MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dom dla Dzieci w Nowej Wsi Lęborskiej w projekcie „Siedlisko dba o środowisko”

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Społeczność Domu Dla Dzieci "Siedlisko" przygotowała proekologiczny projekt, który zgłosiła do Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych
Społeczność Domu Dla Dzieci "Siedlisko" przygotowała proekologiczny projekt, który zgłosiła do Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych Centrum Obsługi Domów dla Dzieci w Nowej Wsi Lęborskiej
Podopiecznym Domu Dla Dzieci "Siedlisko" w Nowej Wsi Lęborskiej zależy na ochronie środowiska. Przygotowany projekt w ramach Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych uzyskał wsparcie Polskich Elektrowni Jądrowych sp. z o.o., dzięki czemu wprowadzone zostały proekologiczne rozwiązania w placówce.

Dom dla Dzieci Siedlisko w Programie Wsparcia Inicjatyw Społecznych Polskich Elektrowni Jądrowych

Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych jest programem realizowanym w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe. Celem programu jest budowanie szeroko pojętej akceptacji społecznej dla energetyki jądrowej.

Społeczność Domu Dla Dzieci "Siedlisko" przygotowała proekologiczny projekt, który zgłosiła do Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych. Celem przygotowanego projektu było podniesienie świadomości wychowanków na temat ochrony środowiska. "Uświadomienie, że wystarczy mała zmiana domowych nawyków, aby przyczynić się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla lub zmniejszyć zużycie wody. Nabycie umiejętności ekologicznego wykorzystywania środowiska, dbania o jego zasoby. Proekologiczna postawa nie wymaga utraty domowych wygód. Zmiany niektórych nawyków pozwolą na oszczędność energii elektrycznej, wody oraz ograniczą ilość odpadów."

Projekt zyskał akceptację i finansowanie przez Polskie Elektrownie Jądrowe. Dzięki przyznanym środkom pieniężnym
zostały podjęte działania edukacyjne i profilaktyczne podnoszące świadomość ekologiczną wśród dzieci zamieszkujących w placówce.

Umieszczenie kompostownika na terenie placówki pozwoliło na stworzenie pożytecznego i proekologicznego spożytkowania odpadów organicznych. Nawożenie powstałym kompostem użyźni glebę, pomoże również ziemi w zachowaniu wilgoci. Zmniejszy to też ilość odpadów, co obniży koszt ich wywozu.

Zamontowanie zbiorników na deszczówkę przyczynia się do oszczędzania zasobów wodnych oraz może zmniejszyć wydatki na wodę z wodociągów. Taka woda może posłużyć do podlewania roślin oraz czyszczenia narzędzi gospodarczych bądź ogrodniczych.

Zakupione zostały butelki filtrujące dla wychowanków, co ograniczyło zakup wody w butelkach plastikowych.

W placówce zamontowane zostały zestawy koszy do segregacji odpadów. Segregowanie odpadów pozwala na ich przetworzenie i wykorzystanie w produkcji.

Podczas warsztatów z twórczego recyklingu pod hasłem „Nie wyrzucaj - wykorzystaj!” dzieci stworzyły makietę wymarzonego miasta z surowców wtórnych.

Dzieci wzięły udział w warsztatach kreatywnych w Ekopracowni w Lęborku, tworząc lampki stojące do swoich pokojów na szafkach nocnych.

Z projektu zorganizowana została wycieczka do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni oraz wycieczka do Domu Zdrojowego „Hevelianum” w Gdańsku, miejsca edukacji ekologicznej. Wychowankowie mieli możliwość prowadzenia tam badań pod mikroskopem preparatów przygotowanych na bazie roślin zebranych w przyległym parku i pobranych z morza. Zajęcia pozwaliły zgłębić tematykę zanieczyszczeń środowiska, a przede wszystkim wiedzę o tym, co i jak może zrobić każdy z nas, by ograniczać negatywny wpływ na otoczenie.

Wśród dzieci został przeprowadzony konkurs wiedzy o tematyce elektrowni jądrowej oraz ekologii. Konkurs poprzedzony był warsztatem edukacyjnym o energetyce jądrowej. Quiz był również podsumowaniem projektu i podjętych w nim działań.

• Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto