Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krępa Kaszubska. Wicepremier Łotwy złożył kwiaty na grobie Konstantina Čakste, ofiary Marszu Śmierci

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W czwartkowe popołudnie (26.08.2021 r.) Janis Bordans, wicepremier i minister sprawiedliwości Łotwy, złożył kwiaty na grobie Konstantina Čakste, łotewskiego bohatera narodowego, przywódcy antyfaszystowskiego ruchu oporu, ofiary Marszu Śmierci w 1945 r. W uroczystości udział wziął senator RP Kazimierz Kleina oraz samorządowcy powiatu lęborskiego. Po złożeniu kwiatów miała miejsce wizyta w Izbie Pamięci imienia prof. Konstantina Čakste w Krępie Kaszubskiej.

Konstantin Čakste był synem prezydenta Łotwy Jāņisa Čakstego. Po ukończeniu prawa na Uniwersytecie Łotwy w Rydze złożył prace habilitacyjną i rozpoczął prace jako wykładowca prawa cywilnego i handlowego na ryskim uniwersytecie. W czasie niemieckiej okupacji Łotwy zaangażował się w demokratyczny ruch oporu. Na posiedzeniu z 13 sierpnia 1943 został wybrany Przewodniczącym Centralnej Rady Łotwy. Współpracował z ruchem oporu na Litwie, w Estonii oraz z państwami zachodnimi. Aresztowany w 1944 r. przez Gestapo, został osadzony w obozie koncentracyjnym Salaspils, a następnie w Stutthofie. Zmarł w trakcie ewakuacji obozu przed ofensywą wojsk radzieckich. Jego prochy spoczywają na Cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej (gm. Nowa Wieś Lęborska).

W czwartkowe popołudnie (26.08) łotewska delegacja, której przewodniczył wicepremier i minister sprawiedliwości Janis Bordans, złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą Konstantina Čakste na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej.

Następnie odwiedziła miejscową szkołę podstawową – oddział Zespołu Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu, w której od 2000 r. funkcjonuje Izba Pamięci poświęcona Marszowi Śmierci i jego ofiarom, nosząca imię prof. Konstantina Čakste.

Łotewskiemu wicepremierowi towarzyszyli: Juris Juras – przewodniczący Komisji Sprawiedliwości w Parlamencie Łotwy oraz ambasador tego kraju w Polsce - Edgars Bondars. Stronę polską reprezentowali – senator Kazimierz Kleina, Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski i Pełniący Funkcję Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska – Mikołaj Bazyli Ochman. W polskiej delegacji znaleźli się również: Zdzisław Chojnacki – Przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego, burmistrz Lęborka Witold Namyślak i Krzysztof Król – zastępca burmistrza Łeby.

"Dziękuję mieszkańcom Krępy i samorządowcom oraz tym wszystkim Polakom, którzy dbają o pamięć ofiar obozów koncentracyjnych II wojny światowej. Szczególnie dziękuję za kultywowanie pamięci Konstantina Čakste." – napisał w księdze pamiątkowej Janis Bordans.

Oficjalną część wizyty zakończyło spotkanie przy kawie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Krępie Kaszubskiej. Przedsiębiorczość i szerokie spektrum działania Koła zainteresowały gości z Łotwy do tego stopnia, że wicepremier Bordans stwierdził, iż dobrze byłoby, gdyby podobne instytucje zaczęły funkcjonować na Łotwie.

Rozmowy polityków i samorządowców oscylowały wokół możliwych form wymiany doświadczeń, współpracy i zacieśniania polsko-łotewskich więzi. Przed wizytą w Krępie, wicepremier Bardans spotkał się w Gdańsku z Prezydentem Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, z którą rozmawiał o wspólnych działaniach w ramach Związku Miast Bałtyckich i nadchodzącym 41. Zjeździe Nowej Hanzy, który w 2024 roku odbędzie się w Gdańsku.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto