Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni autyzmu. Konkurs plastyczny, filmy i działania on-line

Red.
Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim. Kwiecień miesiącem autyzmu. Ruszyła kampania informacyjna.

Po raz kolejny na terenie powiatu lęborskiego i okolicznych gmin obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
-Dużą akcję informacyjną i edukacyjną prowadzi od lat w tym zakresie Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb”. W tym roku akcja prowadzona jest pod hasłem „Autyzm - poznaj by zrozumieć”. Z powodu pandemii część działań zostało przeniesionych do wirtualnej sieci. W ramach projektu „Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim” dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Lęborku nagrany został cykl filmów o najczęściej zadawanych pytaniach w autyzmie. Pierwszy odcinek zaprezentowano wieczorem 8 kwietnia 2021 roku na profilu FN niebieskiego Skarbu. Łącznie będzie ich 10. Odpowiedzi na nurtujące osoby z autyzmem i ich opiekunów pytania udzielili fachowcy z lokalnych placówek specjalistycznych, opiekuńczych czy edukacyjnych. Głos zabrali też rodzice zrzeszeni w Niebieskim Skarbie. O życiu z autyzmem opowiedział też student Mateusz.
Stowarzyszenie przygotowało także specjalny informator dla szkół i przeszkoli o autyzmie będący jednocześnie wskazówkami do przeprowadzenia lekcji dla różnych grup wiekowych. Wraz z estetycznymi 8-stronicowymi informatorami szkoły i przedszkola z powiatu lęborskiego oraz z gminy Linia i Łęczyce otrzymają plakaty i zestaw naklejek dla każdego ucznia, przedszkolaka, nauczyciela i pracownika szkoły do wykorzystania przez cały kwiecień. Opracowana została także wersja on-line informatora przydatna do prowadzania lekcji zdalnych. Dni Autyzmu to także wizyty przedstawicieli Stowarzyszenia w Urzędzie Miejskim i Starostwie Powiatowym. Niebieską wstążeczkę, znak solidarności z osobami z autyzmem przekazano burmistrzowi Witoldowi Namyślakowi i staroście Alicji Zajączkowskiej.

- To już ósma edycja Dni Autyzmu w którym popularyzujemy wiedzę o tym neurologicznym zaburzeniu. Niestety diagnoz i potrzeb specjalnego kształcenia jest coraz więcej, także na naszym terenie. Musimy wszyscy się z tym mierzyć.Warunki pandemiczne zmodyfikowały nasze działania w których jak zwykle swoją uwagę kierujemy głównie na placówki oświatowe. Myślę, że ciekawą inicjatywą jest film w którym specjaliści z naszego powiatu mówią o autyzmie i rozwiewają mity i wątpliwości. Z kolei rodzice dzieci z autyzmem w szczerych wypowiedziach podzielili się swoimi doświadczeniami. Udział w tym projekcie to było ciekawe, czasem wzruszające przedsięwzięcie

- mówi prezes Stowarzyszenia „Niebieski Skarb” Agnieszka Pujsza-Pomorska.
Kwiecień to miesiąc gdy o autyzmie w Polsce i na świecie mówi się najwięcej. Cykliczne akcje sprzyjają zwiększeniu społecznej świadomości. Potwierdza to najnowszy raport CBOS-u dla Fundacji JiM o społecznym obrazie autyzmu. W roku 2021 już 94 proc. respondentów zadeklarowało, że temat autyzmu jest im znany. W roku 2017 pozytywnych odpowiedzi było 83 proc._ - Mimo tych działań wciąż jednak są osoby, które zatrzymały się w swojej wiedzy o autyzmie na poziomie filmu „Rain Man” z Dustinem Hoffmanem. Wiele osób wciąż myśli, że osoby z autyzmem mają ponadprzeciętne, wybitne zdolności. Że to tacy ekscentryczni geniusze. Tymczasem osoby autystyczne są takimi samymi ludźmi jak wszyscy. Bywają też wybitni, lecz nie jest to cecha powszechna, ani charakteryzująca osoby w spektrum autyzmu. Wielu z nich ma problemy w funkcjonowaniu w życiu, w komunikowaniu się, część ogóle nie mówi _– wyjaśnia Wiceprezes Stowarzyszenia Emilia Wolska.

Ważnym punktem Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim był cieszący się jak zwykle dużym zainteresowaniem konkurs plastyczny „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. W tym roku na konkurs wpłynęło 219 prac z 29 placówek. Nagrodzono i wyróżniono 23 z nich w kategoriach przedszkolaki i uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Osobną kategorię miały dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

- Było nam bardzo trudno wybrać te najlepsze prace. Gratuluję zaangażowania, mobilizacji w trudnym czasie pandemii zarówno u uczestników jak i nauczycieli i opiekunów dzieci. Dziękuję za to, że rozpowszechniamy naszą wspólną pracę dla osób z autyzmem i że temat nie jest nam obcy. Jest on coraz szerzej rozpowszechniany nie tylko w szkołach i przedszkolach, ale też w placówkach poza zasięgiem edukacyjnym – dzieli się wrażeniami z pracy jury jej przewodnicząca Izabela Tatarczuk. - Ze stosu prac wybraliśmy 23 najważniejsze. Gratuluję wszystkim dzieciom i wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

8 kwietnia w Sanktuarium św. Jakuba Ap. odprawiona została msza św. w intencji osób z autyzmem i ich rodzin. Transmitowana była ona w internecie.

O Stowarzyszeniu Niebieski Skarb

Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” powstało w 2013 roku i prowadzi działania na rzecz osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, m.in. finansuje, współfinansuje i organizuje terapię i rehabilitację dzieciom z autyzmem, prowadzi Grupę Wparcia dla rodziców i opiekunów „Niebieska Dłoń”, organizuje wiele wydarzeń integrujących środowisko niepełnosprawnych, prowadzi szkolenia, prelekcje czy wreszcie akcje edukacyjne jak choćby coroczny Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim. W ramach zbiórki 1% prowadzi akcję Niebiescy Bohaterowie. Opis działalności Stowarzyszenia Niebieski Skarb można znaleźć na stronie internetowej www.niebieskiskarb.pl i na www.niebiescybohaterowie.pl

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto