oddać krew, trzeba wypełnić krótką ankietę, związaną m.in. z określeniem prawdopodobieństwa narażenia na ekspozycję SARS-CoV-2, poddaniu się obowiązkowemu bezdotykowemu pomiarowi temperatury i badaniu lekarskiemu na miejscu, określającemu zdolność do oddania krwi.

To niezbędne i konieczne procedury. Warto też zabrać ze sobą maseczkę lub „komin” zakrywające usta i nos.
Pobór krwi z udziałem mobilnego krwiobusu to element programu polityki zdrowotnej państwa: „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020”.

Czytaj również:Honorowi krwiodawcy docenieni

Czytaj również:Motoserce w Lęborku

Krwi potrzebują nie tylko ofiary wypadków, czy osoby poddające się zabiegom operacyjnym, ale również osoby przewlekle chore, np. na białaczkę. Krwiodawcą można zostać w wieku od 18 do 65 lat i oddać jednorazowo 450 ml krwi, nie częściej niż co dwa miesiące. Współczesne krwiodawstwo umożliwia nie tylko oddawanie krwi, ale także donację poszczególnych jej składników: osocza, płytek krwi, leukocytów czy erytrocytów. Sama idea krwiodawstwa to dzielenie się z potrzebującymi darem życia.

źródło: starostwo powiatowe

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto