Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Franciszek Szczypior będzie miał w Lęborku plac swojego imienia

Marcin Kapela
Marcin Kapela
To upamiętnienie osoby Franciszka Szczypiora, długoletniego działacza społecznego i samorządowego w Lęborku.
To upamiętnienie osoby Franciszka Szczypiora, długoletniego działacza społecznego i samorządowego w Lęborku. Marcin Kapela/Archiwum
Na sesji Rady Miejskiej Lęborka radni w zdecydowanej większości przegłosowali nadanie imienia Franciszka Szczypiora - długoletniego działacza społecznego i samorządowego - placowi zlokalizowanemu u zbiegu ulic Ks. Szczepana Gracza i Architektów, w sąsiedztwie parafii p.w. Jadwigi Śląskiej. Z wnioskiem o upamiętnienie wystąpił Zarząd Rady Powiatowej „Nowej Lewicy” oraz przedsiębiorca Wiesław Wójcik. Obecnie plac nie posiada żadnej nazwy.

WYSTĘPOWALI Z WNIOSKAMI

Z wnioskiem o upamiętnienie w ten sposób Franciszka Szczypiora wystąpił Zarząd Rady Powiatowej „Nowej Lewicy” oraz przedsiębiorca Wiesław Wójcik.

Jeszcze w 2019 r. o upamiętnienie poprzez nadanie nazwy jego imieniem osiedlu mieszkaniowemu znajdującemu się w zachodniej części miasta wnioskował radny Rady Miejskiej Zbigniew Rudyk.

Działalność społeczna i samorządowa Franciszka Szczypiora

W latach 1994 - 1998 Franciszek Szczypior po raz pierwszy rozpoczął pełnienie funkcji radnego w Radzie Miejskiej w Lęborku. Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskiego, którego był członkiem, wysunęło jego kandydaturę na radnego, a społeczeństwo ogromną większością udzieliło mu poparcia w wyborach. Przez dwie następne kadencje pełnił również funkcję radnego.

Jako radny i mieszkaniec Lęborka był inicjatorem i pomysłodawcą wielu zadań które następnie zostały zrealizowane:

  • założenie częściowo w czynie społecznym instalacji gazowej na tzw. Osiedlu Roszarniczym,
  • budowa chodników wzdłuż ulic na całym osiedlu,
  • adaptacja jednego z magazynów byłego „Wióknolenu" na działalność Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego,
  • podjęcie starań o budowę i finansowanie odcinka drogi nr 6 w celu lepszego skomunikowania m. Lęborka,
  • zainicjowanie budowy kościoła - Parafia p.w. św. Jadwigi Śląskiej , gdzie prace początkowo były prowadzone sposobem gospodarczym ze środków gromadzonych przez Społeczny Komitet Budowy Kościoła, którego przewodniczącym był właśnie Franciszek Szczypior, który wypowiedział znamienne słowa: „Tylko upór i modlitwa, praca i ofiara leżą u fundamentów tego kościoła”.

Krzyż Kawalerski za wybitne osiągnięcia

Władze państwowe przyznały Franciszkowi Szczypiorowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej. Zaangażowany w działalność społeczną, dzięki czemu doceniony przez liczne organizacje społeczne, Związek Emerytów i Rencistów, Ligę Obrony Kraju, Ligę Kobiet Polskich, związki zawodowe, jak i władze miasta Lęborka. Wyróżniany honorowymi dyplomami, nagrodami, państwowymi odznaczeniami resortowymi. Otrzymał m.in. medal Starosty Lęborskiego za zasługi dla Powiatu.

Srebrny medal za służbę w OSP

Szczypior był też aktywnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Lęborku. Komendant Główny Straży Pożarnej przyznał Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa.

Medal od Kaszubów

Szczypior okazywał wiele zainteresowań kulturą regionalną Kaszub i Kociewia. Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie przyznało honorowy medal za krzewienie kultury regionu kaszubskiego. Zwolennik i organizator festynów ludowych na placu przy plebanii, który będzie nosił jego imię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto