Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielik uratowany dzięki strażakowi z Lęborka

Robert Gębuś
Bielik zwyczajny z rannym skrzydłem został znaleziony w pobliżu Żelazkowa

Mariusz Zakolski, strażak Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku, znalazł Bielika w rowie przy drodze do Żelazkowa. W pierwszej chwili nie widział, że to rzadki ptak. W całej Europie jest ich 2 i pół tysiąca par. W Polsce niespełna 700 par, w tym większość na Pomorzu.

Czytaj również:policja apeluje o zgłaszanie bezdomnych

- Zauważyłem w przy krawędzi jezdni jakieś zwierze, które dziwnie się zachowywało - miało problemy z poruszaniem się – nie uciekało - opowiada Zakolski. - W Pierwszym momencie nie wiedziałem z czym mam do czynienia. Postanowiłem zawrócić i sprawdzić. Gdy zawróciłem w to miejsce z niedowierzaniem spostrzegłem, że mam do czynienie z dorosłym orłem bielikiem, który miał ewidentnie problemy z poruszaniem. Na mój widok orzeł nawet nie miał siły reagować – uciekać. Leżał skulony w przydrożnym rowie.

Czytaj również:Strażacy ściągnęli kota z drzewa

Strażak zasłonił to miejsce samochodem tak, żeby odgrodzić ptaka od jezdni. Potem zadzwonił do lęborskiego nadleśnictwa. Zareagowali bardzo szybko.- Pracownicy nadleśnictwa początkowo nie dowierzali że to może być faktycznie orzeł bielik - mówi Zakolski. - Po ok. 20 minutach na miejscu pojawili się na miejscu i jednoznacznie potwierdzili że mamy do czynienia z orłem bielikiem, który prawdopodobnie został potracony przez samochód. W dalszym ciągu zabezpieczaliśmy miejsce z bielikiem chroniąc go przed osobami postronnymi który z ciekawości zatrzymywali się w tym miejscu i nazbyt blisko podchodzili do orła płosząc go i wymuszając na nim resztkami sił próbę ucieczki– orzeł ukrył się w przydrożnych krzakach.
Po kolejnych 10 minutach na miejscu pojawiła się Straż Leśna Nadleśnictwa Lębork, która podjęła decyzję o przetransportowaniu Bielika do specjalistycznego ośrodka dla ptaków drapieżnych pod Wejherowem.
Bieliki często błędnie nazywane są orłami, bowiem należą, do odrębnego gatunku, orłanów, należących do podrodziny jasrzębiowatych.

Więcej, w tym również film z akcji ratowania Bielika, w poniedziałek na portalu www.lebork.naszemiasto.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto