18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenny Pan Tadeusz w zbiorach biblioteki w PCE

Źrodło:Sylwia Skroś
Z tajemnic bibliotek. Jedną z najcenniejszych książek będących na stanie biblioteki PCE, ZSP w Lęborku jest „Pan Tadeusz” wydany w roku 1955.

Jedną z najcenniejszych książek będących na stanie biblioteki PCE, ZSP w Lęborku jest „Pan Tadeusz” wydany w roku 1955. Wolumin ten lekko podarty, o pożółkłych kartkach stanowi urozmaicenie lekcji z zakresu : ”Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej” . Został on wydany przez Spółdzielnię Wydawniczą – Czytelnik. Na karcie tytułowej możemy odczytać dane dotyczące właściciela dzieła czyli nazwiska p. Marzeny ( jej nazwiska są znane redakcji) , zobaczyć pieczątkę szkoły , gdy była jeszcze Zespołem Szkół Budowlanych w Lęborku.

Holy Wins w Lęborku

Uwagę czytelnika zwraca kolor okładki, gdyż jest on bardzo „krzykliwy” oraz fakt, że książka jest bardzo zniszczona. Niektóre jej kartki są powyrywane , ale można jeszcze na nich odczytać dość istotnie informacje. Wynika z nich , że oddano ją do składania- 25.11. 1954 roku, podpisano do druku 3.4.1955, a zakończono drukowanie – w maju 1955 roku. Zajęły się tym Zakłady Graficzne „ Domu Słowa Polskiego” w Warszawie. Warto dodać, że książkę sprzedawano w cenie - 240 zł. Jako ciekawostkę należy zaznaczyć , że książka została wydana w setną rocznicę śmierci poety dlatego to wydanie „Pana Tadeusza” zawiera uwagi o tekście, przygotowane przez Leona Płoszewskiego oraz objaśnienia opracowane przez Juliana Krzyżanowskiego.

Chaos przez zmianę organizacji ruchu

W uwagach czytamy:

„ Pan Tadeusz” – ukazał się w r. 1834 w Paryżu, w dwóch tomikach. Za życia poety ukazało się jeszcze drugie wydanie , jako tom I zbiorowego wydania Pism, Paryż 1844.

Dzieło Mickiewicza jest szczególnie cenne w XXI wieku, gdyż prawda historyczna oraz język w jakim zostało napisane broni wartości patriotycznych i narodowych, które szczególnie w listopadzie są omawiane w mediach i prasie.

Sylwia Skroś

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto