Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy przygotowani na tysiące uchodźców z Ukrainy. Dziś wyjeżdża autobus na granicę.

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Czytelnik/Marcin Kapela
Trwająca od ubiegłego tygodnia agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę skutkuje falą uchodźców do Polski, ale też sytuacja wymaga, żeby wesprzeć tych, co pozostają ogarniętym wojną kraju. Mieszkańcy powiatu lęborskiego przez instytucje i indywidualnie ruszyli z pomocą. Zbierane są najpotrzebniejsze rzeczy i pieniądze. W powiecie są już pierwsi uchodźcy, a dziś w Lęborka wyrusza autokar po 50 osób, głównie matki z dziećmi.

Od chwili napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę mieszkańcy powiatu lęborskiego pokazują gotowość na szeroką pomoc i wsparcie dla narodu ukraińskiego. Burmistrz Miasta Lęborka, Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyż i Związek Ukraińców w Lęborku organizują zbiórkę materiałów rzeczowych. Do Stacji Kultura przy ul. Dworcowej 8a (przy dworcu PKP), od poniedziałku do piątku (w godzinach 9.00-17.00) można przekazywać materiały opatrunkowe, żywność długoterminową, środki higieny (kosmetyki, pieluchy, podpaski, pasty do zębów), nowy sprzęt kwatermistrzowski (śpiwory, łóżka polowe, koce). Dary od osób i firm gromadzone są dla uchodźców, którzy przyjadą do Lęborka.

Punkty zbiórki zgłoszone do PCK:
1. Stacja Kultura ul. Dworcowa 8a (przy dworcu PKP) godz. 9.00-17.00
2. Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej
3. Zespół Szkół w Cewicach
4. Szkoła Podstawowa w Wicku - im. Jana Brzechwy
5. Samorząd Uczniowski SP nr 4 Lębork
6. Starostwo Powiatowe w Lęborku
7. Centrum Informacji Turystycznej w Łebie
8. Biuro poselskie Barbary Nowackiej w Lęborku przy Placu Pokoju
9. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu
10. Szkoła Podstawowa w Łebuni
11. Samorząd Uczniowski przy Szkole Podstawowej w Linii
12. Szkoła Podstawowa w Redkowicach
13. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Siemirowicach
14. Zespół Szkół w Garczegorzu
15. Szkoła Podstawowa nr.3 w Lęborku
16. Kaufland Lębork
17. Drukarnia "Ines-druk" Mosty
18. Szkoła Podstawowa nr 7 w Lęborku

Osoby chcące przyjąć ukraińskich uchodźców pod swój dach, proszone są o kontakt telefoniczny z koordynatorami akcji – sekretarzem miasta Marianem Kurzydło: 608 092 518 lub Beatą Mozolewską - Winiarczyk: 606 874-292. Osoby, które już przyjęły do swoich domów uchodźców z Ukrainy, proszone są o informację pod wskazane wyżej numery telefonów.

- Zgłosiliśmy wojewodzie miejsca w hotelach, motelach i pensjonatach, w których jest około 30-40 miejsc. Zgłosiliśmy także miejsce przejściowe, jak sale szkół podstawowych, gdzie na każdej z nich jest 40-50 miejsc i wyżywienie. Kilkunastu mieszkańców oferuje mieszkania czy część swoich domów. Zgłosiły się restaurację oferujące wyżywienie. Na razie w większości przyjechały do nas z Ukrainy rodziny osób pracujących u nas. Oficjalnie zgłosiły się cztery rodziny, razem 20 osób. Te osoby na razie korzystają z naszego wyżywienia w stołówkach szkolnych lub w restauracji. Uruchomiliśmy już środki z zarządzania kryzysowego

- informuje Marian Kurzydło, sekretarz miasta Lęborka.

W środę z Lęborka wyrusza autokar na granicę, którym ma przyjechać około 50 osób.

- Jedna z firm użyczyła autobus. My opłacamy kierowców i paliwo. Przyjedzie nim około 50 uchodźców, głównie kobiet, dzieci, osób starszych, którym zapewnimy zakwaterowanie i wyżywienie oraz inne potrzebne rzeczy

- informuje Marian Kurzydło, sekretarz miasta.

O pomocy w starostwie i na sesji
Do powiatu lęborskiego przyjechały już uciekające przed wojną pierwsze rodziny z Ukrainy. Na razie nie jest ich dużo, ale to szybko może się zmienić. Kolejni mieszkańcy deklarują nieodpłatne udostępnienie swoich mieszkań i domów.

W poniedziałek pod przewodnictwem starosty lęborskiego Alicji Zajączkowskiej odbyło się połączone posiedzenie Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku i Komisji Bezpieczeństwa, Transportu i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Lęborskiego. Spotkanie dotyczyło możliwych form pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy. W posiedzeniu uczestniczyli także przedstawiciele samorządów gminnych i miejskich, służb porządku publicznego oraz służby zdrowia.

Konieczne jest stworzenie baz danych osób przyjeżdżających z Ukrainy na teren powiatu lęborskiego. Prowadzeniem ewidencji, która ułatwi kontakt i dystrybucję środków pomocowych, zajmą się samorządy miejskie i gminne. Osoby przyjmujące u siebie imigrantów z Ukrainy proszone są o zgłaszanie tego urzędów miast i gmin na terenie których przebywają.
Zgłaszać mogą się również sami Ukraińcy przyjeżdżający poza ewidencją punktów recepcyjnych. Urzędnicy rejestrujący pobyt imigranta będą dysponowali bazą dostępnych lokali, w których możliwe będzie zakwaterowanie. Liczba dostępnych miejsc jest na bieżąco aktualizowana i w miarę możliwości dostosowywana do aktualnych potrzeb i dynamicznie zmieniającej się sytuacji. W każdej gminie wyznaczony jest koordynator zarządzania kryzysowego. Gminy będą podpisywać umowy z ośrodkami, które prowadzą działalność agroturystyczną.

- Ustaliliśmy temat koordynacji pomocy. W pierwszej kolejności, żeby uchodźcy, którzy przyjeżdżają poza oficjalnym transportem, indywidualnie, byli rejestrowani przez wszystkie gminy. Musimy wiedzieć, ile jest takich osób, żeby zgłosić ich do opieki medycznej

- mówi starosta Alicja Zajączkowska.

Gminy powiatu lęborskiego zadeklarowały wojewodzie pomorskiemu łącznie około 2600 miejsc dla uchodźców.

- Jak będzie już konkretnie zapotrzebowanie od wojewody, to włodarze gmin będą podpisywać umowy

- mówi starosta Alicja Zajączkowska.

Sprawą pomocy dla Ukrainy zajmowali się radni na wtorkowej sesji Rady Miejskiej. Głos zabrał burmistrz Witold Namyślak.

- Miejsca noclegowe dla pierwszych uchodźców przybyłych do Lęborka są zarezerwowane. Mamy też zgłoszone miejsca w szkołach czy innych instytucjach, gdzie będą punkty pierwszego przyjęcia, pobytu przez pierwszych kilka dni.

Na sesji burmistrz poinformował, że w środę wyjedzie z Lęborka autokar po około 50 uchodźców i w zależności od sytuacji będą wysyłane kolejne autobusy.

Wielu mieszkańców i przedstawicieli organizacji pozarządowych deklaruje, także w mediach społecznościowych, że przyjmie uchodźców, udzielą schronienia, będą pomagać.

Związek Ukraińców i parafia z pomocą rodakom
Akcję pomocy uruchomili Związkek Ukraińców w Lęborku oraz Greckokatolicką parafią pw. św. Dymitra w Lęborku.
Chcą wesprzeć tych, którzy będą przybywać do Lęborka, uciekając od wojny, zwłaszcza kobiety i dzieci, zapewniając im podstawowe warunki do życia. Również będą przekazywać niezbędne rzeczy na granicę w celu wsparcia Ukrainy.

Pomóc można wpłacając pieniądze na konto:
Santander Bank o/Lębork
nr 19 1090 1102 0000 0001 4982 7998
(Darowizna na Pomoc Ukrainie)

Zbierane są także rzeczy:
- Koce, śpiwory (nowe)
- Kołdry, poduszki, pościel, ręczniki (nowe)
- Materace, łóżka polowe/składane
- Środki medyczne i higieniczne, pompy infuzyjne, środki czystości
- Odzież (nowa)
- Artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, chusteczki nawilżane, pampersy, środki pielęgnacyjne, ubrania-nowe, słodycze wysokokaloryczne)
- Artykuły spożywcze z długim terminem przydatności, itp.

Pomoc rzeczowa przyjmowana jest codziennie w siedzibie Związku Ukraińców w Lęborku przy ulicy Krzywoustego 1 pok. 313-314 piętro 3 w godzinach od 15.00 – 18.00. Kontakt telefoniczny – 531 663 618 lub 785 437 355

Dodatkowo zbierane są rzeczy dla wojska, jak:
- lampki nocne
- kamery termowizyjne i baterie do nich
- skarpetki, termo bielizna, maty, śpiwory
- kanistry
- rękawice taktyczne
- jednorazowe kubki
- nagrzewnice gazowe
- taśma klejąca ŻÓŁTA
- kubki termiczne
- wkładki do butów
-tampony damskie dla rannych
- kamizelki kuloodporne, hełmy
- drony
- krótkofalówki
- apteczki taktyczne wojskowe
- latarki długiego zasięgu
- beczki metalowe pod paliwo na 200l

Z medycznych rzeczy przyjmowane są:
- strzykawki
- tonometry, termometry
- corvalol - tabletki
- środki przeciwbólowe
- pulsoksymetry
- węgiel aktywny
- bandaże
- tynk samoprzylepny w szpulach
- antybiotyki, paracetamol, leki przeciwgorączkowe
- środki uspokajające
- roztwór do infuzji
- weromistyna
- opaski uciskowe, plastry, opatrunki, sterylne chusteczki
- rękawiczki, nożyczki, marker, torba medyczna, apteczka wojskowa kompletna
- systemy dla transfuzji krwi, substytuty krwi
- cewniki odwodowe
- płyn fizjologiczny
- kwas e-aminokapronowy

Szkoły także organizują wsparcie
Chyba nie ma szkoły w powiecie lęborskim, w której nie byłaby organizowana zbiórka pomocy. Jedną z pierwszych była Szkoła Podstawowa nr 8 w Lęborku. W porozumieniu ze Związkiem Ukraińców w Polsce, parafią grekokatolicką i innymi podmiotami zaangażowanymi w pomoc humanitarną dyrektor szkoły Daniel Nadworski apeluje o włączenie się do tej akcji. Szkoła utworzyła także specjalną zbiórkę pieniędzy na siepomaga.pl

- Okażmy naszą solidarność z potrzebującymi i zademonstrujmy przy okazji w ten sposób nasz sprzeciw wobec tej wojny. Liczy się każda pomoc i każdy wyraz wsparcia dla narodu walczącego z najeźdźcą. Z góry dziękuję za zaangażowanie w tę szczytną akcję

- mówi Daniel Nadworski, dyrektor szkoły.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto