Zakład Farm Frites Poland w Lęborku zostanie rozbudowany. Zwiększy moce produkcyjne i zatrudnienie

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Udostępnij:
Farm Frites Poland zwiększa moce produkcyjne i rozbudowuje swój zakład. Firma otrzymała wsparcie od Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w ramach programu Polska Strefa Inwestycji. To pozwoli na zatrudnienie w Farm Frites kolejnych 30 osób.

Rozbudowa zakładu Farm Frites Poland produkującego w Lęborku wyroby z ziemniaków, potrwa dwa lata. Nowe linie produkcyjne zostaną ulokowane w dobudowanej do istniejącego budynku, nowej części hali produkcyjnej i sama rozbudowa nie będzie w związku z tym bardzo widoczna. Widoczne będą jednak jej efekty. Inwestycja pozwoli zwiększyć produkcję frytek aż o 70 proc.

-Mówiąc obrazowo: oznacza to, że w ciągu 9 minut będziemy w stanie wyprodukować tyle frytek, że każdy mieszkaniec Lęborka mógłby dostać 100 -gramową porcję. Obecnie potrzebujemy na to 15 minut

- wyjaśnia Katarzyna Majchrzak, szefowa ds. Komunikacji i Zaangażowania Społecznego.
Zwiększenie mocy produkcyjnych będzie możliwe dzięki budowie nowoczesnych linii. Jednocześnie Farm Frites Poland zwiększy zatrudnienie.

-Nowa inwestycja pozwoli nam zatrudnić w tym i w przyszłym roku co najmniej 30 osób, co oznacza wzrost zatrudnienia o ok. 15 procent. Będziemy zwiększać zatrudnienie m.in w obszarze produkcyjnym, logistycznym i technicznym

- mówi Katarzyna Majchrzak.

Rynek wymaga ciągłego rozwoju

Farm Frites Poland S.A. istnieje na polskim rynku od 1993 roku. Głównym przedmiotem jej działalności jest produkcja wyrobów z ziemniaków: frytek, placków i płatków ziemniaczanych. Firma zatrudnia 230 osób, przede wszystkim mieszkańców regionu lęborskiego i aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej. Głównym klientem firmy jest McDonald’s, który frytki z lęborskiej fabryki dostarcza do około 900 restauracji w 11 krajach europejskich

-Utrzymanie pozycji wiodącego producenta wyrobów ziemniaczanych wymaga ciągłego rozwoju i stosowania coraz nowszych technologii. Dlatego inwestując w naszą przyszłość, zwiększamy moce produkcyjne, planujemy wdrażanie nowych produktów oraz rozwijamy kompetencje naszych pracowników

-mówi Adam Klasa prezes Zarządu Farm Frites Poland SA.

-Rynek - co nie jest tajemnicą -wymaga od nas konkurencyjności i nie jest łatwy. Rozbudowa linii produkcyjnych frytek i placków ziemniaczanych to kolejny krok w naszej działalności, który podejmujemy świadomie. Dzięki temu nie tylko wzrosną nasze możliwości produkcyjne, ale również zatrudnienie oraz współpraca z lokalnymi przedsiębiorstwami i dostawcami surowca.

Witold Namyślak, burmistrz Lęborka jest przekonany, że rozbudowa fabryki przyczyni się do rozwoju miasta.

- Firma Farm Frites Poland jest obecna w Lęborku już ponad 25 lat

- mówi Witold Namyślak.

- Głęboko wierzę, że nowa inwestycja będzie stanowić koło zamachowe do dalszego rozwoju naszego miasta. Zarówno władze Lęborka jak i jego mieszkańcy są dumni z obecności tak znaczącego inwestora w naszym regionie. Co tu dużo mówić, w Lęborku znamy się na frytkach.

Farm Frites Poland skorzystał z Polskiej Strefy Inwestycji

Z instrumentu wsparcia, jakim jest program rządowy Polska Strefa Inwestycji, mogą korzystać nie tylko inwestorzy zewnętrzni, ale również lokalne firmy, działające w danej gminie. To zachęta dla przedsiębiorców rozważających otrzymanie pomocy publicznej na nowe inwestycje z sektora produkcji i nowoczesnych usług dla biznesu.

-Farm Frites Poland dołączyła do grona przedsiębiorców strefowych i jest pierwszą firmą na terenie Miasta Lęborka, która będzie korzystać z przywilejów programu Polskiej Strefy Inwestycji. Program ten premiuje przede wszystkim projekty innowacyjne i wysokojakościowe. Inwestor zamierza korzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych stosowanych w branży, gwarantujących wysoki poziom innowacyjności działalności. Inwestycja będzie również przyjazna środowisku

- podkreśla Mirosław Kamiński, prezes Zarządu PARR S.A.
Program Polska Strefa Inwestycji rozszerzył działalność specjalnych stref ekonomicznych i obecnie daje możliwość uzyskania zwolnienia w podatku dochodowym bez względu na lokalizację inwestycji. Wsparcie można otrzymać nie tylko na terenie strefy, ale inwestując również na własnej działce, czego przykładem jest wydana decyzja na rozbudowę fabryki frytek.

Lęborska podstrefa Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej już działa

Od 2021 roku na terenie Lęborka funkcjonuje „Podstrefa Lębork” w ramach Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren został już w całości skomercjalizowany. Inwestycje realizują tu takie firmy jak PPH AMG Sp. z o.o. i AJ Food Sp. z o.o.. Dotychczas firmy te zainwestowały blisko 42 mln zł i zatrudniają 200 osób. Zezwolenia na działalność w strefie otrzymały również firmy Grupa Sportex i Alu System.

-Od początku 2022 roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej, w ramach którego Lębork zyskał dodatkowe preferencje - znalazł się na liście miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Przedsiębiorcy mają obecnie preferencyjne kryteria otrzymania pomocy. Zmniejszeniu uległy kryteria ilościowe, czyli wysokość wymaganych nakładów inwestycyjnych, które nie raz stanowiły wysoką poprzeczkę dla lęborskich firm

- dodaje Mirosław Kamiński, prezes PARR.
Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Słupsku powstała w 1994 roku. Od początku istnienia jej działania skierowane są na harmonijną współpracę z przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu oraz władzami lokalnymi w celu rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Agencja zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i jest regionalnym punktem kontaktowym dla przedsiębiorców w ramach Programu Polska Strefa Inwestycji. Swym zasięgiem obejmuje 16 powiatów Pomorza Środkowego, w tym Miasto Lębork w powiecie lęborskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Spora przewaga PiS nad KO - sondaż

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie